"VEF Rīga" ULEB Eiropas kausa cīņā uzvar Saloniku PAOK

© Romāns Kokšarovs

Basketbola klubs "VEF Rīga" (bilance 1-0) otrdien, 15. novembrī, ULEB Eiropas kausa B grupas atklāšanas spēlē Rīgas arēnā ar rezultātu 80:74 uzvarēja Grieķijas čempionāta pusfinālistus, Saloniku PAOK komandu (0-1).

Nākamajā spēlē 22. novembrī vefieši izbraukumā sacentīsies ar Rima Kurtinaiša trenētajiem Krievijas vicečempioniem "BC Khimki", savukārt Latvijas Neatkarības dienā 18. novembrī Saldū aizvadīs LBL mājas spēli ar basketbola klubu "Ventspils".

Vefiešu kapteinis Kristaps Janičenoks slimības dēļ nevarēja piedalīties VTB Vienotās līgas izbraukuma spēlē Ņižņijnovgorodā. Pāris dienu laikā pieredzējušais aizsargs spēja atgriezties ierindā, lai vestu komandu pretī pirmajai uzvarai Eiropas kausā. Rīdziniekiem tas bija trešais panākums pēdējās trīs turnīra spēlēs savā laukumā.

Sākumsastāvi

VEF Rīga: Millage, Bertāns, Janičenoks, K. Bērziņš, Sims

PAOK: Wright, Giannakidis, Giddens, Dikoudis, Goree

Saloniku komanda iepriekšējā nedēļā atteicās no lietuviešu centra Martina Andruškēviča pakalpojumiem. Viņa aizvietotājs pagaidām nav atrasts. Groza apakšā trenerim Markopolusam nācās sūtīt Dikuda un Gorī duetu. Izmantojot situāciju, rīdzinieki veiksmīgi īstenoja spiedienu pretinieku groza apakšā. Kaspars Bērziņš, Kortnijs Simss un Antans Kavaļausks trijatā pirmajā ceturtdaļā savāca 13 no 23 komandas punktiem, bet Markī Perijs pēdējā ceturtdaļas sekundē skrējienā zem groza izlīdzināja rezultātu 23:23.

Uzbrukumā vefiešiem gāja labi, taču sava groza sargāšana joprojām radīja problēmas. Trešā numura pozīcijā bija jācīnās vienam pašam Janičenokam. Grieķijas kluba basketbolisti ilgi un pacietīgi izspēlēja bumbu, uzbruka pēdējās sekundēs, atrada caurumus mājinieku aizsardzībā un bieži izvirzījās vadībā. Izmantojot priekšējās līnijas pārsvaru, vefieši piespieda pretiniekus bieži pārkāpt noteikumus, daudz stājoties uz soda metienu līnijas. Pateicoties tam, pirmo puslaiku izdevās noslēgt savā labā 45:44. Viesiem gam bija izdevība aizskriet priekšā, kad nesportisko piezīmi saņēma Dairis Bertāns, tomēr Raita pēdējais metiens mērķi nesasniedza. Ļoti efektīvi otro ceturtdaļu aizvadīja Kortnijs Simss, savācot 9 no 22 rīdzinieku punktiem.

Trešajā ceturtdaļā pārdomātāk spēlēja arī rīdzinieki, atstājot mazāk variantu viesu uzbrucējiem un aizsargiem. Saloniku spēlētājiem grūtības arī radīja pašu izmantotā sešu spēlētaju rotācija, Baltkrievijas valstsvienības saspēles vadītājam Dantem Stigeram laukumā parādoties tikai epizodiski. Pakāpeniski “VEF Rīga” iekrāja piecu, septiņu, tad deviņu punktu pārsvaru. Atslābināšanās brīži tika sodīti, piemēram, brīvu tālmetienu nekavējās iemest Kalambokis. Ceturtdaļas pēdējā sekundē ļoti sarežģītu metienu pāris metru no groza realizēja Simss 65:57.

Astoņu punktu pārsvaru noturēt un palielināt neizdevās, jo pretinieku garais spēlētājs Gorī rezultatīvi noslēdza divus uzbrukumus pēc kārtas 65:62. Turpretī rīdzinieki vairākas minūtes nevarēja iemest. Klusuma brīdi pārtrauca kapteinis Kristaps Janičenoks, realizējot tālu divpunktnieku, bet Simsa metiens ar sodu ļāva uzelpot nedaudz brīvāk 69:62. Soda metienu realizēt gan neizdevās, taču nākamajā uzbrukumā precīzs bija Bertāns.

Pēdējās piecas minūtes. Kērtisa Miledža laiks. Ar tālu un sarežģītu divpunktu metienu aizsargs panāca plus astoņi, bet divarpus minūtes pirms pamatlaika beigām kolorītais viesspēlētājs izlauzās līdz Saloniku grozam, nopelnot divus punktus ar soda metienu 76:66. Pēc minūtes vēl viens precīzs Kērtisa metiens 78:69. Noturēta aizsardzība, bumba VEF un jāspēlē vien 47 sekundes. Kļūdu viesu laukuma pusē ar tālmetienu sodīja Gorī, taču Miledžs uz soda metienu līnijas bija nevainojams. Saloniku basketbolisti divus punktus atguva. Sacensības iznākumu tas vairs nevarēja mainīt.