Tretjakovam atņem Soču zeltu; Dukurs kļūst par olimpisko čempionu
 
©AFP/ SCANPIX

Starptautiskā olimpiskā komiteja pieņēmusi lēmumu par dopinga lietošanu Soču olimpisko spēļu laikā sodīt zelta medaļas ieguvēju Aleksandru Tretjakovu un trīs Krievijas skeletonistes.Tretjakovam uz mūžu aizliegts piedalīties olimpiskajās spēlēs.

Osvalda komisijas sēdē, kurā piedalījās tās vadītājs Deniss Osvalds, Huans Antonio Samarančs un Tonijs Estangets, tika pieņemts sekojošs lēmums: 2014. gada Soču olimpisko spēļu laikā Aleksandrs Tretjakovs, Jeļena Ņikitina, Marija Orlova un Olga Potiļicina pārkāpuši antidopinga noteikumus un tiek diskvalificēti no sacensībām. Plus visi četri sportisti turpmāk nedrīkstēs piedalīties olimpiskajās spēlēs.

Jāatzīmē, ka SOK var lemt tikai par četrgades notikumu, kamēr Pasaules kausa posmi atrodas Starptautiskās bobsleja un skeletona federācijas (IBSF) jurisdikcijā, kura lems tālāk. Tretjakovam atņemts Sočos izcīnītais zelts, bet tas vēl nav nonācis otro vietu ieguvušā Martina Dukura rokās, jo lēmumu pieņems tieši IBSF. Olimpisko spēļu vēsturē ir bijuši gadījumi, kad zelts tiek atņemts par dopinga lietošanu, bet nevienam citam vairs netiek piešķirts.

Pieņemtais lēmums par Tretjakova diskvalificēšanu stājies spēkā uzreiz pēc tā paziņošanas. Komisijas uzdevums bija izmeklēt Krievijas sportistu pārkāpumus sakarā ar dopinga lietošanu. Ja iepriekš tika pētīta valsts ietekme, tad šoreiz uzmanību pievērsa individuāliem sportistiem.

Soču olimpiskajās spēlēs ņemtie paraugi, kas bija pieejami SOK, tika testēti vēlreiz. Tam bija divi mērķi: lai vēlreiz pārbaudītu paraugus, vai tajos nav atrodamas aizliegtās vielas, un lai noteiktu, vai ar paraugiem nav notikušas nelegālas manipulācijas.

Scanpix

Sakarā ar to, ka lietas bija ļoti sarežģītas, to izmeklēšana aizņēma vairākus mēnešus. Tika iesaistīti labākie zinātnieki, kuru uzdevums bija radīt lietu, kuru varētu aizstāvēt tiesas ietvaros, ja gadījumā tiks iesniegta apelācija.

Ņikitina Soču olimpiskajās spēlēs ieguva bronzas medaļu, bet trīs mēnešus pirms Phjončhanas olimpiskajām spēlēm viņai tā atņemta. Vīriešu konkurencē Tretjakovs par 0,81 sekundi četru braucienu summā apsteidza M. Dukuru, bet Tomass Dukurs palika uzreiz aiz goda pjedestāla, atpaliekot arī no amerikāņa Metjū Antuāna.