Latvijas izlase 2024. gada pasaules hokeja čempionāta pirmajā mačā tikai pagarinājumā guva virsroku pār Poliju – 5:4. Trīs reizes mača gaitā Latvija atspēlējās, bet pamatlaika pašā izskaņā, beidzot nokļuvuši vadībā, neprata pārsvaru nosargāt. Divus vārtus Latvijas izlases labā guva komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš.
Kad Fortūna tērpjas Polijas kreklā
Latvijas hokeja izlase pirms cīņas, salīdzinot komandu sastāvus un potenciālo spēku samēru, bija neapšaubāmi mača favorīti, tomēr to neizdevās realizēt uz slidenā Čehijas austrumu pilsētas Ostravas arēnas ledus. Maksimālo ātrumu, pārākumu tehniskajā, fiziskajā sagatavotībā un hokejistu meistarībā Latvijas izlase sāka demonstrēt otrās trešdaļas vidū. Līdz tam Latvija jau divas reizes pamanījās nokļūt zaudētāju lomā. Mačs iesākās ar līdzvērtīgu spēli, poļi centās uzbrukt, bet mūsu izlase meklēja iespējas kombināciju izspēlei. Ar to nesekmējās, un pirmajā spēles trešdaļā var atzīmēt tikai Riharda Bukarta lielisko reidu pretinieku zonā, ko apturēja poļu vārtsargs Džons Marejs. Pie Latvijas vārtsarga Elvja Merzļikina cietokšņa Polijas izlase, kas atgriezās pasaules hokeja elitē pēc 22 gadu ilgas prombūtnes, baudīja "augstākās sabiedrības” gaisu. Mūsu hokejisti atļāva pretiniekiem pārāk daudz. Neizskaidrojami, bet visos četros zaudētajos vārtos ripa kā noburta mistiskā veidā atrada ceļu uz Elvja Merzļikina sargātajiem vārtiem. Tie nebija vienkārši ielaisti vārti, bet visas četras reizes ripa kā nozombēta atlēca no Latvijas hokejistiem, trīs reizes tieši no mūsējiem ripa ielidoja pašu vārtos, bet ceturtajā gadījumā tā no mūsu hokejista atlēca tieši uz nūjas lāpstiņas pretiniekam, kurš raidīja ripu garām mūsu vārtsargam Elvim Merzļikinam. Četri ielaistie vārti ir ārkārtas neveiksme, jo tos ielaist šādā veidā ir liels retums un grūti atcerēties, kad kaut kas līdzīgs bija noticis ar Latvijas izlasi iepriekš. Fortūnai mugurā bija Polijas krekls.
Pirmajā pārtraukumā Latvija devās iedzinēju lomā ar 0:1. Galvenā trenera Harija Vītoliņa sapurināta, mūsu komanda atgriezās laukumā labāk koncentrējusies, sportiski niknāka, spēlējoša lielākā ātrumā un veiklāk rīkojoties ar ripu. Jau otrās trešdaļas trešajā minūtē Roberts Mamčics ar atkārtotu metienu noslēdza rezultatīvu Latvijas uzbrukumu. Iniciatīva aizvien vairāk pārgāja mūsu vienības rīcībā, mirkli vēlāk izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš neizskaidrojami no aptuveni metra attāluma nespēja raidīt ripu tukšajā vārtu stūrī, un mača 29. minūtē viņa augstība Veiksme otro reizi skaļi pasmējās par Latviju - ripa no mūsu aizsarga slidas atrada ceļu Merzļikina vārtos. Latvija radīja vārtu gūšanas iespējas, bet atspēlēties līdz otrās trešdaļas beigām neizdevās. Daudz meistarīgākā Latvijas izlase pirmajās 40 minūtēs nopelnīja tikai vienu skaitlisko vairākumu.
Pirmā maiņa "izglābj" spēli
Trešajā trešdaļā, kad vairs atkāpties nebija kur, Latvija sāka rādīt spēli, kas ir tuvāka patiesajam spēju līmenim - parādījās lielāks ātrums, laba saspēle un vēl vairāk iespēju gūt vārtus. Atkal rezultatīva mūsējiem izrādījās perioda trešā minūte, nonākuši skaitliskajā mazākumā, Latvijas uzbrukuma triecienmaiņas duets Kaspars Daugaviņš un Rodrigo Ābols noorganizēja ātru prettriecienu, un 2:2. Latvija kontrolēja spēles gaitu, bet kārtējo reizi poļiem paveicās - rikošets, veiksme un 2:3. Tobrīd pamatlaikā bija atlicis spēlēt 12 minūtes. Zaudējums Polijai nozīmētu katastrofu cīņā par vietu pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā, šeit bija jāuzvar par katru cenu, bet vēlams mača pamatlaikā. Un Latvija izdarīja praktiski visu, lai tā notiktu - 89 sekunžu laikā mūsu komanda guva divus vārtus. Vispirms izcēlās Kaspars Daugaviņš, bet pēc tam ar izciliem Riharda Bukarta individuāliem vārtiem pirmo reizi mačā vadībā nonāca Latvija. Tūlīt pat divi daudzsološi izgājieni pret poļu vārtsargu Mareju radās Rodrigo Ābolam un Renāram Krastenbergam, bet poļu "mūris” noturēja savu izlasi spēlē. Un tad jau uz skatuves ceturto reizi iznāca Fortūna - vēl viens laimīgs rikošets poļiem un 4:4. Latvija vētraini uzbruka un dominēja, tomēr uzvaru pamatlaikā, kas dotu trīs punktus, valstsvienība panākt nespēja.
Papildlaikā labāk spēlēja Latvija, tomēr mūsu komanda bija tuvu neveiksmei - vienā no retajiem uzbrukumiem Polijas komandas hokejista metiens trāpīja pa vārtu konstrukciju. Pēdējais vārds mačā piederēja latviešiem - vispirms Kaspars Daugaviņš atbildēja ar ripas raidījumu pa vārtu pārliktni, bet mača pagarinājuma ceturtajā minūtē Latvijas izlases līderi Ābols un Daugaviņš nokārtoja Latvijai dramatisku uzvaru ar 5:4. Rodrigo Ābols izvirzīja izcilā meitiena pozīcijā valstsvienības kapteini Kasparu Daugaviņu, kuram roka nenodrebēja - spēcīgs plaukstas metiens garām vārtsargam un minimāls panākums pret Poliju ar 5:4. Par to Latvija iegūst divus punktus turnīra tabulā (par uzvaru pamatlaikā pienākas trīs punkti), kas ir būtiski, jo mūsu vienības mērķis ir iekļūšana pasaules meistarsacīkšu ceturtdaļfinālā.
Nākamo spēli Latvija aizvadīs svētdien plkst. 17.20 pret Francijas izlasi, kas turnīra pirmajā cīņā ar 1:3 piekāpās Kazahstānai. Francijai nav kur atkāpties, lai neiestigtu cīņā par palikšanu pasaules čempionāta elites divīzijā. Lai turpinātu sacīksti par iekļūšanu ceturtdaļfinālā, Latvijai noteikti jāuzvar, turklāt pamatlaikā. Vēlreiz neizcīnīt maksimālo punktu skaitu pret zemāka līmeņa izlasi mūsu valstsvienība vairs nevar atļauties.
Bez kategoriskiem secinājumiem
Tālejošus secinājumus par Latvijas izlases sniegumu pēc viena mača pret Poliju nevar izdarīt, tomēr izlasei ir milzīga rezerve spēles līmeņa uzlabošanā - jāparāda tas laukumā. Šo spēli izšķīra uzbrukuma trijnieks Dzierkals - Ābols - Daugaviņš ar aizsargiem Zīli un Jaku. Tas ir pozitīvais, ka līderi spēja gūt vārtus. Četri ielaisti vārti pret Poliju ir katastrofa, diez vai pret jebkuru citu vienību čempionātā Polijai izdosies to pat atkārtot. Tomēr jāņem vērā fatālās neveiksmes Latvijas spēlē aizsardzībā, ko nevar izskaidrot. Vārtsargs Elvis Merzļikins ielaistajos vārtos nav vainojams, tomēr nav garantijas, ka pret Franciju vārtos spēlēs Merzļikins. Ļoti iespējams, ka pirmo maču turnīrā varētu aizvadīt Kristers Gudļevskis, kurš arī ir pieredzējis, meistarīgs vārtsargs. Treneru korpusam priekšā gara nakts - gan mača analīzei, gan arī iespējamajās izvēlēs spēlētāju sastāvā.
Vai diskvalificēs Rodrigo Ābolu?
Tāpat būtiski atzīmēt nepatīkamu incidentu mača gaitā, par ko pagaidām nav sodīts par labāko spēlē atzītais mūsu hokejists Rodrigo Ābols. Proti, mača vidusdaļā pēc saķeršanās ar pretinieku hokejistu, pēc spēles apturēšanas, kad konflikta atrisināšanā iesaistījās mača tiesnesis, Ābols uz aklo izdarīja sitienu ar roku pretiniekam, bet trāpīja mača arbitram pa seju. Viņš uzreiz gan atvainojās, tiesnesis piedeva, uzskatīja, ka tas nebija tīšām. Noraidījums nesekoja. Tomēr pasaules čempionāta Disciplinārā komisija var būt citādās domās un Ābolam var piešķirt divu trīs spēļu diskvalifikāciju, uzskata hokeja žurnālists un eksperts ar daudzu gadu stāžu Armands Beizīters. Tagad atliek tikai gaidīt. Ja diskvalifikācija būs, Latvijas labākā uzbrucēju maiņa tiks izjaukta - tur paliks Mārtiņš Dzierkals un Kaspars Daugaviņš, bet kāds būs jāliek klāt. Tas būs liels zaudējums, jo mūsu pirmā maiņa šodien bija lieliska un izšķīra sarežģītas spēles likteni mums par labu.
Francijas izlase pret Latviju spēlēs pēc vienas dienas pauzes, bet mūsu izlasei jāspēlē divas dienas pēc kārtas. Tas būs labs tests, cik labā fiziskajā kondīcijā komanda atrodas šogad. Pērn fiziskā sagatavotība bija atslēga bronzas panākumam.
Pēc dažādām aplēsēm Latviju mačā pret Poliju Ostravā atbalstīja vismaz pieci tūkstoši līdzjutēju no mūsu valsts. Iespējams, viņu bija vairāk, precīzi dati nav pieejami. Fanu atbalsts palīdzēja komandai saņemties grūtā brīdī.
Latvija - Polija 5:4 (pagarinājumā) (0:1; 1:1; 2:1; 1:0). Vārtus Latvijas labā guva: Kaspars Daugaviņš (2), Rodrigo Ābols, Roberts Mamčics, Rihards Bukarts. Vārtsargs: Elvis Merzļikins (atvairīja 18 no 22 metieniem).
Par mača labāko hokejistu Starptautiskā hokeja federācija atzina Rodrigo Ābolu.
Spēļu kalendārs Latvijai 2024. gada pasaules čempionātā:
11. maijs 17.20 Latvija - Polija 5:4 (pagarinājumā).
12. maijs 17.20 Latvija - Francija
14. maijs 17.20 Latvija - Kazahstāna
15. maijs 17.20 Latvija - Vācija
18. maijs 13.20 Latvija - Zviedrija
19. maijs 21.20 Latvija - Slovākija
21. maijs 17.20 Latvija - ASV