Vimbldona jaunas ēras sākumā

Bez pārspīlējuma var teikt, ka šogad tiks aizsākta jauna ēra Vimbldonas turnīra bagātajā vēsturē. Vismaz uz viena laukuma Londonas lietainajās jūnija dienās skatītājiem vairs nebūs jāmeklē patvērums zem lietussargiem un pacietīgi jāgaida, kad mači atsāksies – Vimbldonas Centrālajā laukumā lietus laikā spēles notiks zem jumta.

Par to, kā tas viss izskatīsies, varēsim pārliecināties turpmākajās divās nedēļās.

Angļi savā konservatīvismā aizsteigušies priekšā daudziem, un Vimbldonas turnīra laikā joprojām ir spēkā neskaitāmas tradīcijas, tomēr pat viņi apzinās, ka turnīram ir jākļūst modernākam. Jūnijs Anglijā ir lietains; katru gadu vismaz pāris dienas spēlētājiem nākas nīkt ģērbtuvēs, gaidot, kad lietus mitēsies un spēles varēs atsākties. Dažkārt lietus sacensību programmu aizkavējis uz vairākām dienām, bet 2001. gadā vīriešu vienspēļu fināls, kurā Gorans Ivanisevičs spēlēja ar Patriku Rafteru, tika pārcelts uz pirmdienu, kas bija nākamā diena pēc turnīra oficiālajām beigām. Tagad kaut kas tāds, šķiet, vairs nav iespējams. Vimbldonas turnīrs kļuvis par otro "Grand Slam" sacensību pēc Austrālijas atklātā čempionāta, kur Centrālajam laukumam uzlikts pārbīdāmais jumts un mači var turpināties arī lietus laikā.

Šādam solim Lielbritānijā bija daudz pretinieku, kas uzskatīja, ka gaidīšana tribīnēs zem lietussardziņiem bija viena no Vimbldonas turnīra tradīcijām. Tomēr samierinājās, ka ietekmēt procesu nav viņu spēkos un Vimbldonas turnīram izaugsmē jāsper solis uz priekšu. "Nevar apgalvot, ka ikreiz, kad kaut kas tiek mainīts, mainās arī tradīcijas. Pamati mūsu turnīram ir skaidri: mači notiek zāliena laukumos, tenisistiem jāspēlē baltā formā un bez reklāmām," atzīst "All England" kluba direktors Aiens Ričijs. "Ja mēs rīkojam globāla mēroga sporta notikumu, jāmeklē iespējas modernizēties un attīstīties. Tieši to Vimbldonā esam darījuši pēdējo gadu laikā."

Aizbīdāmā jumta izbūve Vimbldonas Centrālajam laukumam ilga gandrīz trīs gadus. Pirms 2007. gada sacensībām tika demontēts iepriekšējais jumts, un togad Centrālajam laukumam tā nebija pat virs skatītāju vietām. Pērn uzbūvēja jauno jumtu virs tribīnēm, bet šogad tam pievienots pārbīdāmais jumts virs laukuma. Lai arī tas ir caurspīdīgs, ar aizvērto jumtu var nepietikt gaismas, tāpēc ierīkots arī mākslīgais apgaismojums. Vimbldona gan negrib līdzināties Austrālijas vai ASV atklātajiem čempionātiem, kur liela daļa spēļu notiek ar mākslīgo apgaismojumu un ir pat īpaša vakara sacensību programma. Tomēr, ja Londonā spēļu laikā iestāsies tumsa, mači tiks nospēlēti līdz galam, nevis pārcelti uz nākamo dienu. Vairs nebūs jāuztraucas, kā tas bija pērn vīriešu vienspēļu finālā, kad Rafaela Nadala un Rodžera Federera mačs beidzās pēc saulrieta. "Mums nebūs vakara sacensību programmas. Nav plānots, ka Centrālā laukuma sacensību programmā spēļu būs vairāk kā pagājušajā gadā. Nedomājam mačus sākt vēlāk. Mūsu mērķis ir censties pabeigt spēles dienasgaismā," skaidro Ričijs. "Taču, ja būs deviņi vakarā un mačā sāksies piektais sets, ļausim viņiem pabeigt maču. Ja spēle beigsies desmitos, lai tā notiek. Ja pusvienpadsmitos, lai būtu pusvienpadsmitos."

Ja sāksies lietus, spēlētājiem tomēr būs jāpārtrauc mačs, jo jumta aizvēršanai un laukuma pielāgošanai nepieciešamas no 10 līdz 30 minūtēm. Iespējams, ka uz Centrālo laukumu tiks pārcelts kāds papildus mačs, kuram lietus neļauj risināties citā laukumā.

Pārbīdāmais jumts pirmoreiz darbībā tika iemēģināts 17. maijā, kad Vimbldonas Centrālajā laukumā notika paraugmačs ar Andrē Agasi, Štefijas Grāfas, Kimas Klijstersas un Tima Henmana līdzdalību. "Nedaudz uztraucos, ka, aizverot jumtu, būs liels gaisa mitrums un laukums var kļūt slidens, taču biju pārsteigts par cieto pamatni," atzina Agasi. "Skaņa bija iespaidīga. Domāju, jūs redzēsies izcilus mačus, kādi iepriekš nav pieredzēti. To saku pat apzinoties, kāds bija pērnā gada fināls. Te tiks demonstrēts iespaidīgs teniss." Henmans ar slaveno amerikāni bija vienisprātis: "Izbaudīju iespēju spēlēt, zinot, cik vēss, lietains un vējains laiks mēdz būt aiz arēnas mūriem."

Arī aktīvie spēlētāji priecājas par Vimbldonas jaunievedumu. "Ar jumta izbūvi visvairāk iegūs fani un televīzija, un būs arī atšķirība, veidojot spēļu programmu," uzskata Ernesta Gulbja iespējamās otrās kārtas pretinieks brits Endijs Marejs. "Spēlētāji ar nepacietību alkst redzēt, kā tas darbosies," viņam piebilst pieckārtējais čempions Federers.

Vēl viens būtisks jauninājums Vimbldonā – šogad durvis ver jaunais laukums ar otro numuru, kas ir kompleksa dienvidu nostūrī. Tajā ir vietas četriem tūkstošiem skatītāju. Interesanti, ka līdzšinējais 2. laukums, kuram tagad piešķirts trešais numurs, bija iemantojis iesauku "Graveyard of Champions" jeb "Čempionu kapsēta." Lai arī sacensību favorīti pārāk bieži uz tā nespēlēja, zaudējumus otrajā laukumā piedzīvojusi virkne slavenu tenisistu, sākot ar Džimiju Konorsu un Pītu Samprasu, beidzot ar Leitonu Hjūitu un Martinu Hingisu. Vai arī šis laukums iepriekšējo gadu čempioniem būs tik neveiksmīgs?

Ir jumts vai nav, Vimbldonai tenisa kalendārā joprojām ir īpaša vieta. "Atceros laiku, kad, piemēram, Alekss Koretja noniecināja Vimbldonu un gribēja to boikotēt," stāsta divkārtējais turnīra finālists austrālietis Rafters. "Viņam un vēl vairākiem te nepatika spēlēt un viņi te nespēja paspēlēt, netiekot pāri psiholoģiskajai barjerai. Šie izteicieni bija apvainojums vislabākajam turnīram. Manā uztverē tā ir vieta, no kurienes cēlies teniss – tās ir tenisa mājas, un nekas nevar būt labāks par to. Vimbldonai ir sava aura, un tā rada apbrīnojamas izjūtas. Tas ir vislabākais turnīrs!"

Svarīgākais