Sestdiena, 30.septembris

redeem Elma, Elna, Menarda

arrow_right_alt Vakara Ziņas

VAKARA ZIŅAS. Repa karaļa Eminema biogrāfija nebūt nav tik spīdoša kā izveidotā karjera

© Scanpix

Eminems tiek uzskatīts par visu laiku izcilāko reperi. Par to liecina arī fakts, ka Eminems ir pārdevis vairāk nekā 200 miljonus ierakstu.

Slavens un vēl slavenāks

Hiphops ir mūzikas žanrs, kas aizsākās 20. gadsimta septiņdesmito gadu sākumā Ņujorkā, un nu hiphopu dēvē par dzīvesveidu dažādās pasaules vietās. Arī amerikāņu reperis, ierakstu producents un aktieris Eminems, īstajā vārdā Māršals Brūss Materss III, ir viens no šī dzīvesstila piekritējiem.

Viņš ar savu agresīvo un reizēm pretrunīgo mūziku savulaik radīja apvērsumu jauniešu vidū. Viņa paša mūzikā ir daudz agresijas, taču Eminema ietekme uz dažādu žanru māksliniekiem pārsteidzošā kārtā spēlējusi pozitīvu lomu. Mūzikas žurnāls «Rolling Stone» ir iekļāvis repa leģendu savos 100 visu laiku izcilāko mākslinieku un 100 visu laiku izcilāko dziesmu autoru sarakstos. Eminems ir ieguvis daudz prestižu balvu, bet vien salīdzinoši nesen - 2022. gadā - tika svinīgi uzņemts rokenrola slavas zālē «The Rock and Roll Hall of Fame», kur nonāk tikai pasaules ietekmīgākie mūziķi un producenti. Patlaban šajā saimē ir vairāk nekā 300 izcilību. Vēl kāds ievērības cienīgs fakts ir tas, ka Eminems nonāca mūzikas albumu un singlu topa «Billboard» pasaules desmitgades mākslinieka godā (no 2000. līdz 2009. gadam).

Runājot par zvaigznes svarīgākajiem dzīves posmiem, jāpiemin 1996. gads, kad sākās viņa zvaigžņu stunda, pateicoties albumam «Infinite». Arī nākamie divi albumi - «The Marshall Mathers LP» 2000. gadā un pēc diviem gadiem iznākušais hitu albums «The Eminem Show» - guva ievērojamus panākumus pasaulē. Abi tika nominēti «Grammy» balvai kā gada albums. Taču pēc slavā pavadītajiem gadiem Eminems 2005. gadā... iepauzēja. Iemesls tam - recepšu medikamentu pārmērīga lietošana, dažādas atkarības. Par laimi, pēc četriem gadiem Eminems atgriezās mūzikas industrijā stiprāks nekā jebkad. Par to liecina viņa studijas albums «Recovery», kas 2010. gadā bija visvairāk pārdotais pasaulē.

Viņš debitēja arī filmu industrijā gan kā aktieris, gan ierakstot vienu no filmas skaņu celiņiem - skaņdarbu «Lose Yourself», kas ieguva leģendāro Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākā oriģināldziesma.

Ļauj iet savās pēdās citam

Eminems labprāt dalās savās zināšanās un pieredzē, tāpēc kopā ar savu menedžeri Polu Rozenbergu radīja jaunu uzņēmumu, kas palīdz citiem uzsākt mākslinieka karjeras ceļu. Zināmākais no šiem «bērniem» ir Kērtiss Džeimss Džeksons III, plašāk pazīstams ar skatuves vārdu 50 Cent.

Pamests un atraidīts

Eminema biogrāfija nebūt nav tik spīdoša kā izveidotā karjera. Viņš dzimis mūziķu Debijas Nelsones un Māršala Brūsa Matersa II ģimenē. Vecāki dēlu nosauca tēva vārdā. Tēvs agri pameta ģimeni, repera mātei bija jāatstāj bērns pie saviem radiem. Pamests, atraidīts un uzaudzis bez mīlestības, absolūtā vienaldzībā. Iespējams, arī tāpēc Eminems ir bieži piedalījies ielu repa mačos Osbornas vidusskolā, kur tolaik mācījās. Iegūstot pagrīdes hiphopa publikas, kā arī repa smagsvaru atzinību, Eminems sāka pievērsties savam jaunatklātajam talantam. Eminems pameta vidusskolu, būdams septiņpadsmit gadu vecs.

Strādājis par trauku mazgātāju restorānā, bet brīvo laiku pavadīja uz ielām, sacenšoties starp līdzīgi domājošiem jauniešiem. Savulaik mākslinieks atklāja, ka jau jaunībā vienīgais veids, kā izbēgt no depresīvās dzīves, bija mūzika. Par vecākiem un ģimeni Eminems vairās runāt, taču viņa nostāja un attieksme pret dzīvi ir saklausāma albumos. Kad 1998. gadā reperis parakstīja savu pirmo mūzikas līgumu ar studiju «Interscope Records», drīz vien sekoja pirmais studijas ieraksts, kurā viņš guva neiedomājamus panākumus, taču kopā ar viņa vārda parādīšanos mūzikā sākās strīdi un asa kritika par albuma dziesmu vārdiem. Sākums mūziķim bija pārbaudījumiem pilns, līdz sabiedrība saprata, ka katram mūzikas žanram ir savs izteiksmes veids, un sāka repa karali cienīt.

Šodien Eminems ir panācis savu: aizvadījis veiksmīgu karjeru, paliekot uzticīgs savai sirdsbalsij, lai kāda tā liktos citiem - gan konkurentiem, gan kolēģiem, gan klausītājiem.

Privātās dzīves likstas

Iespējams, problēmas ir meklējamas jau agrā bērnībā, jo mūziķis nezināja, kādas ir mīlošu vecāku attiecības. Tāpēc pašam ir bijis sarežģīti tādas izveidot un noturēt, taču Eminema raibajā un atkarību raisošajā dzīvē Kimberlija Anna Skota ir sieviete, kurai tas izdevies, bet tikai uz kādu dzīves posmu. Viņu vienīgo reperis ir vedis pie altāra. Viņu romāns aizsākās, kad Kimai, kā Eminems viņu dēvē, bija 16 gadu, viņam - 17. Tolaik viņš pameta skolu, lai pievērstos savai kaislībai. Kopā pāris bija 10 gadus, 1999. gadā laulību oficiāli apstiprināja, bet jau pēc diviem gadiem to šķīra, jo šajā savienībā bijis pārāk daudz problēmu, ko nav iespējams atrisināt. Toties 2006. gadā pāris centās atjaunot savu mīlestību no jauna, apprecoties otrreiz, taču arī šī bija sāpīga neveiksme, jo abi oficiāli šķīrās jau pēc dažiem mēnešiem.

Kimberlijai un Eminemam ir meita Heilija Džeida Matersa. Eminems adoptēja arī Kimas pirmdzimto meitu Vitniju, kā arī Kimas dvīņumāsas meitu Alainu Skotu, ko Kimai nācās audzināt vienai, tāpēc ka māsa nomira no narkotiku pārdozēšanas. Patlaban Eminems ar Kimu ir draugi, kas kopīgi cenšas audzināt bērnus.