VAKARA ZIŅAS. Igo Rīgas komfortu nomaina pret Bauskas novada Cepli

 

31. augustā Bauskas novada ciematā Ceplis dziedātāja un mākslinieka Igo izveidotajā mūzikas un mākslas centrā, kam dots tieši tāds pats nosaukums kā ciematam, notika Jūrkalnes dienai veltīts pasākums. »Vakara Ziņas« viesojās pie Igo un uzklausīja viņa iedvesmojošo stāstu, cik īsā laika posmā var realizēt lielus sapņus un projektus.

Ingrīda Punka

Mūzikas un mākslas centrs

«Lai šo vietu izveidotu, ir ieguldīts daudz darba. Tie, kas ir redzējuši šo vietu pirms mēneša, pirms gada vai diviem, protams, var novērtēt, ko mēs šajā periodā esam paspējuši izdarīt. Būtībā šajā sakārtotajā vidē gribu mēģināt veidot notikumus, kas ir saistīti ar mākslu un muzicēšanu, un arī dažādu ideju ģenerēšanu.

Ingrīda Punka

Šeit jau ir darbojies Mākslas akadēmijas pasniedzēju kolektīvs, lai sagatavotos nākamajam mācību gadam. Pirms mēneša te notika zibplenēra noslēgums, kad divas dienas vienpadsmit mākslinieki strādāja uz vietas un gleznoja mākslas darbus, kas tagad ir redzami mūzikas un mākslas centra pirmo stāvu logu ailēs. Tēlnieks Ivars Miķelsons te ir strādājis ar papeļu saknēm, kuras šobrīd izrotā «Cepļa» apkārtni. Pie ēkas sienām ir piestiprinātas līstes, uz kurām likt darbus, kas līdz ar to labi izskatīsies,» stāsta Igo.

Ingrīda Punka

Dziedātāja mājvieta

Ingrīda Punka

«Gudrs cilvēks jau redz, ka šeit vēl viss ir sākuma stadijā. Esam visu sakopuši tīru, un te nevar paklupt. «Ceplī» viss ir tā iekārtots, ka var dzīvot un palikt pa nakti.

Es pats šeit dzīvoju otrajā stāvā, kur jau no pavasara ik pa brīdim paliekam. Te tiekos gan ar arhitektiem, gan ar konstruktoriem, gan ar māksliniekiem.

Viena mūzikas un mākslas centra ēka būs dzīvojamā un daļēji arī sabiedriskā. Te būs milzīga istaba, kurā vajadzības gadījumā varēs notikt arī nelieli koncerti, izstādes, prezentācijas vai semināri. Bet visi galvenie sabiedriskie notikumi būs bijušajā dedzinātavā, kurā jau šobrīd ir skatāma Dzintara Lejas foto izstāde. Tā jau ir trešā izstāde, ko organizējam šajās telpās,» atklāj dziedātājs.

Ingrīda Punka

Igo pārdeva savu Rīgas divstāvu privātmāju Teikā, lai Bauskas novadā izveidotu jaunu kultūras objektu, kam devis nosaukumu Igo mūzikas un mākslas centrs «Ceplis». Savukārt Rīgā dziedātājam palicis vien neliels dzīvoklis Brasā.

Ingrīda Punka

Kādreizējā ķieģeļu cepļa ēkas un kaļķu dedzinātavas teritorija, kur tagad saimnieko Igo, atrodas Lielupes labajā krastā, netālu no Mežotnes pils.

Vietējie iedzīvotāji, apskatot jau sakopto teritoriju, zina stāstīt, ka iepriekš šī vieta un ēkas bija diezgan nolaistas.

Ingrīda Punka

Vaicājam Igo, vai, atsakoties no ierastā galvaspilsētas komforta idejas vārdā, ne brīdi neradās bažas, ka kaut kas varētu neizdoties, vai noiet greizi: «Jā, bet tas komforts ir līdz kaklam. Viss ir sakārtots. Viss pa plauktiņiem. Un ko tālāk? Paskaties, kas ir aiz tavas sētas. Paskaties, kas vēl ir interesants dzīvē izdarāms. Un var būt, ka var vēl paspēt to realizēt. Teikšu godīgi, es jūtos komfortabli, ja man ir mērķis un varu to realizēt. Fiziski darbojoties, es redzu, kā mainās vide.

Bažas jau reizēm piezogas, kad saproti, ka tā nasta, ko esi paņēmis, ir tik liela. Un vai man būs pa spēkam to nest, ko esmu pacēlis. Taču tūkstoškārt ir pierādījies, ka sākumā viss ir jāizdomā, un tad celies un dari. Katru dienu celies un dari. Un tā lieta ies uz priekšu. Citi cilvēki, redzot tavu aktivitāti, arī sāk kustēties līdzi. Tas arī ir pierādījies. Sākumā to novērtē daži tuvākie draugi. Bet šodien, kad telpas ir atvērtas, šurp brauc daudzi cilvēki, kuri var paskatīties, ko ir radījuši mākslinieki un es. Par to man ir liels prieks.»

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Bijušajā kaļķu dedzinātavā tiek iekārtotas izstādes un apskatāmi daudzi interesanti mākslas darbi un dekori.

Ingrīda Punka

Dedzinātavas otrajā stāvā šobrīd ir skatāma Dzintara Lejas fotomākslas darbu izstāde.

«Ceplī» pulcējas Igo draugi un kolēģi

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Atnākušie ciemiņi tika iepriecināti ar viņiem veltītajām Igo un «Suitu sievu» dziesmām.

Ingrīda Punka

Hermanis apbrīno Igo plānus un spējas

«Igo man atrādīja šo vietu, kad tikko to bija nopircis. Te bija pamesta postaža. Vien pagājušajā rudenī te sāka izskatīties pavisam citādāk. Vēl pāris gadi Igo stilā, un šo vietu neviens vairs nepazīs. Viss būs perfekti sakopts. Tas apjoms, ko Igo spēj paveikt tik īsā laika periodā, - tas ir apbrīnojami.

Te tiks izveidots amfiteātris, kas būs nostiprināts ar augiem, kur būs koncertu vieta. Galvenajam objektam jāveic restaurācija. Skurstenim kaut kas vēl jāpiemūrē klāt. Igo ir neskaitāmas reizes pierādījis, ko spēj. Arī Jūrkalnē nekas nebūtu, ja Igo pirms divdesmit gadiem pilnīgi tukšā vietā nebūtu sācis realizēt savu ideju. Sabrauca Igo draugi rīdzinieki un talkoja. Tagad viss notiek pats par sevi. Igo tik dod vispārējus norādījumus, un viss notiek. Jūrkalnē tā vieta ir kļuvusi par tūristu iecienītu apskates vietu.

Savukārt runājot par šo vietu Bauskas novadā, Igo pārdeva savu Rīgas māju un iegūtos līdzekļus ieguldīja šeit. Mums nav tik daudz traku latviešu, kas šādi rīkotos. Latvieša standarta atribūti ir māja un mašīna. Igo jūt savu aicinājumu jeb misiju. Uz tādiem cilvēkiem balstās pasaule. Šī ir galvenā vēsts priekš tiem, kam viss vienmēr ir slikti. Igo ir tipisks piemērs tam, ko var izdarīt viens cilvēks, ja viņš ir gudrs un radošs,» savu skatuves kolēģi raksturo ģitārists un komponists Aivars Hermanis.

Ingrīda Punka

Māksliniece, Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas profesore, dizainere un Igo mūzikas menedžmenta pārstāve, kā arī dzīvesbiedre Gita Straustiņa plecu pie pleca sadarbojas un atbalsta Igo: «Nevar salīdzināt to, kā šeit bija pirms diviem gadiem. Pat ar to, kas bija redzams pagājušajā gadā. Ir vairojies arī vietējo cilvēku dzīvesprieks un atbildība. Visiem ir liels prieks, ka vietējie iesaistās. Viņi jūt lepnumu par šo vietu, kurā dzīvo, jo mēs kopīgi to veidojam.

Bijušās ķieģeļu rūpniecības teritorijā bija milzīgi zemes darbi un tika iesaistīta liela tehnika. Tika atraktas zemes dzīles lielās platībās, un bija redzami senie ķieģeļi. Uzņemot fotogrāfijas, mēs pētījām, dokumentējām un mākslinieciski piefiksējām to, kas tagad jau ir zudis un vairs nav redzams. Šos faktus atspoguļojošā foto izstāde, kas bija iekārtota dedzinātavā, pašlaik atrodas Jūrkalnes tautas namā.»

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Mūziķis Armands Alksnis ar Igo ir seni draugi no Liepājas laika. Alksnis «Ceplī» viesojas pirmo reizi, iegriežoties te pa ceļam, pirms došanās uz grupas «Pērkons» koncertu. Igo Armandu jau paspējis dāsni apdāvināt ar sava dizaina suvenīriem.

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Ilze Dūdiņa, ciemojoties «Ceplī», Igo uzdāvināja Jūrkalnes zilo govi. Jūrkalne, kā stāsta stikla dizaina māksliniece, ir vienīgā vieta Latvijā, kur joprojām ir saglabājušās zilās govis. Dāvātais mākslas darbs ir kā simbols Jūrkalnes un Mežotnes draudzībai, kad Kurzeme satiek Zemgali. Ilze ar Igo sadraudzējās caur mākslu.

Ingrīda Punka

Ingrīda Punka

Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš iegādājas «Suitu sievu» pagatavotos gardumus.

Ingrīda Punka

Igo sveikt ieradusies Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT1 mediju koordinatore Inese Libere (pa vidu) un tērpu zīmola «Mayra» īpašniece Maira Miķelsone.