Līdz Pekinas ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai palikušas vairs tikai 98 dienas. Pavisam nesen Senajā Olimpijā tika iedegta olimpiskā uguns, un četrgades lielākajiem startiem gatavojas arī Latvijas sportisti, vēsta lsm.lv.
Lielākajā daļā sporta veidu vēl norisinās kvalifikācija, un paredzams, ka februārī Latvijas delegācija uz Ķīnu varētu doties kuplākā skaitā nekā jebkad iepriekš.
Galvenais pamats prognozētajam rekordlielajam Latvijas olimpiešu skaitam Pekinā ir vīriešu hokeja izlases kvalificēšanās pēc Phjončhanas olimpisko spēļu izlaišanas. Harija Vītoliņa vadīto hokeja izlasi Pekinā pārstāvēs 25 spēlētāji, no kuriem trīs - Rūdolfs Balcers, Zemgus Girgensons un Kristiāns Rubīns - jau ir nosaukti dalībai, lsm.lv raksta Reinis Grundspeņķis.
Individuālajos sporta veidos lielākais pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējām ziemas olimpiskajām spēlēm Latvijas delegācijā, visticamāk, būs distanču slēpošanā. Ja Phjončhanā Latviju pārstāvēja trīs distanču slēpotāji, tad Pekinā skaits varētu pieaugt līdz pat sešiem - diviem vīriem un četrām dāmām.
Vīriešu konkurencē galvenie pretendenti uz vietu sastāvā ir gana izteikti, proti, olimpisko spēļu debitants Raimo Vīgants un Phjončhanas spēļu dalībnieks Indulis Bikše. Dāmām pārliecinoša līdere ir Patrīcija Eiduka, bet aiz viņas muguras uz Ķīnu, visticamāk, dosies Kitija Auziņa un Samanta Krampe. Savukārt par ceturto pozīciju konkurēs 18 gadus vecā Līva Šahno un vēl par diviem gadiem jaunākā Estere Volfa. Zīmīgi, ka pirmoreiz olimpisko spēļu vēsturē Latvija distanču slēpošanā varētu tikt pārstāvēta sieviešu stafešu sacensībās, kur pēc noteikumiem drīkst piedalīties arī biatloniste Baiba Bendika. Iepriekš Bendika neslēpa, ka varētu startēt arī 30 kilometru brīvā stila distancē ar kopējo startu.
Daiļslidošana ir vienīgais sporta veids, kur kvalifikācija individuālajās sacensībās ir jau noslēgusies, un vienīgo ceļazīmi Latvijai pasaules čempionātā Stokholmā izcīnīja Deniss Vasiļjevs.
Savukārt ātrslidošanā un šorttrekā dalībvalstu kvotas tiks noskaidrotas četros Pasaules kausa posmos. Šorttrekā labas izredzes pacīnīties par divām vietām ir Robertam Krūzbergam un Reinim Bērziņam, kuriem abiem šī varētu būt olimpiskā debija.
Tikmēr pieredzējušais ātrslidotājs Haralds Silovs gatavojas jau karjerā ceturtajām spēlēm. Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) pārstāve Marita Vilciņa norādīja, ka lielāko uzmanību Silovs veltīs sev parocīgākajam masu startam.
“Haraldam gada pirmajā pusē bija trauma. Viņam šuva kāju un bija operācija. Oktobrī viņš startēja divās sacensībās Vācijā. Runāju ar viņa treneri, kurš teica, ka atgriešanās ir bijusi diezgan veiksmīga," pastāstīja Vilciņa.
Silovs plāno piedalīties trijos no četriem Pasaules kausa posmiem, izlaižot otro posmu Norvēģijas pilsētā Stavangerā, jo tajā masu starta sacensības nav plānotas.
Pirmoreiz pēc 86 gadu pārtraukuma Latvija varētu būt pārstāvēta ziemeļu divcīņā - sporta veidā, kas apvieno tramplīnlēkšanu un distanču slēpošanu.
1936. gadā Garmišpartenkirhenē Latvijas godu ziemeļu divcīņā aizstāvēja Edgars Gruzītis, bet nākamgad Pekinā varētu piedalīties 19 gadus vecais siguldietis Markuss Vinogradovs. Viņš šosezon plāno piedalīties divos Pasaules kausa posmos Igaunijā un Itālijā, kā arī vēl divos Kontinentālā kausa posmos Somijā un Krievijā.
Sarežģīta situācija izvērtusies biatlonā, kur vēl 2010. gadā Vankūverā startēja deviņi Latvijas pārstāvji. Andrejs Rastorgujevs ir diskvalificēts un, lai gan viņš ir iesniedzis apelāciju, var notikt tā, ka Latvija pirmoreiz paliek bez vīru biatlonistiem. Arī dāmu konkurencē uz vietu Pekinā pretendē tikai Baiba Bendika un Sanita Buliņa.
Latvijas Biatlona federācijas viceprezidents Gundars Upenieks par pašreizējo situāciju gan ir optimistiskāk noskaņots.
Kamēr Rastorgujeva apelācija vēl tiek izskatīta, viņa pagājušajā sezonā iekrātie punkti nav atņemti un tiek ieskaitīti Latvijai valstu rangā.
Vēl nav paredzams, cik ilgi apelācija varētu tikt izskatīta, un pastāv iespēja, ka tas ieilgst līdz pat olimpiskās kvalifikācijas beigām.
“Mērķis arī šobrīd ir cīnīties par četrām sieviešu kvotām. Lai to paveiktu, olimpiskās kvalifikācijas valstu rangā jāiegūst vismaz 20. pozīcija, bet meitenes šobrīd ir 23. vietā. Ja pusgadu tika gaidīti pirmās instances lēmumi, tad noteikti arī šoreiz tie nebūs ļoti ātri. Līdz ar to Andreja punkti šobrīd nav atņemti, un, kamēr netiks izskatīta apelācija, tie, visticamāk, arī netiks atņemti. Tātad ir iespējams, ka līdz olimpisko spēļu atlases beigām Andreja punkti iet ieskaitē. Taču tā, protams, ir tikai teorija. Kā būs patiesībā, to mēs redzēsim," teica Upenieks.
Lai gan renes sporta veidos pirmsolimpiskajā starpsezonā piedzīvotas vairākas pārmaiņas, karjeru noslēdzot diviem bobsleja pilotiem un tikpat divnieku ekipāžām kamaniņu sportā, dalībnieku skaits salīdzinājumā ar Phjončhanas spēlēm varētu palikt nemainīgs.
Kamaniņu sportā varētu piedalīties 10 labākie sportisti, skeletonā par medaļām, visticamāk, savās pēdējās olimpiskajās spēlēs cīnīsies brāļi Martins un Tomass Dukuri, bet sieviešu konkurencē pirms četriem gadiem startējušās Leldes Priedulēnas vietā varētu piedalīties 24 gadus vecā Endija Tērauda.
Ambiciozi ar divām divnieku un divām četrinieku ekipāžām uz Pekinu vēlas doties bobsleja saime,
kur kopā ar Oskaru Ķibermani varētu startēt jaunais pilots Dāvis Kaufmanis. Pavisam nesen bobslejisti un skeletonisti jau iemēģināja Pekinas olimpisko trasi.
“Kad mūsu bobslejisti lidoja uz Ķīnu, viņi divas dienas nodzīvoja Frankfurtē, kur bija jāievēro karantīna un jānodod Covid-19 testi. Nācās lidot ar Ķīnas aviokompānijas lidmašīnu, jo Ķīnā citu valstu aviokompānijas netiek ielaistas," ar papildu prasību reglamentu iepazīstināja Vilciņa. "Sporta ārsts man atsūtīja bildes, kur bija redzams, ka stjuarti valkāja speciālus kombinezonus. Sportisti, ierodoties Ķīnā, tika vēlreiz testēti. Tā ka Ķīna diezgan stingri sekos līdzi visiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem."
Tradicionāli Latvija varētu būt pārstāvēta ar diviem kalnu slēpotājiem, kuri izpildījuši minimālās kvalifikācijas prasības, bet uz trešo kvotu šobrīd ir mazas cerības. Sievietēm galvenā pretendente ir 18 gadus vecā Dženifera Ģērmane, kura gan šovasar pārcieta ceļgala operāciju un gatavošanos sezonai sākusi vēlāk, nekā ierasts, bet vīriešiem par vienīgo vietu ar Miku Zvejnieku konkurēs Žaks Gedra.
Noslēdzošajā kvalifikācijas turnīrā decembrī plāno startēt arī sieviešu un jaukto pāru kērlinga izlases, tomēr tur būs milzīga konkurence par nelielu skaitu vietu.
Šobrīd paredzams, ka Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs Latviju varētu pārstāvēt mazliet vairāk nekā 60 sportistu, bet optimistiskākās prognozes paredz līdz pat 70 atlētu lielu delegāciju. Jebkurā gadījumā sagaidāms, ka februārī Pekinā būs Latvijas lielākā delegācija olimpisko spēļu vēsturē, ņemot vērā gan ziemas, gan vasaras spēles.