\\Sports

Porziņģis uzvarēja! Vai uzvarēs Bertāns?

 
UZVARĒTĀJS. Kristaps Porziņģis jau divas reizes piedalījies All Stars pasākumā un vienu reizi pat kļuva par viena konkursa uzvarētāju ©SCANPIX

Nedēļas nogalē Čikāgā notiks ikgadējā NBA Visu zvaigžņu spēle un vēl vairāki izklaides pasākumi, un vienā no skatāmākajiem konkursiem piedalīsies arī Dāvis Bertāns, kurš būs viens no astoņiem, kurš cīnīsies par uzvaru trīspunktu metēju konkursā. Šis konkurss notiek kopš 1986. gada, un šajā laikā tajā bijuši daudz interesantu notikumu, kurus vērts pieminēt.

Dalībnieku skaits. Laika posmā no 1986. līdz 2002. gadam konkursā piedalījās desmit metēju, taču šis formāts vairākkārt ticis mainīts. Tā no 2003. līdz 2016. gadam dalībnieku skaits tika samazināts līdz sešiem. Nākamajos divos gados tas tika palielināts līdz astoņiem, bet pagājušajā gadā jau līdz desmit. Izmaiņas skārušas arī šā gada dalībnieku skaitu - par uzvaru cīnīsies astoņi tālmetēji.

Dalībnieki. Dāvis Bertāns (Vašingtonas Wizards). Pirmā dalība šādā konkursā.

Devonte Grems (Šarlotes Hornets). Pirmā dalība šādā konkursā. Gremam šī nebūs vienīgā uzstāšanās, jo viņš ir iekļauts uzlecošo zvaigžņu spēles ASV izlasē.

Džo Hariss (Bruklinas Nets). Harisam šis būs otrais šāds konkurss. Pirmais bija pagājušajā gadā, un viņš kļuva par uzvarētāju.

Badijs Hilds (Sakramento Kings). Debija šajā konkursā notika pagājušajā sezonā, kad viņš iekļuva fināla trijniekā.

Zeks Lavinjē (Čikāgas Bulls). Debitants. Lavinjē var kļūt par pirmo spēlētāju NBA vēsturē, kurš uzvarējis gan Slam Dunk, gan trīspunktu konkursā. Par Slam Dunk čempionu viņš kļuva 2015. un 2016. gadā).

Damians Lilards (Portlendas Trail Blazers). Trešais konkurss. Pirmais bija 2013./14. gada sezonā.

Dankans Robinsons (Maiami Heat). Debitants.

Trejs Jangs (Atlanta Hawks). Debitants. Līdzīgi kā Grems, arī Jangs iekļauts ASV izlases sastāvā uzlecošo zvaigžņu mačā.

Nepiedalīsies. Uzaicinājumu piedalīties šā gada konkursā saņēma arī Džeimss Hārdens no Hjūstonas Rockets, kurš šajā sezonā ir aktīvākais trīspunktnieku metējs (654) un kurš visvairāk iemetis tālmetienu (234). Tāpat no šajā sezonā visvairāk realizējušajiem trejaču nepiedalīsies Bojans Bogdanovičs (169). Abiem metējiem bija savi iemesli atteikties no šīs iespējas.

Konkursa kārtība. Izmaiņas skārušas ne tikai dalībnieku skaitu, bet arī spēles noteikumus. Ņemot vērā, ka palielinās tendence mest pa grozu teju no centra līnijas, konkursantiem tiks dota iespēja apliecināt sevi kā ļoti tālu metienu speciālistus. Ierastajiem 25 metieniem no trīspunktu līnijas tiks pievienoti divi metieni no tālākas distances (1,8 m aiz trīspunktu līnijas), un tie tiks vērtēti ar trīs punktiem. Ja līdz šim maksimālais iespējamais punktu skaits bija 34 (16 metienu pa vienam punktam un deviņi pa diviem punktiem), tad šogad būs 40 (klāt nāk divi trīs punktus vērtie metieni). Vēl pērn mešanai tika atvēlētas 60 sekundes, bet šodien laiks palielināts par desmit sekundēm. Pirmajā kārtā sacenšas visi astoņi dalībnieki, bet finālā iekļūs trīs labākie.

34. reizi. Konkurss Čikāgā būs jau 34. Teorētiski, varēja būt arī 35., taču 1998./99. gada sezona ir vienīgā, kad šāds konkurss nenotika un Visu zvaigžņu spēle nenotika vispār, jo togad NBA bija lokauts.

Pirmais čempions. Pirmais tālmetēju konkurss notika 1985./86. gada sezonā Dalasā, un toreiz par uzvarētāju kļuva NBA leģenda no Bostonas Celtics Larijs Bērds. Viņš finālā sakrāja 22 no iespējamajiem 30 punktiem. Bērds ir unikāls arī ar to, ka viņš uzvarēja arī nākamajos divos konkursos (16 no 30 un 17 no 30) un kļuva par pirmo, kurš to izdarījis trīs gadus pēc kārtas. Bērda iespēto atkārtoja Kreigs Hodžs no Čikāgas Bulls, kurš par uzvarētāju kļuva no 1989./90. līdz 1991./92. gadam.

Unikālais lietuvietis. 1988./89. gada sezonas konkurss bija īpašs ne tikai ar to, ka konkursam bija jauns uzvarētājs (Deils Eliss), bet viens no dalībniekiem bija lietuvietis Rims Kurtinaitis. Tagadējais Maskavas apgabala Khimki galvenais treneris toreiz saņēma speciālu uzaicinājumu, un konkursā viņš piedalījās kā Kauņas Žalgiris spēlētājs. Ar precizitāti Kurtinaitis neizcēlās (savāca tikai deviņus punktus), taču viņš joprojām ir vienīgais spēlētājs, kurš nekad nav spēlējis NBA, taču piedalījies šajā konkursā.

Astoņas reizes. Kreigs Hodžs ir ne tikai trīs reizes kļuvis par konkursa uzvarētāju, bet arī visvairāk piedalījies šādos pasākumos. Kopā - astoņas reizes. Bez trim uzvarām Hodžs divreiz bijis arī otrais. Viņa uzvaras nav nejaušas, jo Hodžs trīs NBA sezonās bijis precīzākais tālmetējs un divas reizes kļuvis par NBA čempionu. Hodžam pieder vēl divi konkursa rekordi. Viņš vienā metienu sērijā realizējis visvairāk metienu (21/25), kā arī realizējis 19 metienu pēc kārtas.

Prognozes. Līdzīgi kā pirms ikviena ievērības cienīga pasākuma, arī pirms šā gada trīspunktu konkursa ir izteiktas prognozes par potenciālo uzvarētāju. Diemžēl, bet Dāvim Bertānam uzvara netiek paredzēta, taču arī pastarīša loma ne. Ja piepildīsies prognozes, tad Dāvis uzrādīs ceturto labāko rezultātu, finālā iekļūs Hariss, Lilards un Jangs, bet par čempionu kļūs Hariss. Cerams, ka Bertāns pierādīs pretējo un tieši viņš kļūs par uzvarētāju.

Trīs eiropieši. Ja kādam šķiet, ka eiropiešiem uzvarēt šajā konkursā praktiski nav iespējams, tad der atgādināt, ka izņēmumi tomēr bijuši. Raug, 2001./02. un 2002./03. gados par uzvarētāju kļuva serbs Peja Stojakovičs no Sakramento Kings. 2006. gada sezonā to pašu izdarīja Dirks Novickis no Dalasas Mavericks, bet kā pēdējais eiropietis, kurš to izdarījis, ir itālis Marko Belinelli no Sanantonio Spurs, kurš par uzvarētāju kļuva 2014. gadā. Kāpēc lai Bertāns nekļūtu par ceturto eiropieti?

Džordana antirekords. Kādam varbūt šķitīs, ka vienam no visu laiku rezultatīvākajiem spēlētājiem Maiklam Džordanam šajā konkursā vajadzēja piedalīties katru gadu un vismaz katrā otrajā būt uzvarētājam. Nekā nebija, Džordans ir piedalījies tikai vienā konkursā un ātri vien saprata, ka tas nav domāts viņam. Džordans savā vienīgajā tālmetēju konkursā piedalījās 1990. gadā un tik vien spēja, kā sakrāt nieka piecus punktus. 1988. gadā tikpat šķība roka bija Detlefam Šrempam, un līdz pat šai dienai abi ir antirekordistu godā - tik maz punktu vienā sērijā neviens nebija un nav realizējis.

Trīs komandas. Par trīspunktu metēju konkursa uzvarētājiem kļuvuši 18 dažādu komandu spēlētāji, taču uz šā fona īpaši izceļas Maiami Heat, Bostonas Celtics un Čikāgas Bulls. Šo komandu spēlētāji pa četrām reizēm uzvarējuši šajā konkursā. Trīs uzvaras pieder Klīvlendas Cavaliers, bet pa divām vēl četrām komandām.

Kristaps Porziņģis. Dāvis Bertāns nebūs pirmais no latviešiem, kurš piedalās All Stars pasākumā. Kristaps Porziņģis šajā izklaides pasākumā piedalījies pat divas reizes. Tiesa, ne trīspunktu metēju konkursā. Liepājnieka debija All Stars pasākumā notika jau 2016. gadā, kad viņš tika iekļauts uzlecošo zvaigžņu pasaules izlasē. Arī 2017. gadā Porziņģis tika iekļauts pasaules izlasē, un vēl viņš šajā gadā kļuva par uzvarētāju veiklības vingrinājumos.

Pēdējo 10 konkursu uzvarētāji

2018./19. Šarlote Džo Hariss Nets 26/34

2017./18. Losandželosa Devins Bukers Suns 28/34

2016./17. Ņūorleāna Ēriks Gordons Rockets 21/34

2015./16. Toronto Klejs Tomsons Warriors 27/34

2014./15. Bruklina Stefens Karijs Warriors 27/34

2013./14. Ņūorleāna Maro Belinelli Spurs 24/34

2012./13. Hjūstona Kails Īrvings Cavaliers 23/30

2011./12. Orlando Kevins Lavs Timberwolves 17/30

2010./11. Losandželosa Džeims Džonss Heat 20/30

2009./10. Dalasa Pols Pīrss Celtics 20/30

Sezona, vieta, uzvarētājs, komanda, rezultāts.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!