VAKARA ZIŅAS. Garšīgi paēst neaizliegsi!

 
«HKScan Latvija» iziet no komforta zonas, kas tradicionāli ir bijusi gaļas produktu ražošana, un uzsāk arī vegāniem piemērotu pārtikas produktu ražošanu ©Publicitātes foto

Uzņēmums «HKScan Latvija» apvieno vadošos gaļas pārstrādes zīmolus Latvijā: «Rīgas miesnieks», «Jelgava», «Tallegg» un «Rakvere». Visus šo zīmolus raksturo augsta kvalitāte, izcilas garšas īpašības, zinoša ekspertu vadības komanda, kas mērķtiecīgi strādā, lai Latvijas lielākajos gaļas pārstrāde uzņēmumos ražotā produkcija ieņemtu arvien nozīmīgāku vietu arī uz citu valstu patērētāju galdiem.

«Rīgas miesniekam» rit simtais gads

1922. gadā Čiekurkalnā tika atvērta desu fabrika «Konsums», kas vēlāk pārtapa vienā no lielākajiem starpkaru Latvijas eksporta uzņēmumiem un valsts tautsaimniecības virzītājspēkiem - «Bekona eksportā». Mainoties politiskajām un ekonomiskajām situācijām valstī, arī uzņēmums ir ieguvis dažādas aprises un nosaukumus, taču šodien pazīstamo «Rīgas miesnieku» droši var uzskatīt par «Konsuma» un «Bekona eksporta» tiešo mantinieku. «HKScan Latvija» pārdošanas direktors Heino Lapiņš ir patiesi gandarīts, ka simts gadu laikā uzņēmums ir ne tikai spējis saglabāt darbību, bet arī cauri gadsimtam iznest produkcijas veidus, kas augstu vērtēti bija pirms vairākiem gadu desmitiem un populāri un pieprasīti ir arī šodien. Piemēram, auksti kūpināta karbonāde bija viens no produkcijas veidiem, ko ražoja jau starpkaru Latvijā, tāpat «Jubilejas dūmdesai» vēsture sākusies jau pagājušā gadsimta 30. gadu beigās. «Rīgas miesnieks» bija pirmais, kas Latvijā sāka pelmeņu ražošanu, un kurš gan šodien nezina izcilo reklāmas moto: «Ja man būtu pelmeņi, es gan tev iedotu!» Lielu popularitāti 90. gados ieguva «Mārtiņdesiņas» - tās arvien ir viens no pieprasītākajiem produktiem.

Gadu laikā «Rīgas miesnieka» zīmolu uzņēmuma «HKScan Latvija» ietvaros ir papildinājis zīmols «Rakvere», «Tallegg», kā arī «Jelgava», kas ir Jelgavas gaļas kombināta jaunā atpazīšanas zīme.

Heino Lapiņš uzsver, ka visi zīmoli ir vienādi augstas kvalitātes produktu ražotāji, tāpēc nevaram runāt par kādu no tiem atsevišķi - tradīcijas un mērķi ir vieni: būt labākajiem nozarē - ieviest jaunus augstas kvalitātes produktus un pārstāvēt Latvijas vārdu ārvalstīs.

Eksports ir tautsaimniecības panākumu atslēga

Visiem zināms ir vēsturiskais fakts, ka starpkaru Latvijā lielu ieguldījumu valsts ekonomikā sniedza sviesta un bekona eksports. Šodien eksportspējīgo uzņēmumu ar milzīgu apgrozījumu ārvalstu tirgū ir daudzās nozarēs, tostarp IT, kokapstrādē, zivju rūpniecībā, lauksaimniecības produktu ražošanā un arī gaļas pārstrādes industrijā, kas liecina, ka Latvijā ir milzīgs eksporta potenciāls.

«Mēs esam liela valsts ar mazu iedzīvotāju skaitu, taču mēs esam strādīga tauta ar daudzām gudrām galvām. Šobrīd ir izaugusi jaunā paaudze, kura izprot starptautiskā biznesa procesus un sekmīgi iekļaujas Eiropas un citu pasaules lielāko ekonomiku tirgos. Tradicionāli gaļas pārstrādes industrija 75% saražotās produkcijas pārdod vietējā tirgū, bet redzam, ka ik gadu eksporta procentuālais īpatsvars pieaug. Tai skaitā arī mūsu uzņēmums palielina eksportu. Jāpiebilst, ka esam uzsākuši arī tādu produktu ražošanu un eksportēšanu, kuriem ir negaidīti liels pieprasījums ārvalstu tirgos, tāpēc ir jādomā par jaunām investīcijām ražošanas paplašināšanā, lai arī vietējam tirgum varētu piedāvāt šos produktus. Jāpiebilst, ka «HKScan Latvija» iziet no komforta zonas, kas tradicionāli ir bijusi gaļas produktu ražošana un uzsāk arī vegāniem piemērotu pārtikas produktu ražošanu. Tieši šajā segmentā ar vegānisko Āzijas virtuvei raksturīgo «Dim sum» eksportu «HKScan» ir kļuvis par lielāko eksportētāju. Tikko uzņēmums ir uzņemts eksporta uzņēmumu asociācijā «Red Jackets», kas nozīmē, ka eksporta virziens ir viena no uzņēmuma prioritātēm,» uzsver Heino Lapiņš.

Inovāciju un tradīciju integrācija

Uzņēmums ļoti lielu lomu piešķir uzņēmuma tradīcijām, piederībai Latvijai un augstu vērtē savus darbiniekus - liela daļa strādā jau 15 un pat 20 un vairāk gadu. Tajā pašā laikā ir jāņem vērā, ka sabiedrība mainās - pasaule kļūst arvien «mazāka», tāpēc ražošanas uzņēmumam ir jāpielāgojas patērētāju mainīgajai gaumei. Ļoti lielu popularitāti ir ieguvušas salīdzinoši nesen tirgū ienākušās ribiņas amerikāņu gaumē un melleņu marinādē. Uzņēmuma pārstāvis augstu vērtē tehnologu ieguldīto darbu, jo lēni gatavotās ribiņas ir sulīgas un ar bagātīgu garšu, tāpēc kļuvušas par visvairāk pirktajām ribiņām Latvijas veikalos, kā arī ir pieprasīts produkts Eiropas veikalos.

Savukārt par topa jaunumu droši var saukt Jelgavā ražotās «Mini» un «Brenča» cepamdesas. Jāatzīmē, ka «Rīgas miesnieks» bija pirmais, kas Latvijā uzsāka grila produktu ražošanu. Šobrīd sortimentā ir ļoti daudz grila produktu ar «Jelgavas», «Rakveres» un «Rīgas miesnieka» zīmoliem. Lielā mērā šo produktu ražošanas palielināšanu nosaka arvien pieaugošais grila produkcijas pieprasījums.

Svarīgi ir, ka, ne tikai izstrādājot jaunas receptes, bet pārskatot arī esošās produkcijas sastāvu, speciālisti atrod risinājumus, kas ļauj izgatavot garšīgu produkciju, neizmantojot tradicionālās E vielas, tostarp bieži lietoto, bet veselībai nelabvēlīgo E 621, smaržas un garšas pastiprinātāju. Uzņēmums apņēmies līdz 2025. gadam kļūt par CO2 neitrālu ražošanas uzņēmumu, tātad tas ražošanā arvien vairāk uzmanības pievērš neatjaunojamo resursu patēriņam - jau šobrīd ražošanā elektrība tiek izmantota tikai «zaļā enerģija» un iepakojumos pakāpeniski atsakās no plastmasas.

Jāņu galdam jābūt bagātīgam

Latviešu nacionālie svētki nav iedomājami bez šašlika, siera, pīrāgiem un rasola. Tas ir vēl viens pierādījums, ka pasaules virtuves ienāk Latvijas sabiedrībā uz palikšanu. Heino Lapiņš ir gandarīts, ka, izņemot sieru, viss pārējais var tapt no «HKScan» ražotņu produktiem. Piemēram, jau pieminētās ribiņas amerikāņu gaumē vai melleņu marinādē ir ātri pagatavojamas un droši uzglabājamas, «Doktordesa» rasolā ir absolūti neaizstājama, sagrieztā pīrāgu gaļa atvieglos saimnieces darbu. Izbraukumos īpaša uzmanība jāpievērš produktu uzglabāšanas temperatūras režīmam, tāpēc jāizvēlas produkti, kas nesabojāsies arī bez ledusskapja - aukstie kūpinājumi, cigāru desiņas un citi produkti būs droši patērējami arī pēc vairākām dienām. Savukārt ar šašlikiem, citiem marinējumiem un svaigiem produktiem jābūt uzmanīgiem - strikti jāievēro norādītais temperatūras režīms un uzglabāšanas laiks. Lai visiem garšīgi Līgo svētki un katra nākamā diena!

_____

APMAKSĀTA PUBLIKĀCIJA

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!