Rīgas pilsētas izstāžu zāles «Rīgas mākslas telpa» izglītības telpā apskatāma Dailes teātra aktrises Elīnas Dzelmes izstāde «Fest Antifrigia». Pirmo reizi viņa plašākai publikai piesaka sevi kā gleznotāju, tomēr atzīst, ka joprojām pārliecinošāk jūtas uz skatuves.
Dailes teātra aktrises Elīnas Dzelmes gleznu izstādē aplūkojami 20 darbi. «Gleznas ir gan saulainas, gan depresīvas, gan ironiskas – katra no tām atbilst kādam periodam manā dzīvē. No haosa uz harmoniju, no naida līdz mīlestībai. Citas tiešas, citas filozofiskas. Dažās esmu es pati. Taču domāju, ka saulīte iespīd katrā gleznā – nu, kaut drusciņ,» prāto Dzelme. «Protams, ņemot vērā pieredzi, pārliecinātāka jūtos uz skatuves, jo zinu, kas tas ir, kad uz mani skatās tūkstošiem acu un visi no manis gaida, lai pārsteidzu, lai izdzīvoju. Bet uz skatuves palīdz vai nepalīdz scenogrāfija, kostīmi, grimi un galu galā tiek izpildīta režisora iecere. Izrādē piedalās desmitiem cilvēku. Kritizē vai slavē visus. Glezniecībā esmu viena. Strādāju viena. Klusumā. Kritika vēl nav bijusi, nezinu kā būs. Zinu tikai vienu – turpināšu gleznot. Uzņemos par to atbildību. Viena.»
Kailu ķermeni uztver veselīgi
Vēlmi gleznot Dzelme izjutusi jau bērnībā, bet intensīvi to sākusi darīt pamatskolā. Savulaik viņa pat bijusi pārliecināta, ka mācīsies Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, tomēr pievērsusies aktrises profesijai. Būtiska loma jaunās mākslinieces darbos atvēlēta seksualitātei. «Plikus stilbus pieņemu un cilvēka ķermeni uztveru veselīgi. Vairāk mani mulsina atvērtība – teātra nespēlēšana ikdienā, kāds ir cilvēks patiesībā, bez maskām. Jā, es gleznoju kailus cilvēkus, bet tam vairāk ir simboliska nozīme. Seksualitāte, manuprāt, ir viens no cilvēka balstakmeņiem, sevišķi jau sievietes. Gleznojot šīs sievietes, man ir interesanti saprast, vai šī seksualitāte garīgi iznīcina vai ceļ. Un kur ved pārspīlēta seksualitāte, kur nonāk aseksuālas būtnes? Interesanti. Seksualitāte ir cieši saistīta arī ar auglības tēmu, kura izstādē ir viena no stāsta daļām,» uzsver aktrise.
Draudzībai starp vīriešiem un sievietēm netic
Jaunās izstādes kuratore Sarmīte Sīle atzīst, ka Dzelme glezno «sievietes būtību un vientulību vīriešu pasaulē». Pati māksliniece, taujāta, vai jūtas vientuļi vīriešu pasaulē, aizdomājas: «Veselīga vientulība ir jāiemācās, taču es nevarētu teikt, ka dzīvoju vīriešu pasaulē. Te ir runa par manu vīrišķību, par manu vīrieša saprašanu un skatu uz sievieti caur vīrieša (kā es saprotu vīrieti) skata prizmu.» Vienkārši draudzībai starp vīrieti un sievieti Dzelme īsti netic. «Ja nu vienīgi šie cilvēki ir darījumu paziņas. Ja arī šādas draudzības gadās, tas notiek reti. Visas draudzības agri vai vēlu atduras pie «es tevi vienmēr esmu mīlējis un mīlu».