Pagājušajā nedēļā tapa zināms, ka pasaulē nācis NBA basketbolista Andra Biedriņa un viņa draudzenes, bijušā «Parex bankas» padomes priekšsēdētāja Guntara Grīnberga meitas, Madaras dēls Emīls, un, tā vien rādās, ka pāris grasās palikt kopā uz ilgāku laiku.
Taču tas nav stāsts par Pelnrušķīti, kuru atrod bagātais princis, – drīzāk gan kāda sērija no seriāla «Hameleonu rotaļas»...
Vēlējusies, lai piedzimst Latvijā
Pirmā šova «Latvijas princese» fināliste Madara Grīnberga, kas agrāk draudzējās ar basketbolistu Armandu Šķēli, ar Latvijas pašlaik vienīgo NBA basketbolistu Andri Biedriņu kopā sagāja pirms diviem gadiem, kad slavenais sportists savukārt bija pašķīries no Sanda Valtera bijušās sievas Katrīnas Valteres. Abu attiecības izrādījās nopietnākas, nekā sākotnēji tas šķita, un tikai jāpriecājas, ka iekārojamais vecpuisis-miljonārs ir atradis savu vienīgo. Cik zināms, kopš pagājušā augusta Grīnberga kopā ar basketbolistu mitinājusies ASV, kur pāris arī izlēmis, ka ir gatavi vecāku lomai. Latviju Grīnberga apmeklēja vien ik pa laikam, taču katrā ziņā viņa vēlējusies, lai bērniņš piedzimst Latvijā. Aizpagājušajā nedēļā uz dēla piedzimšanas laiku Latvijā ieradies arī Biedriņš.
Var dzīvot Grīnberga mājā
Ir skaidrs, ka Biedriņš, kurš par sešām sezonām saņem 54 miljonus dolāru jeb deviņus miljonus gadā (pirms nodokļu nomaksas), būtu iekārojams vecpuisis pat tad, ja būtu īsts neglītenis, tomēr jāatzīst, ka diezin vai Grīnbergu pievilināja nauda, kuras, pēc visa spriežot, arī viņas ģimenē netrūkst. Cik īsti tās ir, nojaust ir grūti, jo Guntars Grīnbergs atšķirībā no citiem «Parex» vadoņiem parasti turējies ēnā. Zināms, ka, strādājot bankas padomes priekšsēdētāja amatā, viņš paralēli darbojies arī nekustamā īpašuma biznesā, ko, šķiet, nav pametis joprojām. Grīnbergam joprojām pieder daudzdzīvokļu nams Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā, kas iegādāts vēl tālajā 2000. gadā. Spriežot pēc zemesgrāmatas datiem, ēka un zemesgabals iegādāti teju par īpašuma kadastrālo vērtību – aptuveni 56 000 latu. Pirkums sadalīts divās daļās, proti, vispirms iegādāta puse īpašuma un dienu vēlāk – otra puse, kas agrāk bija pierasta prakse, lai pirmpirkuma tiesības nebūtu jāpiedāvā pašvaldībai. Vēlāk Guntars Grīnbergs pusi no īpašuma atdāvinājis Armandam Grīnbergam, pēc gadu skaita spriežot – brālim vai kādam citam radiniekam. Ēkā joprojām tiek izīrēti dzīvokļi.
Bizness ar Karginiem un Krasovickiem
Saistībā ar nekustamajiem īpašumiem Grīnberga vārds publiskajā telpā nonāca tad, kad radās jautājums par stāvlaukumu ierīkošanu pie Latvijas Austrumu robežas. Ap 2007. gadu tika pieņemti grozījumi likumā, kas noteica, ka automašīnu rinda pie robežkontroles punkta tiek organizēta speciālos stāvlaukumos, un valsts grasījās to nomāšanai tērēt ne vienu vien miljonu. Kā par sagadīšanos, pierobežā lieli zemesgabali piederēja ar «Parex» saistītiem uzņēmumiem, tostarp pastarpināti arī SIA «Jūras kalns», kurā kopā ar Valērija Kargina dēlu Remu un Viktora Krasovicka brāli Georgiju īpašnieks bija arī Grīnbergs.
Tēvs apgroza miljonus
Bijušajam padomes priekšsēdētājam pieder arī vairākas firmas, piemēram, «V.P – Status», kuru statūti liek domāt par darbību nekustamo īpašumu jomā. 2009. gadā, kad notika «Parex» pārņemšana, arī viņš ir to bankas amatpersonu skaitā, kuri steigā paguva savu naudu no bankas izņemt. Grīnbergs gan nav atklājis, cik liela bijusi izņemtā summa, toties paskaidrojis, ka nauda bijusi nepieciešama nekustamo īpašumu pirkšanai. «Varu teikt godīgi, ka man bija sagatavots kopā ar kādu partneri darījums nekustamā īpašuma pirkšanai, un es uzskatīju, ka tiešām šādā situācijā, kad ir tik nestabila finanšu situācija valstī, labāk naudu glabāt nevis latos un bankas kontā, bet ieguldīt to nekustamajā īpašumā, tā es to uzskatīju, tā es to darīju. Un es nevaru saskatīt savā rīcībā neko nosodāmu,» toreiz skaidroja Grīnbergs, kurš ir arī lielāko komercķīlu devēju sarakstā. Uz viņa vārda reģistrēta komercķīla 1 886 082 latu apmērā.
Pārtikusi, tomēr strādā
Ņemot to visu vērā, nešķiet, ka Madarai Grīnbergai jebkad trūcis vai nākotnē trūks nauda, un Grīnbergai daļēji piederošais uzņēmums «Sarkangalvīte», kas nodarbojas ar svētku pasākumu organizēšanu, bijusi vairāk izklaide, nevis naudas pelnīšanas līdzeklis. Arī iespējamās laulības ar Biedriņu (un pāris tām palēnām briest) nevarēs pieskaitīt pie tām, pie kurām ļaunas mēles piekabina vārdiņu «aprēķina».