VAKARA ZIŅAS. Ļevs Termens radījis pasaulē pirmo elektrisko mūzikas instrumentu

© Pixabay

Nereti tiek uzskatīts, ka visradošākie un fantāzijas bagātākie ļaudis ir rakstnieki, jo viņi savos literārajos darbos, īpaši zinātniskās fantastikas romānos, spēj izfantazēt un izklāstīt visneiedomājamākās lietas. Šķiet, ne mazāk radoši dažkārt ir arī tie, kuru interešu un darbības loks saistīts ar tehniku. Viens no šādiem piemēriem ir krievu inženieris izgudrotājs Ļevs Termens (15.08.1896.–03.11.1993.), kurš radījis gan vairākas noklausīšanās ierīces, gan arī pasaulē pirmo elektrisko mūzikas instrumentu. Tas nosaukts izgudrotāja vārdā par temenvoksu, proti, par Termena balsi. 

Termenvokss tika radīts 1921. gadā izgudrotāja Termena darbnīcā Maskavā. Žurnāla «Māksla» 1962. gada 1. janvāra numurā lasāms: «Viņš [Termens] tikko bija pabeidzis konstruēt jaunu radiouztvērēju un pārbaudīja tā darbību uz dažādiem viļņiem. Noregulējis uztvērēju, Termens atņēma nost rokas, un pēkšņi no radio atskanēja īpaša svilpjoša skaņa. Jaunais inženieris ar izbrīnu vēroja, ka atkarībā no viņa rokas stāvokļa skaņa kļuva augstāka vai zemāka. Un tikai pēc neliela brīža Termens saprata, ka dziedāja visparastākā radiolampa…» (Avots: Goluba. G. Dzied radiolampas.//Māksla, Nr. 1., 01.01.1962.) Ja jau elektromagnētiskā vibrācija pārvēršas skaņā, to varētu izmantot jaunam mūzikas instrumentam - tā bija nākamā ideja, kas dzima Termena prātā. Domāts, darīts. Jau pēc pāris mēnešiem Termens piedalījās 8. elektrotehniķu kongresā, demonstrēdams, kā no vienkāršas kastes, tai fiziski nepieskaroties, iespējams iegūt savdabīgu melodiju. Tā tika atklāts pasaulē pirmais elektromūzikas instruments.

Pirmoreiz publiski termenvokss ieskanējās 1921. gada 5. oktobrī Politehniskā muzeja estrādē Maskavā. Neilgi pēc tam, izmantojot jaunatklāto mūzikas instrumentu, jau tika sniegti koncerti ne tikai Maskavā, bet arī Jaroslavļā, Pleskavā, Ņižņijnovgorodā, Minskā un citur. Savukārt pēc vairākiem gadiem bija pienācis laiks savu izgudrojumu parādīt arī ārzemēs. «1927. gadā Termens devās ar viesizrādēm uz ārzemēm. Berlīnes filharmonija, Parīzes «Grand-Opera», Londonas «Albert-Hall» un «Karnegy-Hall», bet pēc tam «Metropoliten-Opera» Ņujorkā, un visur panākumi.» (Avots: Ostrovskis V., Simonovs A. Elektriskie mūzikas instrumenti.//Zinātne un Tehnika, Nr. 4., 01.04.1964.)

Termenvoksa atklāšanai sekoja citu elektromūzikas instrumentu - gan vienbalsīgu, gan daudzbalsīgu - izveidošana, taču to autors vairs nebija Ļevs Termens. Viens no šādiem instrumentiem ir V-10 jeb ekvodins - «divbalsīgs instruments, tas brīžiem skan kā mežrags, bazūne un Havajas ģitāra». (Avots: Goluba G. Dzied radiolampas.//Māksla, Nr. 1., 01.01.1962.) To 1937. gadā izgudrojis inženieris Andrejs Volodins.

Savukārt Termens 1938. gadā tika represēts, apcietināts un pēc deviņiem gadiem reabilitēts. Ieslodzījumā izgudrotāju pārcēla uz slepenu izstādes centru, kur Termens iepazinās ar raķešu un kosmiskās tehnikas konstruktoru Sergeju Koroļovu, kas kļuva par viņa asistentu, un drošības dienestu vajadzībām radīja noklausīšanās ierīces. Liktenim tīk jokot - 1947. gadā, kad Ļevu Termenu reabilitēja, viņam tika pasniegta Staļina prēmija.

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais