\\Sports

Olimpiāde Tokijā atkal apdraudēta?

 
©scanpix.ee

Pēc tam, kad tika nolemts šā gada vasarā Tokijā paredzētās olimpiskās spēles pārcelt uz nākamo gadu, šķita, ka vairs nebūs nekādu šķēršļu to sekmīgai aizvadīšanai, taču pēdējā laikā pašā Japānā arvien biežāk izskan viedokļi par to, ka arī pēc gada būs ļoti problemātiski tās aizvadīt, bet radikālākie viedokļi jau šodien pauž, ka tas nebūs iespējams.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) un Tokijas olimpisko spēļu rīkotāji pagājušajā nedēļā aizvadīja valdes sēdi, kurā vēlreiz tika uzsvērts olimpiādes norises nozīmīgums pasaules mērogā. Šajā sēdē SOK Koordinācijas komitejas vadītājs Džons Koatess arī pauda, ka, viņaprāt, koronavīruss tāpat varētu atstāt ietekmi uz olimpiādi, neraugoties uz faktu, ka tā ir pārcelta par gadu. Koatess ceturtdien preses konferencē norādīja, ka lielākās problēmas varētu sagādāt lielās masas un sportistu testēšana. Šajos jautājumos SOK palīdzīgu roku sniegtu Pasaules veselības organizācija (PVO).

Tikmēr Edinburgas Universitātes profesore Devi Sridhara, kura specializējusies globālās veselības nozarē, uzsvēra, ka vakcīnas izgudrošana «mainītu spēles ritējumu».

«Jau tagad dzirdam, ka zinātnieki ir tuvu vakcīnas radīšanai. Biju pārsteigta, jo domāju, ka tās radīšanai ir nepieciešams gads vai pusotrs,» teica profesore. «Pieļauju, ka vakcīna plašākas publikas rokās varētu nonākt agrāk, nekā sākotnēji tika prognozēts. Ja nākamā gada laikā atradīsim vakcīnu, olimpiādes norise kļūst reālāka. Visiem pieejama, par atbilstošu cenu un efektīva - šāda vakcīna mainītu spēles norisi. Taču gadījumā, ja šāds izrāviens zinātnē netiek piedzīvots, šaubos, ka olimpiskās spēles notiks plānotajā laikā.»

Profesore arī norādīja, ka SOK rīkojusies pareizi, pārceļot olimpiādi uz 2021. gadu, tajā pašā laikā negarantējot tās norisi.

«Domāju, ka rīkojamies pareizi... Šajā situācijā labāk atbalstīt zinātni, sabiedrību un iekrāt pieredzi. Ilgtermiņā raugoties, skaidrs, ka šo visu uzveikt spēs vienīgi zinātne,» uzsvēra Sridhara.

SOK un Tokijas olimpisko spēļu rīkotāji viņnedēļ paziņoja, ka ir izveidota Apvienotā vadības komiteja, kuras tiešais pienākums ir parūpēties par četrgades notikuma norisi. Šo komiteju vadīs Koatess un spēļu organizatoru komitejas prezidents Joširo Mori. Savukārt Japānas valdība ārkārtas stāvokli valstī pagarinājusi līdz 6. maijam, jo koronavīruss atkal pieņēmies spēkā.

Paredzams, ka olimpiskās spēles nākamvasar norisināsies no 23. jūlija līdz 8. augustam jeb tajā pašā laika periodā, kad bija paredzētas šovasar.

Kopš 1948. gada vasaras olimpiskās spēles notikušas ik pēc četriem gadiem. Lai gan olimpiskās spēles pieredzēja boikotus, teroraktus un protestus, tās ne reizi netika pārceltas, taču šoreiz koronavīrusa straujā izplatība pasaulē liegs sportistiem šovasar pulcēties Tokijā.

Pasaules vēsturē līdz šim atceltas tikai trīs olimpiskās spēles, un visos gadījumos tas notika kara dēļ.