Latvijai cīņa pret favorīti Zviedriju

© SCANPIX

Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātā Ķelnē, Vācijā, uzvarēja visās trīs pirmajās spēlēs, elites divīzijā to paveicot pirmoreiz. Šovakar 21:15 pretim stāsies zvaigžņotā Zviedrijas izlase, viena no turnīra galvenajām favorītēm, kas pagaidām ir ārpus „play-off” zonas, bet pirms gada PČ atklāšanas spēlē Latviju pieveica tikai papildlaikā.

Šobrīd A grupas kopvērtējumā novērojamā aina ir vēl nebijusi, un kas zina, cik gadiem vajadzēs paiet, lai tā atkārtotos - Latvijas izlase ir pirmajā vietā, bet Zviedrija tikai piektajā un ārpus ceturtdaļfināla dalībnieču pulka. Zviedriem gan ir vēl daudz laika visu mainīt, un reti kurš šaubās, ka labāko astotniekā, kur Zviedrija bijusi visos PČ kopš 1937. gada, Rikarda Grēnborja vadītā izlase sev vietu atradīs arī šogad. Zviedru mediji netikšanu ceturtdaļfinālā pat neizskata, un izdevums "Aftonbladet" izsakās, ka, ja palīgā atbrauks vārtsargs Henriks Lundkvists, šo varēs saukt par pēdējo gadu spēcīgāko Zviedrijas sastāvu pasaules čempionātos.

Uzskatāma atšķirība starp abām izlasēm un to situāciju grupā ir tā, ka Zviedrijai jau turnīra ievadā bija jāaizvada spēles ar citām grupas favorītēm, kamēr Latvijai šīs tikšanās vēl tikai priekšā. Zviedri Krievijai zaudēja pēcspēles metienos (1:2), pēc tam ar 7:2 sagrāva Vāciju, bet aizvakar viņiem nācās pamatlaikā zaudēt ASV ar 3:4, lai gan mača gaitā izdevās izvirzīties vadībā veselas trīs reizes.

Latvija tikmēr trijās spēlēs ielaidusi tikai divus vārtus (labākais rādītājs turnīrā), pamatlaikā pieveicot Slovākiju, Dāniju un Itāliju. Trīs uzvaras pēc kārtas PČ ievadā ir Latvijai nebijis notikums, turklāt šī ir pirmā Latvijas triju uzvaru sērija elites divīzijā kopš 2009. gada. Latvijas izlasei gan tas nav rekords - pieminētajā 2009. gadā, kā arī 1997. gadā izdevās uzvarēt četrās PČ spēlēs pēc kārtas.

Tieši 2009. gadā arī bija vienīgā reize, kad izdevies uzvarēt Zviedriju - pēcspēles metienos ar 3:2. PČ mačos Zviedrija ir mūsu biežākā pretiniece - šodienas tikšanās būs 14. savstarpējā spēle pēc neatkarības atjaunošanas, kamēr ar nevienu citu izlasi nav aizvadīts vairāk par 11 PČ spēlēm. Jāpiemin, ka trīsreiz mačos pret Zviedriju nācies ielaist astoņus un vairāk vārtos, bet pirms gada zviedriem tika atņemts punkts, zaudējot papildlaikā ar 1:2. Elvis Merzļikins, kuram šobrīd ir labākā statistika visu PČ vārtsargu konkurencē, toreiz pret Zviedriju atvairīja 42 no 44 pretinieku metieniem. Tā bija viņa debijas spēle pasaules čempionātā.

„Noskaņojums komandā, protams, ir labs pēc trim uzvarām,” sacīja Zemgus Girgensons vakardienas treniņā. „Taču jāskatās uz katru spēli atsevišķi, un šobrīd tās trīs uzvaras jāaizmirst un jāsāk viss no jauna, jo vajadzētu paņemt tos zviedrus arī.” Girgensons, kura maiņa iepriekš izmantota kā sava veida pretinieku līderu neitralizētāja, piekrita, ka tagad viņu sagaida daudz grūtāks uzdevums pret daudz augstāka līmeņa spēlētājiem.

Latvija ar Zviedriju sacentās arī pārbaudes spēlēs aprīļa vidū (1:4 un 4:3 pēcspēles metienos), šajos mačos Latvijas rindās ar vārtiem izcēlās Rihards Bukarts un Gunārs Skvorcovs, bet divreiz precīzs bija Miks Indrašis, kuram turklāt arī izšķirošais bullītis. Par īpašu pamatu salīdzinājumiem gan šīs spēles izmantot nevar, jo no pašlaik pieteiktā Zviedrijas sastāva pārbaudēs pret Latviju piedalījās tikai uzbrucējs Līnuss Ūmarks un vārtsargs Viktors Fasts.

„Šī ir NHL komanda,” sacīja Bobs Hārtlijs pēc vakardienas treniņa par Zviedrijas izlasi. „Paskatieties uz viņu aizsargiem - Hedmans, Strolmans, Ēkmans-Lāšons... šie puiši ir NHL zvaigznes. Mums būs jābūt gataviem. Uzbrukumā zviedriem ir Landeskūgs&Co, viņi arī tur ir spēcīgi. Līdz ar to mums nepieciešams aizvadīt lielisku spēli.”

Hārtlija vārdus apšaubīt lieki - zviedriem ierindā ir 16 NHL spēlētāji, turklāt pieteikumā joprojām tiek turētas piecas brīvas vietas. No Stenlija kausa izcīņas izstājās „Rangers” ar slaveno vārtsargu Henriku Lundkvistu priekšgalā, taču viņa brālis Jūels, viens no retajiem Zviedrijas izlases uzbrucējiem, kurš nespēlē NHL, vakar izteicās, ka Henriks vēl neesot devis skaidru atbildi par spēlēšanu PČ.

Taču atteikumu jau sniedzis „Blues” uzbrucējs Patriks Berjlunds, kurš šosezon 82 spēlēs guva 34 punktus. Tāpat „Capitals” sastāvā vēl aizņemts regulārajā sezonā 86 punktu savākušais Niklass Bekstrems un 58 punktus guvušais Markuss Jūhansons, ar „Senators” nākamajā kārtā iekļuva Ēriks Kārlsons. Kopumā 13 Zviedrijas hokejisti šosezon NHL sasnieguši 50 rezultativitātes punktu robežu, taču izlasē pašlaik ir vien divi no viņiem - Viktors Hedmans un Viljams Nīlanders. Zviedrijai gan netrūkst resursu, ar kuriem aizvietot savas lielākās zvaigznes - šosezon vismaz vienu NHL spēli aizvadīja 89 Zviedrijas hokejisti.

Zviedrijas vārtos visās trijās spēlēs šajā PČ pagaidām stājies Viktors Fasts no Maskavas CSKA. Viņš ticis galā ar 90.1% pretinieku metienu, taču Zviedrijas mediji norāda, ka vakardienas treniņā spēlei tika gatavots Edijs Leks - „Hurricanes” vārtsargs ar četru NHL sezonu pieredzi, taču šosezon piedalījies vien 20 mačos. Savukārt rezultatīvākais Zviedrijas izlasē šajā PČ ir Leka komandas biedrs Karolīnā Viktors Rasks, kurš iekrājis četrus punktus (1+3), bet uz jautājuma zīmes vakar bija Arizonas „Coyotes” aizsardzības līdera Olivera Ēkmana-Lāšona dalība spēlē. Pēdējās divās NHL sezonās 94 punktus savākušais aizsargs izlaida treniņu saaukstēšanās dēļ, un par viņa spēlēšanu pret Latviju paredzēts izlemt dienas gaitā.

Papildus jāatzīmē arī spēle vairākumā, kas čempionāta ievadā bijis viens no labākajiem Latvijas ieročiem. Hārtlija vadītā izlase realizējusi piecus no desmit vairākumiem, kas ir otrs labākais rādītājs turnīrā, bet šovakar paredzams grūts pārbaudījums - Zviedrija ir viena no septiņām izlasēm, kas šajā turnīrā mazākumā ielaidusi tikai vienus vārtus. Šajā sarakstā arī Latvija, kas izturējusi astoņus mazākumus no deviņiem, kamēr zviedri septiņus no astoņiem.

P.S. Arī uzvara pamatlaikā pār Zviedriju teorētiski vēl negarantēs Latvijas vietu ceturtdaļfinālā, atstājot varbūtību, ka gan Zviedrija (spēles pret Dāniju, Slovākiju un Itāliju), gan Vācija (spēles pret Itāliju, Dāniju un Latviju) uzvar visās atlikušajās spēlēs pamatlaikā, tāpat kā 4-5 punktus vēl savāc Krievija un ASV un atbīda Latviju aiz strīpas. Taču tas ir teorētiski - praksē pašreizējā PČ formātā visos gadījumos, kad izlase apakšgrupā guvusi vismaz 11 punktus, tā arī tikusi ceturtdaļfinālā.

LATVIJAS IZLASES SASTĀVS:

Vārtsargi: Elvis Merzļikins, Ivars Punnenovs un Jānis Kalniņš.
Aizsargi: Jānis Jaks, Kristofers Bindulis, Artūrs Kulda, Kristaps Sotnieks, Guntis Galviņš, Oskars Cibuļskis, Uvis Jānis Balinskis un Ralfs Freibergs.
Uzbrucēji: Zemgus Girgensons, Andris Džeriņš, Kaspars Daugaviņš, Ronalds Ķēniņš, Māris Bičevskis, Miks Indrašis, Gunārs Skvorcovs, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Roberts Bukarts, Rihards Bukarts,Frenks Razgals, Jānis Sprukts un Teodors Bļugers.

Svarīgākais