\\Sports

Laksa: Par WNBA sapņoju kopš bērnības

 
©Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Pavisam nesen notika Sieviešu nacionālās basketbola līgas (WNBA) jauno spēlētāju izvēle, un Latvijai šī drafta ceremonija bija īpaša, jo Kitija Laksa kļuva par pirmo latvieti, kuru kāda no komandām izvēlējās pirmajā kārtā ar augsto vienpadsmito numuru. Intervijā sportacentrs.com latviete stāsta par ceļu, kā tikusi līdz šādai atzinībai, par emocijām, uzzinot par nokļūšanu Sietlas Storm sistēmā…

Pirmā nopietnā vēsts par latvietes iespējamo nokļūšanu Sietlā parādījās 15. aprīlī - ESPN pēc Ņujorkas Liberty, Vašingtonas Mystics un Dalasas Wings trīspusējā darījuma prognozēja, ka Storm varētu Laksu izvēlēties pirmajā kārtā. Drafta naktī piepildījās prognoze par 1., 2., 3., 4. un 11. numuru. Tas nozīmēja uzbrucējas nokļūšanu vienā no līgas labākajām organizācijām. Iepriekšējā prognozē 8. aprīlī Sietlu un Laksu saistīja 19. numurs, taču drafta priekšvakarā viņas akcijas auga. Ziņu aģentūra AP, kura veic ģenerālmenedžeru un treneru aptauju, pēdējā prognozē 13. aprīlī atvēlēja latvietei 12. vietu un nokļūšanu WNBA čempiones Mystics rindās, bet realitātē tika sperts vēl viens solis uz augšu.

- Tu esi pirmā Latvijas basketboliste, kura izvēlēta drafta pirmajā kārtā - tas ir ļoti augsts novērtējums. Vai tas sagādāja atvieglojumu pēc 17 grūtiem mēnešiem?

- Atzīstu, ka tas ir augsts novērtējums. Esmu priecīga un apmierināta, ka mani izvēlējās ar 11. numuru. Pēdējie mēneši tiešām bija ļoti smagi, tāpēc gandarījums ir liels. Tajā pašā laikā - palieku ar abām kājām uz zemes. Kamēr Sietlā nespēlēšu, cerībās nedzīvošu - esmu gatava strādāt un pierādīt sevi, lai iekļūtu komandā.

- Nezinām, vai un kad sāksies WNBA 2020. gada sezona. Pirms drafta bija zināms, ka Storm vadība vasaras sastāvam nosacīti izvēlējusies 11 spēlētājas, bet kā divpadsmito cer redzēt 2019. gadā draftēto austrālieti Ezi Magbegoru. Vai pirms drafta zināji, ka spēlēšana līgā šovasar ir maz ticama?

- Runāju ar vairākām komandām, tostarp Sietlu. Nav zināms, vai sezona pandēmijas laikā vispār notiks. Storm mani informēja par šādu iespēju. Drafta naktī vienojāmies, ka pievienošos komandai 2021. gadā. Daudz nekontrolējamu un nezināmu apstākļu - nezinu, vai šovasar varētu tur nokļūt.

- Kas notika pirms drafta?

- Bija gan telefona sarunas, gan konferences zvans - faktiski mana darba intervija. Esmu priecīga par nokļūšanu Storm organizācijā - WNBA kontekstā tai pievērsta visa mana uzmanība.

- Kad notika tevis minētā darba intervija?

- Sarunas sākās marta beigās. Visas komandas zināja, ka Latviju no ASV šķir 7-10 stundu laika starpība. Mans laiks tika cienīts - viņi zvanīja no rīta pēc vietējā laika, kad Latvijā bija pēcpusdiena. Izrunājām viņus interesējošās lietas, man atļāva uzdot jautājumus - informāciju ievācam abpusēji.

- Drafta dienu no Storm puses vadīja ģenerālmenedžeres Ališas Valavanisas vietniece Talisa Rī. No kura kluba cilvēka uzzināji, ka esi izvēlēta?

- Komunikācija notika ar visu Sietlas personālu, tajā skaitā galveno treneri Denu Hjūzu. Pirmsdrafta daļa vairāk gūlās uz aģentes pleciem. Viņa veiksmīgi visu nokontrolēja - man nebija ne par ko jāuztraucas.

- Vēl 13. aprīlī Associated Press publicēja ģenerālmenedžeru un treneru aptaujas rezultātā iegūto prognožu draftu, un tajā tika teikts, ka WNBA čempione Mystics varētu tevi izvēlēties ar 12. numuru. Vai viņi izrādīja reālu interesi?

- Interesējās daudzas komandas, taču reālā izvēle iepriekš nebija prognozējama. Mani brīdināja, ka pilnīga skaidrība ir tikai par pirmajām divām izvēlēm - par Sabrinu Jonesku un Satu Saballi. Tālākā notikumu attīstība bija neparedzama. Viss varēja mainīties dažās minūtēs. Pati mediju prognozēm nesekoju. Fokusējos uz cilvēkiem, kuri var tieši ietekmēt izvēli - un tie ir komandu pārstāvji.

- Visi cer uz pirmo kārtu. Vai tev bija šaubas par iespējamu zemāku izvēli?

- Ne gluži šaubas - mazliet neticība par manu situāciju pēc savainojuma. Pati zināju, uz ko eju - vēlējos būt pirmajā kārtā un mērķtiecīgi tam strādāju. Sapņoju par WNBA no brīža, kad biju maza meitenīte. Par savām spējām un mērķiem nekad neesmu skaļi runājusi, vairāk ticējusi. Arī ģimene mani atbalstīja un iedvesmoja - deva visu, lai varētu strādāt un sapņot.

- Treneris Dens Hjūzs minēja, ka redzējis tevi pasaules čempionātā Tenerifē? Varbūt apmeklēja kādu South Florida spēli?

- Par to runājām pirms drafta. Viņš ļoti labi atceras Pasaules kausā notikušo - skautojis manas spēles gan Tenerifē, gan Tampā, gan Rīgas TTT. Personīgi tikušies klātienē vēl neesam.

- Teici, ka viņš seko tavām gaitām arī šajā sezonā. Viņam bija piebildes par TTT sniegumu Eirolīgā?

- Vairāk runājām par manu spēli. Tālākas sarunas gaidāmas vēlāk.

- Treneris Hjūzs vienu dienu pirms drafta intervijā The Seattle Times izteicās, ka meklē spēlētāju, kura atbilstu komandas kultūrai - ar uzsvaru uz perimetra spēlētāju. Vai viņš teica, ko gaida no tevis?

- Viņš runāja par manu spēles stilu un kā to izmantot. Sietla daudz uzbrūk no perimetra - augstu vērtē spēlētājas, kuras var iemest bumbu grozā no tālās distances. Viņš nešaubījās, ka varēšu iekļauties komandas aizsardzības sistēmās un palīdzēt komandai.

- Drafts sākās divos naktī pēc Latvijas laika. Ņemot vērā, ka jauno spēlētāju izvēle pirmo reizi notika virtuāli un bija jānodrošinās pret tehniskiem pārrāvumiem, laiks starp katru pirmās kārtas izvēli tika pagarināts no divām līdz četrām minūtēm. Vai stunda vilkās ļoti gari?

- Īstenībā nē, jo rēķinājos ar nepieciešamo laiku. Visa ģimene bija kopā ar mani - mamma Elita, tētis Jānis, brālis Mārtiņš ar sievu Lindu un manu krustdēlu. Tas bija pats patīkamākais, kas varēja notikt. Sagaidījām un priecājāmies kopā.

- Izvēlei sekoja pieslēgšanās konferences zvanam ar ASV žurnālistiem?

- Pirmā man piezvanīja Storm prezidente un ģenerālmenedžere Ališa Valavanisa. Nākamais bija galvenais treneris Dens Hjūzs. Sekoja saziņa ar Storm un WNBA mediju pārstāvjiem.

- Pirmajā stundā saņēmi divus apsveikumus no Storm slavenākajām spēlētājām. Breana Stjuarte sveica tviterī, bet Sjū Bērda piedalījās drafta tiešraidē. Kad notika pirmais kontakts ar viņām?

- Bērdu satiku 2016. gada 23. janvārī Orlando - viņa bija TV komentētāja South Florida izbraukuma spēlē pret Central Florida. Stjuarti tajā pašā sezonā satiku NCAA spēlēs pret UConn. Abas divas reizē laukumā klātienē ieraudzīju Pasaules kausa spēlēs Tenerifē. Pārējais notiks laika gaitā. Bija patīkami saņemt apsveikumus no topošajām komandas biedrēm.

- Tev ir WNBA spēlētājas - favorītes, kurām sekoji līdzi?

- Nekad neesmu salīdzinājusi sevi ar kādu spēlētāju, tāpēc necentos līdzināties nevienai. WNBA vairāk sekoju līdzi pēdējos gados, kad tas kļuva vienkāršāk un pieejamāk. Ja jānosauc viena spēlētāja, ar kuru vēlos kopīgu bildi, tā ir Sjū Bērda. Esmu patīkami satraukta, ka viņa būs mana komandas biedre. Nevaru sagaidīt, kad varēšu no viņas mācīties.

- Sjū ir cilvēks leģenda. Sākot no 2002. gada, visu karjeru aizvadījusi Sietlā, šajā ziņā līdzinoties tādiem spēlētājiem kā Kobe Braients (20 sezonas ar Losandželosas Lakers) un Dirks Novickis (21 sezona ar Dalasas Mavericks). Viņas sirdsdraudzene ir ASV futbola izlases kapteine Megana Rapino. Vai seko līdzi arī viņai?

- Esmu informēta, bet plašāk nesekoju.

- Tavs vērtējums par Storm - kāda stila komanda tā ir?

- Plašāks viedoklis izveidosies, kad nokļūšu Sietlā un redzēšu organizāciju ar savām acīm. Zinu, ka Storm spēlē ātru basketbolu un dalās ar bumbu, lai atrastu labāko situāciju uzbrukumā. Tostarp no perimetra. Varētu salīdzināt ar Goldensteitas Warriors stilu. Esmu redzējusi iepriekšējo sezonu spēles, bet nezinu, kā komanda izskatīsies šogad un nākamgad.

- Katru gadu ap 800 spēlētāju piesakās NCAA pirmās divīzijas transfēru portālā. South Florida pērn un šogad sakrājušies seši transfēri. Pati pieteicies transfēru portālā 2019. gada maijā, bet jūlijā parakstīji līgumu ar TTT par profesionāles karjeras sākumu. Kāpēc pieteicies transfēru portālā?

- Pērn man bija jāizlemj, ko vēlos darīt tālāk pēc augstskolas pabeigšanas. Galvenais treneris Hosē Fernandess nosauca termiņu lēmuma pieņemšanai - atgriezīšos vai nē. Tas samazināja iespēju skaitu. Ieliku savu vārdu transfēru portālā, lai palielinātu iespējamo izvēļu skaitu. Tobrīd zināju, ka basketbolu nevarēšu spēlēt vēl labu laiku - bija jāfokusējas rehabilitācijai. Mani uzrunāja vairākas skolas, taču tas nešķita saistoši. Devos mājās, turpināju atjaunoties. Parādījās TTT piedāvājums un iespēja spēlēt Eirolīgā. Tā bija labākā iespēja - nolēmu sākt spēlēt profesionāli.

- Manuprāt, tas atrisināja visus jautājumus un ļāva koncentrēties tālākai rehabilitācijai.

- Pati vēlējos palielināt iespējamo variantu loku - tas ir svarīgi jebkuram sportistam. Nevar izvēlēties, ja ir tikai viena iespēja.

- TTT spēlētājas pagaidām nav saņēmušas atalgojumu par sezonas pēdējiem mēnešiem. Vai tas jau ir ietekmējis tavu situāciju, lemjot, kur spēlēt nākamajā ziemas sezonā?

- Pagaidām tas nav ietekmējis manu situāciju. Nepatīkami, ka nav izpildītas līgumā paredzētās saistības. Gaidu informāciju no kluba.