Sestdiena, 18.maijs

redeem Ēriks, Inese, Inesis

Beļģija līdz ar beigu signālu šokē Lietuvu

Fantastisku uzvaru "Arēnā Rīga" svinēja Beļģijas basketbola izlase, kas 2015. gada Eiropas čempionāta finālturnīra ietvaros šokēja apakšgrupas favorīti Lietuvu (76:74). Beļģijas uzvaras atslēga bija precīzie tālmetieni - 11 no 26 (42,3%) -, bet izšķirošo grozu spēles pēdējā sekundē guva Pjērs Antuāns Žilē, kurš precīzi pielaboja atlēkušo bumbu.

Spēles sākumā Beļģija turējās līdzi, panākot gan 6:6, gan 8:8, gan 10:10, tomēr pirmās ceturtdaļas pēdējās trīsarpus minūtēs Lietuvai izdevās veikt atrāvienu un pārtraukumā doties ar 20:12. Nākamajā ceturksnī lietuvieši turpināja kontrolēt cīņas gaitu un Jons Valančūns vēl nepilnas 200 sekundes līdz puslaika beigām panāca 13 punktu pārsvaru (32:19), taču puslaika beigas piederēja Beļģijai – pāris tālmetienu, sekmīga aizsardzība, un Sems Van Rosoms pēdējā minūtē jau atjaunoja neizšķirtu – 35:35.

Otrajā puslaikā cīņa sākās no gala, taču tagad tieši lietuvieši bija tie, kuriem nācās dzīties pakaļ pretiniekiem. Pēc pārtraukuma pirmajās minūtēs saimniekoja Mets Lodžeskis, kurš guva komandas pirmos sešus punktus (41:37), pēc tam pa trejacim trāpīja Van Rosoms (44:41) un Žonatans Tabū (47:44), bet Lodžeskis ar vēl vienu grozu panāca jau plus pieci (53:48).

Mants Kalnietis tikai ceturtās ceturtdaļas sākumā atguva lietuviešiem vadību (58:57), bet Žans Marks Mvemā nekavējoties atbildēja ar tālmetienu (60:58). Četrus punktus pēc kārtas guva Valančūns (62:60), taču beļģiem pēc atbildes atkal ilgi nebija jāmeklē – Van Rosoms no tālienes, un plus viens beļģiem (63:62). Pēc brīža atkal - Valančūns panāca 68:65, bet Lodžeskis no tālās distances atjaunoja līdzsvaru (68:68).

Valančūns, Pauļus Jankūns un Jons Mačulis šķietami panāca izšķirošo izrāvienu (74:68), bet Beļģijas munīcija vēl nebija cauri. Tabū iemeta trīs punktus (71:74), tad lietuvieši uzreiz pazaudēja bumbu pie sava groza un Aksels Ervels ielidināja kārtējo trejaci (74:74). Beļģijai bija pat trīs uzbrukumi, lai izrautu uzvaru, un pēdējais no tiem tika izmantots. Pjērs Antuāns Žilē līdz ar beigu signālu precīzi pielaboja atlēkušo bumbu. Beļģi jau metās svinēt, taču nācās skatīties video un pēc ilgākas pauzes grozs tika ieskaitīts - fantastiska Beļģijas uzvara ar 76:74!