Bertānam otrās NBA izslēgšanas spēles sāksies šovakar pret čempioni ''Warriors''
 
©USA Sports Today / Scanpix

Šovakar 22:00 savas otrās NBA izslēgšanas spēles sāks Dāvis Bertāns Sanantonio „Spurs” sastāvā, pirmās kārtas sērijā sacenšoties ar čempioni Goldensteitas „Warriors”. Abās komandās nebūs divu superzvaigžņu – Kavai Lenards joprojām nevar palīdzēt „Spurs”, bet Stefens Karijs izsists no „Warriors” ierindas.

Pagājušajā sezonā Dāvis Bertāns kļuva par otro Latvijas basketbola vēsturē, kurš piedalījies NBA "play-off", un par pirmo, kurš iekļuvis NBA pusfinālā (iepriekš Andris Biedriņš tieši ar "Warriors" bija ticis līdz ceturtdaļfinālam). Toreiz Bertāna pārstāvētajai „Spurs” nācās izstāties pret neapturamo „Warriors”, kas bija ceļā uz otro čempiones titulu trīs gados, un pagājušās sezonas izslēgšanas spēlēs zaudēja tikai vienā mačā.

Daudz runāts un spekulēts, kā būtu, ja būtu. Kā gan būtu viss beidzies, ja „Spurs”, atrodoties pārliecinošā vadībā sērijas pirmajā spēlē, nebūtu palikusi bez Kavai Lenarda? „Spurs” tobrīd rādīja ļoti pārliecinošu sniegumu, taču bez Lenarda nespēja spēkoties ar „Warriors” ne fiziski, ne morāli, zaudējot sērijā 0:4.

Sērijai pret „Warriors” sekas izrādījās daudz nopietnākas nekā „Spurs” būtu vēlējusies. Lenarda trauma liedza viņam spēlēt sezonas pirmajā pusē, bet atgriešanās ilga tikai dažas spēles, pēc kurām Lenards atkal vairs nespēlēja. Šajā sakarā ir daudz viedokļu par to, vai Lenards ir fiziski gatavs atgriezties basketbolā, vai viņš vairs nejūtas psiholoģiski pārliecināts par savu veselību un vai viņa ieilgušās traumas dēļ starp kluba vadību un basketbolistu izveidojies konflikts. Tie nekādā gadījumā nav jautājumi, kurus „Spurs” patīk dzirdēt gadu pirms tam, kad Lenards var kļūt par brīvo aģentu.

Neskaidrība par Lenarda situāciju teorētiski vēl atstāj iespēju, ka kaut kad izslēgšanas spēlēs viņš atgriezīsies laukumā (Gregs Popovičs šādu variantu gan nosaucis par ļoti mazticamu), taču „Spurs” būs ļoti grūti turpināt sezonu ilgāk par pusotru nedēļu. Neveiksmīgā izbraukuma sērijā februārī pamatīgi sabojāja „Spurs” uzvaru bilanci, un zaudējums regulārās sezonas pēdējā spēlē lika „Spurs” atkāpties uz septīto vietu konferencē un saņemt pretiniekos „Warriors”. Ja pirms dažām dienām būtu izdevies pieveikt „Pelicans”, šobrīd Popovičs domātu nevis par Goldensteitas apspēlēšanu, bet gan par daudz cerīgāko dueli pret „Jazz” vai „Thunder”.

Neskaitot Lenardu, citu traumu problēmu „Spurs” sastāvā nav, kas nozīmē, ka Dāvim Bertānam diez vai tiks nozīmīgs spēles laiks. Regulārajā sezonā Bertāns vidēji laukumā pavadīja 14.1 minūti un guva 5.9 punktus, turklāt reizēs, kad devās sākumsastāvā, spēlēja ļoti rezultatīvi. Taču, lai arī Bertāns izmantoja sev dotās iespējas, tās lielākoties bija saistītas ar traumu situāciju. Jāņem arī vērā, ka izslēgšanas spēlēs komandu rotācijas parasti tiek saīsinātas, lai laukumā pēc iespējas vairāk būtu komandas galvenie spēki. Taču pagājušajā sezonā tieši pret "Warriors" Bertāns aizvadīja savu rezultatīvāko "play-off" maču, sērijas otrajā spēlē izceļoties ar 13 punktiem, trāpot 3/3 tālmetieniem. Kopumā sērijā pret "Warriors" Bertāns vidēji spēlēja desmit minūtes, guva 4.3 punktus un savāca 2.3 atlēkušās bumbas

Arī „Warriors”, regulārajā sezonā trešajā vietā palikusī komanda, pēdējā laikā nav spēlējusi īpaši sekmīgi, bez Stefena Karija sastāvā ciešot vairākus blāvus zaudējumus. Šajos zaudējumos sliktākais bija nevis rezultāts, bet gan ierasti neapturamās „Warriors” rādītā spēle. Vakar kļuva skaidrs, ka Karijs varētu atgriezties tikai pēc pāris nedēļām, taču treneris Stīvs Kers tāpat atsacījās izteikt satraukumu par savas komandas sniegumu.

„Domāju, ka iepriekšējā mēneša galvenā problēma bija tā, ka mums praktiski bija skaidrs, ka paliksim otrajā vietā konferencē,” sacīja Kers. „Protams, mums bija arī savainojumi, taču spēles pašas par sevi bija bez īpašas nozīmes, kas savukārt atspoguļojās mūsu spēlē un uzmanības trūkumā. Taču tagad spēles kļūs īpaši svarīgas, un es zinu, cik talantīgi ir mani puiši un kāda ir viņu attieksme pret spēli. Tādēļ variet gaidiet, ka mūsu komandas basketbols ātri vien mainīsies.”

Par spīti spēlēšanai bez Karija „Warriors” joprojām ir viena no draudīgākajām komandām līgā ar Kevinu Durentu, Kleju Tompsonu un Dreimondu Grīnu priekšgalā. „Warriors” šosezon bija pirmajā vietā uzbrukuma efektivitātē, apsteidzot arī neapturamo Hārdena, Pola un neskaitāmu tālmetienu kombināciju Hjūstonā, tāpat „Warriors” kļuva par vienu no retajām komandām, kas regulārajā sezonā bijusi precīzākā visos trīs metiena veidos - soda metienos, metienos no spēles un tālmetienos, un muļķīgi arī nenovērtēt "Warriors" spēku aizsardzībā - arī šajā rādītājā "Warriors" bija starp labākajām līgā, turklāt savu statistiku krietni pabojāja tieši Kera pieminētajās pēdējās spēlēs.

„Warriors” ir bukmeikeru galvenā favorīte uz titula iegūšanu, kamēr „Spurs” izredzes šoreiz tiek uzskatītas par ļoti nelielām. Spēlējot 21. „play-off” pēc kārtas, Sanantonio komanda gan vairākas reizes jau paspējusi parūpēties par pārsteigumiem.