Šķiet, Latvijā vismaz uz laiku nav bijis slavenāka kaķa par Ādažu militārajā bāzē mītošo rudo runci Bultu.
Ievērību viņš izpelnījās pērn decembra sākumā, bāzes militārajā laukumā izsoļojot un defilējot brīdī, kad Latvijas un sabiedroto karavīru vienību parādi pieņēma NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, Kanādas ārlietu ministre Melānija Žolī un Latvijas aizsardzības nozares augstākā vadība. Kā »Vakara Ziņām« pastāstīja Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Rešņa, šķiet, Bultam pievērstā uzmanība esot tā apnikusi, ka pēdējā laikā viņš sācis izvairīties no sabiedrības un pat nedodoties rokās, lai viņu varētu nofotografēt.
Eva stāsta, ka Bultam esot nevis viens, bet vairāki vārdi, jo katra Ādažu bāzē pārstāvētā nācija viņu dēvējot citādi. «Latviešu karavīri runci sauc par Bultu, jo, cik ātri viņš parādās, tik ātri arī pazūd; taču šis vārds izvēlēts arī tāpēc, ka bāzē norisinās dažādas militārās mācības, piemēram, «Sudraba bulta», «Kristāla bulta» utt. Ir sabiedroto karavīri, kuri kaķi dēvē par «Pom-pom», kas nāk no angļu valodas un apzīmē mīkstu, pūkainu bumbuli. Ir sabiedroto karavīri, kas kaķi sauc par «Tutun», bet šis vārds tiek izmantots retāk.»
Bulta bāzē nav vienīgais kaķis, jo te mīt arī pelēkā kaķene Lūsija, turklāt abiem kaķiem sarūpētas mājiņas, kuras atrodas netālu no ierindas apmācības laukuma. «Tā kā Lūsijas māju rotā Polijas karodziņš, visticamāk, tā ir poļu karavīru aprūpēta, taču karavīri, kas baro abus kaķus, pamanījuši, ka Lūsijas mājiņā labprāt uzturas Bulta. Tā kā iestājusies ziema, abās kaķu mājiņās ieklātas segas. Un abi kaķi tiek rūpīgi pieskatīti, jo beidzamajā laikā šeit parādījusies lapsa...» Savukārt Lūsijai gultiņa esot iekārtota arī kazarmās, un tur viņas labsajūtai karavīri piekāruši trīs glezniņas.
Taujāta, kā Bulta nokļuvis Ādažu bāzē, Eva skaidro - kaķi neviens uz šejieni speciāli nav vedis, tāpēc visticamāk dzīvnieciņš šeit pieklīdis pats. «Mēs nezinām precīzu laiku, kad kaķis sāka te dzīvot, taču noteikti tas ir jau vairāk nekā gadu, varbūt pat vairākus gadus. Katrā ziņā mediķi, kas šeit strādā, stāstīja, ka jau kādu laiku manījuši kaķi staigājam gar medicīnas centru, un šķiet, ka tieši mediķi pirmie kaķi bija iesaukuši par Bultu.»
Sākumā kaķim neviens neesot pievērsis īpašu uzmanību, taču pēc NATO ģenerālsekretāra vizītes un daudzajām fotogrāfijām Bultu bāzē smejoties dēvējot par vietējo influenceri. «Tā vienā brīdī droši vien tika nolemts, ka kaķis var palikt dzīvot bāzē, un viņam tika uzcelta mājiņa. Taču ikdienā neviens īpaši neseko kaķu gaitām un nepēta, ar ko viņi nodarbojas. Un visi, ikdienā viņu ieraugot, joprojām to uztver ar smaidu - rau, kur mūsu slavenais pulka kaķis…»
Eva atzīst, ka nav pētīts, vai kaut kur citur Eiropā sabiedroto bāzēs būtu tādi pulka kaķi, kāds ir Bulta, jo pārsvarā tomēr tiek komunicēts par militārajiem un sadarbības jautājumiem. «Spāņu kontingenta pārstāvji reiz stāstīja par kazu, kura esot piedalījusies parādēs, un, iespējams, šo epizodi var atrast «YouTube».» Arī Lūsija esot pieklīdusi un palikusi bāzē, izvēloties to par savām mājām. «Karavīri rūpējas par abiem kaķiem, par viņu labsajūtu, vienmēr nopērk pārtiku, taču tas nevienam nav pienākums. Domāju, ka kaķi karavīriem atgādina par mājām un rada māju izjūtu, tāpēc viņi labprāt rūpējas par mūsu kaķiem,» spriež Eva. Par autoritāti gan Bulta nevienu neatzīstot, taču tie karavīri, kuri visbiežāk kaķi baro, vislabāk arī zinot, kā viņu pasaukt. «Vai Bulta ķer peles un žurkas, to neviens nav redzējis, taču, tā kā peļu te nav, iespējams, viņš jau visas ir izķēris. Tas tomēr ir viņa dienesta pienākums. Arī par viņa nedarbiem mēs neko nezinām, jo kaķi redzam tikai tad, kad viņš ir savā mājiņā. Kur viņš iet un ko dara, neviens nav izsekojis,» viņa pasmejas.
Izrādās gan, ka Bultam lielā popularitāte esot pamatīgi apnikusi un viņš ļaujot sevi tikai paglaudīt, taču paņemt rokās un samīļot kaķi esot gandrīz neiespējami. «Tāds kaķis, kurš staigā, kur pašam patīk,» Eva smejas un stāsta, ka TV operators Bultu filmējis tik ilgi, ka runcis palīdis zem mašīnas un tur palicis. «Īsta zvaigzne!»
Taujāta, vai Bulta bieži piedalās pasākumos un kļūst par starptautisku zvaigzni, Eva atteic, ka tas nenotiekot regulāri, taču šad un tad gan: «Oktobra vidū ierindas laukumā notika Spānijas kontingenta karavīru pasākums un svinīgā ceremonija par godu [Spānijas] nacionālajiem svētkiem. Šā pasākuma laikā Bulta arī izskrēja laukumā, un arī šis mirklis ir iemūžināts fotogrāfijā. Arī reizē, kad notika viena komandiera maiņas ceremonija, Bulta tās laikā mierīgi gāja gar bāzes žogu. Un tiešām nav paredzams, kad viņš izlems šķērsot mācību laukumu…»
Eva piebilst, ka tik lielu starptautisku popularitāti Bultas beidzamais izgājiens izpelnījies tieši tāpēc, ka tā bija NATO ģenerālsekretāra vizīte, kuru atspoguļoja ļoti daudz mediju, tostarp starptautiskie. Starp citu, kaķis esot pieradis arī pie šaujamieroču zalvēm, kādas Ādažos atskan visai bieži - kā apgalvo Eva, runcis no tām itin nemaz nebaidoties. «Pati reiz redzēju, kā šādu mācību laikā Bulta mierīgi turpināja savu ceļu, tikai vienreiz atskatoties,» par pulka kaķi saka sarunbiedrene un piebilst, ka parasti šādu vizīšu laikā reglaments prasa, lai visi ir nopietni, taču viņa pati redzējusi, kā, pamanot rudo skaistuli, gan viesi, gan kontingenta karavīri sākuši smaidīt.
Starp citu, nu jau visi arī esot dzirdējuši par ticējumu, ka ruds kaķis ir laimes un naudas simbols, tāpēc ļoti priecājušies par to, ka bāzes mīlulis parādījies tieši NATO vadības vizītes laikā.