Atbilstoši Austrumu kalendāram, 1. februārī sākās Melnā (citos avotos – Zilā vai Tumšzilā) Ūdens Tīģera gads. Jautājām Rīgas Nacionālā zoodārza runasvīram Ingmāram Līdakam, kā klājas Latvijā dzīvojošajiem tīģeriem Augustam un Taigai. «Mūsu Amūras tīģeru puisim Augustam februārī būs četri gadi. Viņš būs apmēram tādā vecumā, kad varētu sākt domāt par precībām. Taiga ir pusotru gadu vecāka. Būtu lieliski šogad sagaidīt tīģeru mazuļus,» saka Ingmārs Līdaka.
Kāds tīģeris ir pēc dabas?
Man to bieži jautā. Tīģeri ir dažādi. Augusts ir ārkārtīgi komunikabls, viņu viss interesē, viņš mūždien dzīvojas pie apmeklētāju skatloga, pēta cilvēkus. Viņš arī ar kopējiem ir ļoti uzticams, draudzīgs un rotaļīgs. Viņa mīļākās rotaļlietas ir lielas plastmasas mucas, kuras viņš nolieto diezgan ātri - sagrauž un saplēš. Viņš ir darbīgs un jauks. Droši vien, kad Augusts nobriedīs un būs sešus, septiņus gadus vecs, varbūt kļūs mierīgāks un būs mazāk rotaļīgs. Varbūt uzvedīsies cienījamāk, nevis kā kaķēns. Jauni dzīvnieki vienmēr ir kustīgāki un draiskāki.
Turpretī Taiga ir pilnīgs pretstats. Ļoti noslēgta, ar cilvēkiem negrib draudzēties, kopējus visu laiku pēta ar piesardzību un īgnumu. Var teikt, ka Taiga ir tipisks tīģeris, jo tipisks tīģeris ir īsts Covid-19 dzīvnieks - viņam mājsēde un pašizolācija ir normāla situācija. Dabā tīģeris dzīvo pilnīgi viens. Reizi vai divas gadā satiekas ar pretējā dzimuma pārstāvi un pēc tam atkal katrs aiziet uz savu pusi. Kā es smejos, ja mums tagad jāietur divu metru distance, tad tīģerim normāla distance ir 20 kilometri.
Vai krāšņais kažoks nav viens no iemesliem, kāpēc tīģeri diemžēl dabā ir apdraudēti?
Ja runājam par krāšņo kažoku, tad tā arī ir viena no bēdām, kāpēc tīģeri dabā ir ļoti, ļoti apdraudēti. Jau ir kritiska situācija, jo nebrīvē zooloģiskajos dārzos ir vairāk tīģeru nekā atlicis dabā. Pie vainas ir gan kažoks, gan ūsas, gan zobi. Vienvārdsakot, tīģerim nelaime ir viss tīģeris. Jo turīgāki kļūst ķīnieši, jo viņi var atļauties par lielāku cenu pirkt, viņuprāt, brīnumlīdzekļus - Ķīnas tradicionālos medicīnas preparātus, kas gatavoti no visiem iespējamajiem tīģeru orgāniem. Tiek uzskatīts, ka katrs tīģera orgāns pret kaut ko palīdz, iespējams, ūsas bija jālieto pret tuberkulozi. Tīģera asinis - pret vēl kaut ko. Malumedniekam ir iespējas iegūt milzīgu naudu un, protams, arī milzīgu sodu, jo tīģera medības ir kategoriski noliegtas. Kārdinājums ir atkarīgs no summas, ko par tīģeri var saņemt. Kažoks ir drīzāk statusa lieta - ja pie sienas ir tīģera āda, tad tā ir milzu statusa pazīme. Bet galvenais tomēr ir tīģera orgāni.
Ja Rietumos par zvēru karali uzskata lauvu, tad Austrumos - tīģeri? Kurš no abiem ir spēcīgāks?
Paldies dievam, Amūras tīģeriem tagad nav nekādas iespējas spēkoties ar lauvām. Šie dzīvnieki ir ļoti atšķirīgi, kaut vai tāpēc, ka lauvas dzīvo grupās. Pēc fiziskajiem dotumiem Amūras tīģeris varētu būt spēcīgākais no kaķveidīgajiem.
Atminos 1996. gadu, tas arī bija Tīģera gads. Togad bija akcija - Tīģera gadā tīģerim jaunas mājas. Toreiz sabiedrība saziedoja ļoti lielu summu. Tika uzbūvēta jauna tīģeru mītne, ar kuru līdz šim brīdim lepojamies. Varētu teikt, ka Augustam ir pamats būt apmierinātam un laipnam pret cilvēkiem.
Cilvēku mīlestība pret dzīvniekiem dāvāja tīģeriem jaunas mājas.
Tajā gadā arī bija divi tīģerēni. Tāpēc, protams, cilvēku sirdis vairāk atmaiga, jo būris, kas bija būvēts 30. gadu otrajā pusē, bija tiešām ļoti skumjš, bet tīģerēni tur piedzima un izauga.
Taiga ir atceļojusi no Francijas zoodārza. Viņas tēvs ir dzimis Rīgas zoodārzā. Stāsts ir skumjš, bet ar laimīgām beigām. Māte neprata apieties ar pirmā metiena mazuļiem, viņa tos nometa no plaukta. Viens nomira, otrs ar vairākiem kāju lūzumiem trīs dienu vecumā nonāca pie mūsu dzīvnieku kopējiem. Tīģerēns, kuru nosauca par Klifu Grantu, tika izbarots ar pudelīti, viņu auklēja arī suns. Galu galā kāju lūzumi sadzija veiksmīgi. Viņš aizbrauca uz Franciju, un var teikt, ka viņa meita Taiga atgriezās tēvzemē.
Kāpēc viņa ir tik pikta, to gan neviens nevar pateikt, jo Klifs Grants bija ļoti draudzīgs, kā jau ar pudelīti izaudzināts. Kaķis no tīģera daudz neatšķiras, jo arī kaķi nevaram pakļaut. Ir fenomenāli dzīvnieku dresētāji, piemēram, Kuklačovs, kas cirkā uzstājas ar kaķiem, bet būtībā kaķi nevar pakļaut, viņš ir saglabājis savvaļas instinktu - ja mēģināsi piespiest kaut ko darīt, tad viņš kļūs par zvēru. Ar kaķi var tikai sarunāt.
Vēl Rīgas zooloģiskajā dārzā ir dzimis viens no padomju laika slavenākajiem tīģeriem Puršs. Arī viņu pameta māte. Dzīvnieku kopēja izaudzināja. Viņš nonāca Maskavas cirkā pie Margaritas Nazarovas. Puršs piedalījās filmas «Svītraino reiss» filmēšanā. Puršs braukāja pa Maskavu ar limuzīnu filmas prezentācijās, uzstājās televīzijā.
Ko varam iemācīties no tīģera?
Mēs varētu iemācīties divas lietas - gaidīt un nelaist vaļā. It sevišķi jauniem cilvēkiem šobrīd šo prasmju ļoti pietrūkst. Tīģeris lielā mērā medī no slēpņa. Tur viņš gaida mežacūku, jo tīģeri Tālajos Austrumos pamatā pārtiek no mežacūkām. Mums bieži vien pietrūkst pacietības sagaidīt medījumu. Mēs gribam ātrāk, ātrāk, tāpēc skraidām, visas «mežacūkas» izbiedējam, un gala beigās nekā nav. Kad tīģeris saķer mežacūku, viņš to nelaiž vaļā, tur visiem spēkiem un arī notur. Tas būtu mans vēlējums: šajā gadā būt pacietīgiem un gaidīt savu medījumu. Un, kad medījums notverts, tad nelaist vaļā.
Ar ko Rīgas brašie strīpaiņi iecienījuši mieloties?
Zooloģiskajā dārzā mežacūkas nedod. Divas dienas nedēļā viņš ēd liellopa gaļu, piecus sešus kilogramus. Labi, ja ir kauls, lai būtu kur zobus iecirst un slīpēt. Vienu dienu ir vistas. Pēc tam - trusis, protams, ne jau dzīvs. Kā barība tā ir vērtīga, jo visi iekšējie orgāni, vilna un kauli vajadzīgi kā papildu barība. Svētdiena ir bada diena. Gavēnis. Tas tāpēc, ka zooloģiskajā dārzā mēģina dzīvniekiem radīt dabiskus apstākļus. Kad ir noēsta mežacūka divās dienās, tad tīģeris ir ļoti paēdis. Kā normālam paēdušam kaķim viņam ir ļoti liels slinkums. Tad medīt nav jēgas, tāpat neko nenoķers, un viņš varbūt pāris dienas slinko. Tīģeris dabā nebūt neēd katru dienu, un kaut kādā veidā tas tiek imitēts Rīgas zooloģiskajā dārzā. Bet šeit tiek domāts par to, lai dzīvnieks nezaudētu dabiskos instinktus.
Tīģeri kā ekskluzīvu mājdzīvnieku izvēlas turēt arābu šeihi, kā arī cilvēki, kuri alkst pēc eksotiskāka četrkājainā drauga. Vai šī problēma joprojām ir izplatīta?
Es domāju, ka tā nav problēma. Ja arābu šeiham gribas tīģeri, tad viņš ir finansiāli spējīgs nodrošināt dzīvniekam pietiekami labus dzīves apstākļus. Ne jau viņš pats baros un kops. To dara profesionāls cilvēks.
Zoodārzu galvenā misija ir saglabāt ģenētiski tīru tīģera sugu. Zooloģiskais dārzs ir gēnu fonds, tāpēc tur nedrīkst nekontrolēti vairot tīģerus. No katra pāra ir jāiegūst konkrēts skaits pēcnācēju. Ir diezgan sarežģīta sistēma, lai nodrošinātu šo ģenētisko pilnvērtību. Bet arābu šeihu zvērnīcās raduraksti nav zināmi. Arī mums galvenā rūpe ir ne tikai Augusts, bet Amūras tīģeris kopumā. Ko mēs varam darīt, lai Amūras tīģeris būtu taigā un zoodārzos pēc divsimt gadiem. Augusts, protams, ir foršs, bet sugas saglabāšana ir galvenais mērķis.
Ja veltī pūles, tad tīģeri vairojas ļoti labi. Divi, trīs, četri mazuļi katru gadu. Es neatzīstu, ka tīģerus tur, lai cilvēks parādītu savu varu. Uzlikt roku uz muguras, lai parādītu, cik es esmu varens - esmu pieradinājis tīģeri. Tā ir cilvēka ego apmierināšana. Arī Maiklam Džeksonam bija zvērnīca, kur dzīvoja tīģeris. Bet noteikti ne ģenētiski pilnvērtīgs dzīvnieks.
Katrs taigā nogalināts tīģeris ir nesalīdzināmi vērtīgāks sugas izdzīvošanai. Tāpēc Pasaules dabas fonds atbalsta Krieviju un dažādi mēģina sekmēt, lai Krievija censtos ieguldīt līdzekļus malumedību apkarošanā, lai Tālajos Austrumos tīģerus pēc iespējas mazāk apdraudētu.
Vai Rīgas tīģeriem būs mazuļi?
Esmu dzirdējis, ka cilvēki par Augustu saka: «Cik foršs tīģeris, būtu labi, ja viņam būtu sieva!» Viņam līgava ir blakus! Viņi katru dienu saostās caur režģi, bet mēs gaidām brīdi, lai zinātu, uz kuriem zoodārziem piedzimušie mazuļi brauks. Pozitīvi ir tas, ka vismaz vienam metienam ir jābūt. Es jau gribētu, lai tas būtu šogad. Bet vai tas būs? Redzēsim. Ir speciāla Eiropas apdraudēto sugu programma tīģeriem, kur tiek koordinētas tīģeru precības un pārējie jautājumi. Neviens tīģeris netiek pirkts un pārdots, tie tiek uzticēti. Arī Klifs Grants Francijas zoodārzam tika uzticēts. Nu viņi mums uzticēja Klifa Granta meitu. Starp zoodārziem nenotiek tirdzniecība! Ar draugiem netirgojas, draugus iegūst vai pazaudē. Ja runājam par Maiklu Džeksonu un viņa zvērnīcu, tad neviens no zoodārzu asociācijas nepārdos, neuzticēs šāda veida šeihiem un džeksoniem savus dzīvniekus. Tas tiek uzskatīts par neētisku.