Daugavpils "Dinaburg" izslēgts no Latvijas futbola čempionāta [papildināts]

© Romualds Vambuts

No LMT futbola virslīgas izslēgts Daugavpils "Dinaburg" klubs, pirmdien nolēmusi Latvijas Futbola federācijas (LFF) valde, apstiprināja federācijas preses sekretārs Mārtiņš Hartmanis.

Tas noticis saistībā ar aizdomām par komandas pārstāvju ilglaicīgu piedalīšanos totalizatoros.

"Dinaburg" komandas prezidents Oļegs Gavrilovs un galvenais treneris Tamazs Pertija uz mūžu diskvalificēti no Latvijas futbola.

"LMT Virslīgas" turnīra kopvērtējumā līdz šim "Dinaburg" komanda ar 49 punktiem 26 spēlēs atradās ceturtajā vietā, ko jau bija garantējusi arī sezonas noslēgumā.

Kluba "Dinaburg" prezidenta Gavrilova vārds saistībā ar totalizatoriem izskanēja jau 2005.gada nogalē. Savukārt 2007.gada pavasarī Daugavpils komandas spēles tika izslēgtas no Latvijas sporta totalizatora spēļu saraksta.

Tāpat 2007.gada martā Baltijas futbola klubu turnīra organizatori no sacensībām izslēdza "Dinaburg", jo bija radušās aizdomas par negodīgu rīcību no kluba puses. 14.martā "Dinaburg" futbolisti viesos ar 0:2 zaudēja Igaunijas komandai Narvas "Trans", abus vārtus ielaižot spēles izskaņā. Pēc spēles vairāki Igaunijas masu mediji izteica aizdomas, ka spēles iznākums nav bijis objektīvs un, iespējams, mačs bijis "sarunāts".

"Dinaburg" vadība iesniedza apelāciju pret pieņemto lēmumu, bet Baltijas futbola klubu turnīra organizatori to noraidīja.

Internetā atrodamajos spēles fragmentu videoierakstos bija redzams, ka abus vārtus Daugavpils komanda zaudēja pēc rupjām kļūdām aizsardzībā. Epizodēs bija novērojama arī "Dinaburg" spēlētāju sliktā un pasīvā darbība aizsardzībā.

Aizdomas par spēles negodīgumu radīja pēkšņās bukmeikeru likmju maiņas par Igaunijas kluba uzvaru tikai dažas minūtes pirms spēles, toreiz rakstīja "SL Õhtuleht". Pēc avīzes rīcībā esošās informācijas, lielākās likmes par Igaunijas kluba uzvaru tika liktas arī tieši pirms paša spēles sākuma. Avīze rakstīja, ka iemaksātas lielas summas no Latvijas gan par to, ka uzvarēs "Trans", gan par to, ka "Trans" uzvarēs ar rezultātu 2:0. Sakritības dēļ vai ne, bet "Trans" tiešām uzvarēja, turklāt tieši ar šādu rezultātu.

Savukārt 2005.gada nogalē LFF prezidents Guntis Indriksons paziņoja, ka Latvijas futbolā notiek spēļu rezultātu ietekmēšana un tajā iesaistīti ir futbolam tuvu stāvošas personas. Pēc Indriksona paziņojuma no amata bija spiests atkāpties toreizējais LFF preses sekretārs Krišjānis Kļaviņš.

Vēlāk Kļaviņš uzmanības lokā nonāca arī pēc tam, kad kluba "Olimps" prezidents Raimonds Laizāns sarunā ar izdevumu "Sporta Avīze" paziņoja, ka 2005.gadā Kļaviņš viņam piedāvājis 15 000 eiro (10 500 lati) par zaudējumu valsts čempionāta spēlē ar konkrētu rezultātu. Pēc tam LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis paziņoja, ka Kļaviņš ir UEFA institūciju redzeslokā.

Savukārt reizi skandālā saistībā ar totalizatoriem iekļuvis ilggadējais Latvijas futbola izlases kapteinis Vitālijs Astafjevs, kurš 2005.gadā pēc Pasaules kausa izcīņas mača ar Krieviju paziņoja, ka Latvijas izlases futbolistiem un vadībai piedāvāta nauda, lai viņi spēli zaudētu.

Svarīgākais