Pirmdiena, 22.aprīlis

redeem Armanda, Armands

arrow_right_alt Sports \ Hokejs

Eiropa pret Ziemeļameriku: Zviedrija un Šveice lūkos apspēlēt ASV un Kanādu

© REUTERS/ SCANPIX

Šovakar norisināsies abas pusfināla spēles pasaules hokeja čempionātā Dānijā - pulksten 16:15 Latviju ceturtdaļfinālā uzveikusī Zviedrija spēlēs pret teicamu turnīru aizvadošo ASV, bet pulksten 20:15 allaž favorītu statusā esošā Kanāda mēģinās uzveikt ceturtdaļfināla pārsteiguma autori Šveici.

Zviedrija šajā turnīrā nav piedzīvojusi nevienu zaudējumu un līdz pat ceturtdaļfinālam sevi apliecināja kā viena no galvenajām favorītēm uz zeltu šī gada čempionātā. Tomēr ceturtdaļfināls parādīja, ka arī zviedriem var sagādāt neērtu spēles stilu, kurā skandināviem jāpamocās. To apliecināja Latvija, kas Boba Hārtlija vadībā spēlēja uz Ziemeļamerikā piekoptām šīs spēles vērtībām balstītu hokeju. Arī pusfinālā zviedriem pretī stāsies ziemeļamerikāņi.

ASV izlase čempionātu sāka ar uzvaru pār principiālāko sāncensi Kanādu (5:4 pēcspēles metienos), kas deva signālu turnīra turpinājumam, ka šis ir tas gads, kad amerikāņi beidzot var atkal reāli pretendēt uz vismaz spēlēšanu finālā. Pēdējo reizi tas izdevās pirms 58 (!) gadiem - 1960. gadā ASV kļuva par pasaules čempioni, bet kopš tā laika augstākā kaluma medaļa pasaules čempionātos bijusi bronza (1962, 1996, 2004, 2013, 2015).

Lielām uzvarām nepieciešams gan labs komandas darbs, gan izteikti līderi. ASV tāds ir - 2007. gada drafta pirmais numurs Patriks Keins ar 19 punktiem ir pārliecinoši rezultatīvākais spēlētājs visā turnīrā (18 punkti somam Aho, kuram čempionāts jau beidzies), ar astoņiem vārtiem - labākais vārtu guvējs, ar 11 piespēlēm - dalīts labākais piespēlētājs visā turnīrā. Zviedriem sastāvā ir 20 NHL spēlētāji, bet ražīgākais pagaidām bijis 25 gadus vecais Anaheimas "Ducks" uzbrucējs Rikards Rakels, kurš guvis sešus vārtus un atdevis septiņas rezultatīvas piespēles.

Zviedrijai pret Latviju radās grūtības ar disciplīnu, īpaši otrajā trešdaļā zviedri bieži saņēma noraidījumus. Ja Latvija, kas ir sliktākā vairākumu realizētāja čempionātā, to piedeva, tad amerikāņi nepiedos - ASV ir labākā vairākumos visā turnīrā, tā realizējusi neticamus 40% vairākumu. ASV ir arī piektā labākā komanda mazākumos (83,33%), kamēr Zviedrijai ar vairākumu realizēšanu gājis ļoti labi - 38,46% ir otrais labākais rādītājs čempionātā, uzreiz aiz tieši amerikāņiem. Arī mazākumos zviedri pēc statistikas ir turpat līdzās ASV - 85,19% mazākumos vārti nosargāti neskarti, kas ir ceturtais rādītājs.

Skaidrs, ka brīdī, kad turnīrā dzīvas palikušas vien četras komandas, tās, visticamāk, ir starp labākajām dažādos statistikas rādītājos. Lai gan Šveice grupu turnīrā palika vien ceturtie un cīņā pret somiem nebija favorīte, komandas statistikas rādītājos Šveice turpat vien starp labākajiem ir. To gan nevar sacīt par spēlētāju individuālo statistiku - rezultatīvākais šveicietis Enzo Korvi guvis tikpat vārtu, cik Latvijas rezultatīvākais spēlētājs Rūdolfs Balcers, proti, četrus.

Šveices sastāvā ir tikai seši spēlētāji ar NHL pierakstu, taču komandas darbs ļāvis tikt pie piektā labākā vairākuma, sestās labākās rezultativitātes un septītā labākā mazākuma turnīrā. Tas savukārt ļauj Šveices līdzjutējiem cerēt uz piecus gadus senas vēstures atkārtošanu - 2013. gadā Šveice spēlēja finālā, izcīnot vienīgo medaļu pasaules čempionātu elitē pēdējo 64 gadu laikā. Ceturtdaļfinālā komandas darbs, otrajā trešdaļā gūstot trīs bezatbildes vārtus, ļāva sasist pie favorītiem pieskaitīto Somiju (3:2). Turklāt visus trīs vārtus šveicieši guva, spēlējot skaitliski vienādos sastāvos.

Kanāda pēc saviem standartiem nepārliecinoša grupu turnīra (5(1)-2(1), 3.vieta) ceturtdaļfinālā pretī dabūja citu komandu, kas turnīru aizvadījusi neatbilstoši saviem augstajiem standartiem - Krieviju. 7:0 pret Franciju un Austriju, kā arī 6:0 pret Baltkrieviju un 4:0 pret Slovākiju, protams, grūti nosaukt par nepārliecinošu sniegumu, taču grupas mačos pret nosacīti savas klases komandām bez Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa palikušie krievi nespēja uzvarēt (3:4 pagarinājumā pret čehiem, 1:3 pret zviedriem).

Atgriežoties pie ceturtdaļfināla, Krievija nespēja uzvarēt arī trešajā spēlē pret savas klases pretinieku - Kanāda trīsreiz izvirzījās vadībā, Krievija trīsreiz atspēlējās, bet pagarinājumā Girgensona komandas biedrs Bufalo "Sabres" vienībā Raiens O'Railijs ceturto un pēdējo reizi izvirzīja vadībā kanādiešus (5:4). Kanāda lieliski spēlē mazākumos - 26 piegājienos ielaisti tikai divi vārti jeb nosargāti 92,31%, kas ir labākais rādītājs turnīrā. Uzbrukuma smailē izvirzījies viens no šī brīža labākajiem hokejistiem pasaulē Konors Makdeivids. Viņam gan "tikai" pieci vārtu guvumi, taču 11 piespēles (dalīts labākais rādītājs turnīrā). Piecus vārtus iemetis arī Edmontonas "Oilers" uzbrucējs Raiens Nūdžents Hopkinss.