Gazols un Skariolo trešo reizi uzved spāņus Eiropas virsotnē

Spānijas vīriešu basketbola valstsvienība svētdien, 20. septembrī, Lillē uzvarēja Lietuvas izlasi ar rezultātu 80:63 un trešo reizi sešu gadu laikā triumfēja Eiropas meistarsacīkstēs.

Spāņiem bija nepieciešami 74 gadi, lai nopelnītu pirmo Eiropas titulu. Sešas reizes viņi piedzīvoja zaudējumus finālā, kamēr 2009. gadā Katovicē beidzot sasniedza mērķi, finālā sakaujot jauno Serbiju. Divus gadus vēlāk sekoja otrais triumfs Kauņā, bet 2015. gadā tika pievienots trešais zelts.

Finālturnīra vērtīgākais spēlētājs Pau Gazols spēlēja piektajā Eiropas finālā (2003, 2007, 2009, 2011, 2015) un izcīnīja trešo titulu pēc kārtas. Par trīskārtējiem Eiropas čempioniem kļuva arī Rūdijs Fernandess, Felipe Reijess, Viktors Klavess, Serhio Juļs un galvenais treneris Serdžo Skariolo. Otrais tituls Fernando San Emeterio, savukārt Serhio Rodrigess, Hiljermo Ernangomess, Pau Rivass, Pablo Agilars, Nikola Mirotičs un Hiljems Vivess zeltu nopelnīja pirmo reizi.

Starta piecnieki
Lietuva: Kalnietis, Seibutis, Mačulis, Kuzminsks, Valančūns
Spānija: Rivass, Juļs, Fernandess, Mirotičs, Gazols

Pau Gazols pirmajos spāņu uzbrukumos bumbai nemaz nepieskārās, savukārt viņa partneri drosmīgi spēlēja groza laukumā, rezultatīvi noslēdzot vienu garāmgājienu pēc otra. Lietuvas spēlētāji starta minūtēs sešas reizes kļūdījās, dodot pretiniekiem iespēju sevi apliecināt ātrajās pārejās. Desmitminūtes vidū Gazols guva astoņus punktus pēc kārtas, panākot plus trīspadsmit – 19:6. Ceturtdaļas beigās lietuvieši atguvās, taču starpība palika liela – 19:8.

Nākamās desmitminūtes sākumā Lietuvas aizsardzību sarūgtināja “Real Madrid” uzbrucējs Rūdijs Fernandess, kopā ar kolēģi Felipi Reijesu trīs reizes panākot 15 punktu pārsvaru (23:8, 25:10 un 27:12). Lietuvieši centās spēlēt agresīvāk, iniciatīvu uzņemoties Mantam Kalnietim, taču spāņi turpināja kontrolēt cīņas gaitu – 34:18. Tuvošanos kavēja Nikolas Mirotiča tālmetieni, tomēr puslaika beigās veiksme perimetrā uzsmaidīja arī Lietuvai. Divas reizes pēc kārtas ar precīziem trīspunktniekiem izcēlās Renalds Seibutis (37:29), bet pēdējā sekundē no labā stūra atzīmējās Jons Mačulis – 41:33.

Spāņu ātrā spēle deva augļus arī otrā puslaika sākumā. Četru minūšu laikā viņi veica izrāvienu 11:2, pēc Rivasa tālmetiena panākot lielāko pārsvaru – 52:35. Ceturtdaļas vidū lietuviešiem izdevās pāris ātri pretuzbrukumi, Kalnietis iemeta tālmetienu un starpība nedaudz saruka – 54:42. Ceturtdaļas galotne atkal piederēja spāņiem. Gazols, Rodrigess un Klavers guva sešus punktus pēc kārtas, palielinot atrāvienu līdz 18 punktiem – 60:42. Seibutis spēja atbildēt ar vienu soda metienu – 60:43.

Lietuvieši cīnījās līdz galam, taču spāņi neitralizēja katru mēģinājumu tikt tuvāk par 12 punktiem – 66:54. Četras minūtes pirms pamatlaika beigām laukumu ar piecām piezīmēm atstāja Jons Valančūns, kamēr viņa kolēģi nevarēja lepoties ar augstu metienu precizitāti. Spānija pēc četru gadu pārtraukuma atgriezās Eiropas virsotnē, savukārt lietuvieši otro reizi pēc kārtas bija spiesti samierināties ar sudraba godalgām.