VAKARA ZIŅAA. Kāpēc suņi raud?  

© Pixabay

Japāņu pētnieki apgalvo, ka suņi var patiesi satraukties, kad pēc ilgas prombūtnes ierauga saimniekus. Tiek uzskatīts, ka asaras padziļina saikni starp suņiem un viņu saimniekiem. Pētījumā, kas balstīts uz 22 suņu uzvedību, tika pētīta suņu reakcija, kad tos nošķīra no saimniekiem un citiem pazīstamiem cilvēkiem.

Lai pārbaudītu savu teoriju, Azabu universitātes un Džiči Medicīnas universitātes pētnieki novietoja zem suņu acīm papīra sloksnes un pārbaudīja reakciju ikdienišķas mijiedarbības laikā ar saimniekiem un uzreiz pēc viņu satikšanās pēc piecas līdz septiņas stundas ilgas atšķirtības.

Viņi atklāja, ka, ieraugot savus saimniekus, suņi sāka raudāt. Asaras toties neizdalījās, kad suņi atkal satikās ar cilvēkiem, kurus viņi pazina, bet nebija viņu īpašnieki. Lai noskaidrotu, vai asaras patiešām ir saistītas ar mājdzīvnieku emocijām, pētnieki izmantoja šķīdumu, kas satur hormonu oksitocīnu. Izjūtot patīkamas emocijas, oksitocīna līmenis paaugstinās, līdz ar to pastiprinās arī savstarpējā saikne un pieķeršanās. Pēc hormona lietošanas tika novērots, ka asarošana pastiprinājās.

Ir zināms, ka suņi raud, lai iztīrītu asaru kanālus, tas iepriekš nav ticis saistīts ar viņu emocionālo reakciju. «Mēs nekad neesam dzirdējuši par atklājumu, ka dzīvnieki lej prieka asaras, piemēram, kad atkal satiekas ar saviem saimniekiem,» sacīja viens no pētījuma autoriem Takefumi Kikusui. Lai gan īpašnieki, iespējams, ir labāk pazīstami ar ekstātisku mājdzīvnieku astes luncināšanu vai sejas laizīšanu, suņu asaras var ietekmēt cilvēkus, paaugstinot oksitocīna līmeni arī viņiem.

Vakara Ziņas

Sestdien, 23. novembrī, Valmieras teātrī Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) ar Kultūras ministrijas, Borisa un Ināras Teterevu fonda un Valmieras novada pašvaldības atbalstu rīko 31. Gada balvas teātrī «Spēlmaņu nakts» 2023./2024. gada sezonas apbalvošanas ceremoniju.

Svarīgākais