\\Sports

Štelmahers valstsvienības galvenā trenera amatu uzskata par milzīgu godu

 
©Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības galvenā trenera amats ir milzīgs gods un izaicinājums, uzsver jaunais izlases stūrmanis Roberts Štelmahers.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Latvijas Basketbola savienības (LBS) valde ceturtdien Latvijas vīriešu izlases galvenā trenera amatā apstiprināja Štelmaheru.

"Valstsvienības galvenā trenera amats ir milzīgs gods un izaicinājums. Savulaik kā spēlētājs vienmēr atsaucos uzaicinājumam pārstāvēt Latviju un tagad kā treneris nevaru rīkoties citādi," LBS citē Štelmahera teikto.

45 gadus vecais Štelmahers iepriekšējos divus gadus vadīja Latvijas komandu "Ventspili", bet šovasar viņš pārņēmis Igaunijas čempiones Tallinas "Kalev"/"Cramo" stūri.

"Iespēja savienot manus pienākumus valstsvienībā un klubā ir atrunāta manā līgumā, šai ziņā nekādu šķēršļu nebūs. Ceru, arī spēlētāji būs gatavi izmantot katru izdevību, lai palīdzētu Latvijas galvenajai komandai un mēs kopā varētu sasniegt nospraustos mērķus," stāsta Štelmahers.

Nākamās nedēļas sākumā valstsvienības kandidāti pulcēsies uz īsu treniņnometni Rīgā.

"Detalizēta saruna par sastāvu patlaban būtu stipri pāragra. Galvenais, lai spēlētājiem labi sāktos sezona klubos, lai visi būtu veseli - tādā gadījumā pozitīvas emocijas palīdzēs valstsvienībai," uzsver izlases treneris.

"Daudzus spēlētājus un potenciālos kandidātus jau pazīstu, ar daudziem jau esmu kopā strādājis. Tomēr labi, ka nākamās nedēļas sākumā būs iespēja satikties īsā treniņnometnē, aprunāties un arī vieglā režīmā padarboties basketbola zālē. Oficiālās spēles paredzētas tikai februārī, bet laiks paies ļoti ātri," skaidro Štelmahers.

Uz Latvijas izlases galvenā trenera amatu pretendēja arī turks Oktajs Mahmuti. Latvijas izlases ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs bija uzrunājis arī itāli Andreu Trinkjēri, taču klubs viņam liedza pretendēt uz šo amatu.

"Paldies Štālbergam par paveikto, apzinot pretendentus uz galvenā trenera amatu. Izvērtēšanai valdē tika piedāvāti divi cienīgi kandidāti, nodrošinot iespēju veikt konceptuālu izvēli starp treneri, kurš labi pārzina situāciju Latvijas basketbolā un speciālistu, kurš ar skatu no malas, iespējams, varētu dot papildus pievienoto vērtību mūsu komandai," stāsta LBS prezidents Valdis Voins.

"Izvērtējot pieejamo informāciju, kā arī apstākļus, kādos būs jāstrādā, valdes vairākums deva priekšroku Štelmaheram. Valstsvienības tuvākais mērķis un uzdevums - veiksmīgi aizvadīt Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēles, izcīnot tiesības 2021.gadā spēlēt finālturnīrā," atzīmē Voins.

Štelmahers jau iepriekš strādājis Latvijas izlases treneru kolektīvā.

Trenera karjeru Štelmahers sāka 2009.gadā, kad kļuva par Lietuvas kluba Viļņas "Perlas" galveno treneri, bet nākamā gada oktobrī viņš pēc galvenā trenera atlaišanas īsu brīdi vadīja Lietuvas vareno klubu Viļņas "Lietuvos rytas". Pēc tam gan Štelmahers atgriezās "Lietuvos rytas" fārmklubā "Perlas".

Vēlāk "Perlas" klubu iegādājās Pasvales "Pieno žvaigždes" komanda, bet Štelmahers galvenā trenera vietu saglabāja, bet 2012.gada vasarā viņš pārcēlās uz Ventspili, šīs pilsētas komandu 2013.gadā aizvedot līdz Baltijas Basketbola līgas (BBL) tronim un gadu vēlāk - līdz Latvijas Basketbola līgas (LBL) titulam.

Pēc 2014./2015.gada sezonas šķīrās Štelmahera un "Ventpils" ceļi, bet 2016.gadā viņš pārņēma "Valmiera"/ORDO komandas grožus un aizveda to līdz pirmajam LBL čempiontitulam. Sekojošajā starpsezonā viņš kļuva par Polijas basketbola kluba Slupskas "Energa Czarni" galveno treneri, šo vienību aizvedot līdz vietējā čempionāta pusfinālam.

Aizpērn Štelmahers atgriezās "Ventspils" klubā, pērn atkal triumfējot Latvijas čempionātā, bet aizvadītajā sezonā tiekot pie Latvijas-Igaunijas Basketbola līgas čempiona trofejas.

Savas spēlētāja karjeras laikā Štelmahers spēlējis ASK, Rīgas "Bonus", ASK/"Brocēni/LMT", Krievijas klubā Saratovas "Avtodorožņik", Polijas vienībās Zeļona Guras "Zastal", Vroclavas "Šlask", kā arī Turcijas klubos Karšijakas "Pinar", Stambulas "Ulker", Slovēnijas komandā Ļubļanas "Olimpija", Latvijas komandā "ASK Rīga" un Itālijas klubā Veroli "Prima".

Tāpat Štelmahers no 2004. līdz 2008.gadam pārstāvēja "Lietuvos rytas" komandu, ar kuru 2005.gadā uzvarēja ULEB kausa izcīņas turnīrā.

Latvijas izlasi Štelmahers pārstāvēja četros Eiropas čempionātos, kopā aizvadot vairāk par 140 spēlēm.

Latvijas valstsvienība nekvalificējās šī gada Pasaules kausa finālturnīram, kā rezultātā līgums ar galveno treneri Arni Vecvagaru netika pagarināts. Vecvagars par Latvijas izlases galveno treneri tika apstiprināts 2017.gada septembrī, kad viņš nomainīja ilggadējo valstsvienības stūrmani Ainaru Bagatski.

LETA jau vēstīja, ka Latvijas vīriešu izlases pretinieki 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas H grupā būs Grieķijas un Bulgārijas, kā arī Bosnijas un Hercegovinas izlases.