Maļot aknas, pievērš uzmanību zāļu apmaksas jautājumam

 
Apvienības HIV.LV akcija pie Saeimas ©Inga Paparde

Tā kā jūlijs ir karstākais atvaļinājumu laiks arī ministrijās un Saeimā, pacientiem pirmdien akcijas laikā neizdevās satikt ierēdņus vai politiķus, izņemot divus Saeimas deputātus Aiju Barču un Kārli Seržantu. Akcijā, prasot pieškirt vairāk finansējuma kompensējamo medikamentu apmaksai, tostarp C hepatīta ārstēšanai, pacienti pie Saeimas nama mala aknas.

Pacienti skaidro: aknu malšana ir simboliska. Tā kā C hepatīts, ja to neārstē, saēd jeb nogalina aknas, pacienti viens pēc otra gaļas mašīnā lika aknas gabaliņus: valsts mūs samaļ gaļas mašīnā, jo bez valsts atbalsta pacienti nevar atļauties samaksāt par zālēm C hepatītam.

Apvienības HIV.LV rīkotā pacientu akcija sākās pie Finanšu ministrijas, no kuras diemžēl neviens ar pacientu organizāciju aprunāties neiznāca. Pacienti gan ienesa ziņojumu pašā ministrijas ēkā, bet tur pateica: neko no jums neņemsim. Ziņojumā ir Veselības ministrijas izklāstītā problēmsituācija ar nepietiekamo veselības jomas finansējumu un šis ziņojums ir valdībā izskatīts, taču nekādas virzības problēmu risināšanai nav.

"Mēs arvien ceram. Jūtam zināmu vienaldzību no valsts varas puses, taču nedomājam apstāties. Mēs kā pacienti varam sēdēt mājās, iedzert 100 gramus un visus lamāt, bet mēs varam arī sapulcēties piketā un dot savu kā pilsoņu ieguldījumu, parādot, ka visiem cilvēkiem nav vienalga," nra.lv sacīja apvienības valdes locekle Agita Sēja, kura bija tērpusies nāves tērpā. 

Pašlaik valsts kompensē 75 procentus medikamentu izmaksu C hepatīta pacientiem, taču zāles ir tik dārgas, ka pat tie 25 procenti vairumam pacientu ir nesamaksājama summa. Mēnesī tie var būt no 200 līdz 300 eiro. Latvija turklāt ir vienīgā valsts ES, kur netiek pilnībā apmaksāta C hepatīta ārstēšana. Otrkārt, kā sacīja pacienti, Latvijā valsts nemaz nekompensē jaunākus medikamentus, kuru efektivitāte ir augstāka. Tos pacientiem pilnībā jāapmaksā pašiem. Lai saņemtu modernākus medikamentus par valsts finansējumu, daudzi pacienti izvēlas aizbraukt uz citām valstīm, strādāt un maksāt nodokļus tur.