Slēpotājs Bikše par viņa neiekļaušanu olimpiskajā komandā vēlas piedzīt 15 000 eiro [papildināts]

© Romāns Kokšarovs/F64

23. novembrī Rīgas pilsētas tiesa sāka skatīt distanču slēpotāja Induļa Bikšes prasību par morālā kaitējuma piedziņu 15 000 eiro apmērā no Latvijas Slēpošanas federācijas un Latvijas Olimpiskās komitejas, vēsta lsm.lv.

Indulis Bikše netika iekļauts Latvijas delegācijas sastāvā startam 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā.

Pamatojot kompensācijas piedziņu, slēpotājs pauž pārliecību, ka tika sodīts par cita cilvēka - viņa tēva un trenera Zinta Bikšes - publiski pausto. LSF tiek pārmesta nepamatota Bikšes atsaukšana no olimpiskās komandas, bet LOK - šādas rīcības pieļaušana.

LSF kvotu nepiešķīra par nepatiesu ziņu izplatīšanu un LSF tēla graušanu, konstatējot, ka Induļa un Zinta Bikšu rīcība olimpiskajās spēlēs radīs negatīvu ietekmi uz distanču slēpošanas un Latvijas komandas mikroklimatu, kas varētu nest negodu ne tikai LSF, bet arī Latvijas komandai un valsts tēlam kopumā.

Viens no konfliktiem starp Bikšēm un LSF bija par to, ka Zintis Bikše laikrakstam "Latvijas Avīze" teicis, ka slēpotājs no federācijas nav saņēmis finansējumu. Turpretī LSF valdē par distanču slēpošanu atbildīgais Jānis Puida laikrakstam toreiz norādīja, ka nauda esot bijusi pieejama un citiem mērķiem netika tērēta, bet sportists pats neesot pieteicies, ne pieprasījis avansā, ne atskaitījies par izdevumiem.

Bikše pēcolimpiskajā sezonā pirmo startu aizvadīja pirms Ziemassvētkiem, bet šajā sezonā vēl nav startējis sacensībās. Madonietis Latviju pārstāvēja 2018.gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs.

Portāls NRA jau rakstīja, ka 2022. gada janvārī Latvijas kvotas distanču slēpošanā tika piešķirtas vadošajam distanču slēpotājam vīru konkurencē Raimo Vīgantam un Bikšem, taču vēlāk tika pieņemts atlikt otrās kvotas piešķiršanu. Otrā kvota tika piešķirta Slotiņam, savukārt Bikše pret lēmumu iebilda Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK). Arī LOK ārkārtas sēdē tika nolemts atstāt negrozītu LSF valdes lēmumu no dalības ziemas olimpiskajās spēlēs atsaukt Induli Bikši. Arī pamatojums, kāpēc atsaukts Bikše, palicis nemainīgs - par nepatiesu ziņu izplatīšanu un LSF tēla graušanu, konstatējot, ka Induļa Bikšes un Zinta Bikšes rīcība olimpiskajās spēlēs radīs negatīvu ietekmi uz distanču slēpošanas un Latvijas komandas mikroklimatu, kas varētu nest negodu ne tikai LSF, bet arī Latvijas komandai un Latvijas tēlam kopumā.

Bikše pauda, ka viņaprāt tas nav pietiekoši pamatots iemesls, kāpēc viņam tiek liegta dalība olimpiskajās spēlēs.

"Neuzskatu, ka tas ir pamatots arguments, lai nelaistu uz olimpiskajām spēlēm, ja visi atlases kritēriji ir izpildīti pārliecinoši," teica slēpotājs. "Tā izskatās, ka tā bija atruna, lai nelaistu. Kā tāda sodīšana, par to, ka pateicu taisnību."

LSF valdes lēmums bija vienbalsīgs, "par" balsojot visiem pieciem tās locekļiem - Dināram Doršam, Gunāram Ikauniekam, Danielam Fogelim, Eināram Lansmanim un Jānim Puidam.

Slēpotāja komandai ar LSF nav labas attiecības un, kā pagājušajā nedēļā ziņoja laikraksts "Latvijas Avīze", par pēdējām domstarpībām finanšu jautājumos sportista tēvs un treneris Zintis Bikše konsultējies policijā.

Pēdējais, bet ne pirmais strīds esot par to, ka slēpotājs no federācijas nav saņēmis finansējumu, lai gan Madonas pašvaldība pārskaitījusi LSF četrus tūkstošus eiro par četriem tās sportistiem, no kuriem katram pienākas pa tūkstotim. Savukārt LSF valdē par distanču slēpošanu atbildīgais Puida laikrakstam norādīja, ka nauda esot pieejama un citiem mērķiem netiek tērēta, bet sportists pats neesot pieteicies, ne pieprasījis avansā, ne atskaitījies par izdevumiem.

Sports

Latvija neplāno pasludināt par nevēlamām personām jeb "persona non grata" Krievijas sportistus, kuri piedalīsies Parīzes olimpiskajās spēlēs, lai šādi liegtu viņiem iekļūšanu Šengena zonā, trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).