Latvija cīņā par pirmo vietu F grupā

© publicitātes foto

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība svētdien, 26. jūnijā, plkst. 21:30 pēc Latvijas laika Eiropas čempionāta F grupas līderu spēlē Katovicē sacentīsies ar Melnkalni.

Uzvarētājas izcīnīs pirmo vietu grupā. Spānijas un Horvātijas spēles likme būs septītā ceļazīme uz ceturtdaļfinālu.

F grupas kopvērtējums

Vieta Komanda U-Z P

1 Melnkalne 4-0 8

2 Latvija 3-1 7

3 Francija 2-2 6

4 Spānija 2-2 6

5 Horvātija 1-3 5

6 Polija 0-4 4

E grupas kopvērtējums

Vieta Komanda U-Z P

1 Lietuva 4-0 8

2 Čehija 3-1 7

3 Baltkrievija 2-2 6

4 Krievija 2-2 6

5 Turcija 1-3 5

6 Lielbritānija 0-4 4

Vietas ceturtdaļfinālos jau nodrošinājušas Melnkalne, Latvija, Francija, Čehija, Lietuva un Krievija. Par pēdējām divām vietām sacenšas Spānija, Horvātija, Baltkrievija un Turcija. Ceturtdaļfinālos iekļūst E un F grupu četras labākās komandas. E1-F4 un F2-E3 pāri spēlēs 29. jūnijā, F1-E4 un E2-F3 sacentīsies 30. jūnijā. Pusfināli notiks 1. jūlijā, spēles par medaļām 3. jūlijā.

Melnkalnes fenomens

Adrijas jūras rietumkrasta līčos, fjordos un piekrastes kalnos izvietotā valsts ar 600 tūkstošiem iedzīvotāju pirms četriem gadiem atdalījās no ziemeļaustrumu kaimiņienes Serbijas. Neskatoties uz mazo cilvēku skaitu, valstī pietiek augsta līmeņa spēlētāju, lai konkurētu ar jebkuru basketbola lielvalsti. Melnkalnes vīriešu un sieviešu izlases jau debijas reizē sekmīgi startēja Eiropas čempionātos, pāris gadu laikā no B divīzijas pakāpjoties līdz A divīzijas finālturnīriem.

2010. gada augustā par Melnkalnes vīriešu izlases spēku Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā pārliecinājās Itālijas, Izraēlas, Latvijas un Somijas valstsvienības. Desmit mēnešus vēlāk Eiropas basketbola sabiedrība Polijā ir lieciniece Melnkalnes sieviešu komandas varējumam.

Eiropas bilance 23-2

Miodraga Baletiča vadītā vienība līdz Eiropas finālturnīram soļoja trīs gadus. Eiropas kampaņu melnkalnietes sāka 2008. gada 27. augustā, B divīzijas turnīra mājas spēlē ar Īriju. Uzvarai 68:56 sekoja vēl deviņi panākumi pār Šveici, Nīderlandi, Slovēniju un Islandi, pēc gada iegūstot tiesības sacensties ar Portugāli par iekļūšanu 25 stiprāko kontinenta vidū. Uzvaras gan mājās, gan viesos pavēra ceļu dalībai 2011. gada čempionāta kvalifikācijā.

C grupas spēles Melnkalne sāka ar vēl piecām uzvarām pēc kārtas, izbraukumos pieveicot Ungāriju un Somiju, bet mājās apspēlējot Bulgāriju, Turciju un vēlreiz Ungāriju. Tikai astoņpadsmitajā spēlē tika piedzīvots pirmais zaudējums, izbraukumā bez Perovanovičas ciešot sagrāvi pret Bulgāriju ar 57:89. Kvalifikācijas kampaņa tika pabeigta ar bilanci 6-2, otro vietu grupā aiz Turcijas un ceļazīmi uz finālturnīru. Tajā Melnkalne jau pārsteigusi Eiropu, sakaujot Poliju, Spāniju, Vāciju, Horvātiju, Franciju, turklāt vienīgā pēc piecām spēļu kārtām cīnās bez zaudējumiem.

Beļica un “Fantastic Four”

Melnkalne izceļas ar sešu spēlētāju – Skerovičas, De Foržas, Dubļevičas, Perovanovičas, Beļicas un Turcinovičas – rotāciju. Pirmās četras nosauktās laukumā vidēji pavada no 31 līdz 37 minūtēm. Precīzāk, ja neskaita spēli ar Vāciju (Skeroviča 7 minūtes, De Forža un Perovanoviča nespēlēja), viņu laiks tuvojas 40 minūtēm.

Ja pērn šķita, ka Melnkalnes vīri atgādina filmas “Avatars” personāžus, tagad izskatās, ka izturībā viņiem tur līdzi arī kalniešu dāmas. Katrā ziņā Melnkalnes “Fantastic Four” līdz šim tiešām ir bijis fantastisks. Saspēles vadītāja Skeroviča labi veic savus tiešos pienākumus un vienlaikus ir izcila snaipere, kura pēdējos uzbrukumus regulāri noslēdz ar precīziem tālmetieniem. Kopā ar naturalizēto amerikānieti De Foržu viņas veido bīstamāko aizsargu duetu turnīrā.

Groza tuvumā Melnkalnei ir otrais bīstamais pāris uzbrucējas Jeļenas Dubļevičas un centra spēlētājas Ivas Perovanovičas personās. Piecnieku noslēdz centra spēlētāja Milka Beļica – atvērta un komunikabla spēlētāja, kura savu starptautisko pieredzi izmanto komandas saliedēšanai. Vērts minēt, ka aizvadītajā sezonā Beļica kopā ar Elīnu Babkinu spēlēja Dikeoulakos trenētajā “Lotos Gdynia” komandā. Perovanoviča un Dubļeviča pārstāvēja Francijas vadošā četrinieka klubus, Skeroviča cīnījās Brno, vienīgi De Forža nespēlēja Eirolīgā, toties sacentās Spānijas virslīgā.