Turam īkšķus! Latvijas hokejistiem pasaules čempionātā pēdējā spēle

© AFP/Scanpix

Latvijas hokeja izlase šodien savā pēdējā mačā pasaules čempionātā tiekas ar Norvēģijas valstsvienību.

B apakšgrupas mačs Bratislavā daiļslidotāja Ondreja Nepala vārdā nosauktajā arēnā sāksies plkst.17.15 pēc Latvijas laika, tiešraidē to translējot Latvijas Televīzijas 7.kanālam.

Plkst.13.15 šajā apakšgrupā spēkus mēros Čehija un Šveice ("360 TV Hokejs"), bet plkst.21.15 cīnīsies Zviedrija un Krievija ("360 TV").

Savukārt A apakšgrupā dienas pirmajā mačā nūjas krustos Somija un Vācija ("360 TV"), otrajā spēlē spēkosies Dānija un Slovākija ("360 TV"), bet noslēgumā būs Kanādas un ASV duelēšanās (LTV 7).

B grupas kopvērtējumā vadībā ar maksimāli iespējamiem 18 punktiem sešos mačos ir Krievija, kam ar 15 punktiem sešos dueļos seko Čehija un Zviedrija, bet tālāk ar 12 punktiem seko Šveice. Tālāk ar sešiem punktiem sešos dueļos ir Latvija un Norvēģija. Visbeidzot Itālijai septiņās spēlēs bija divi punkti, bet Austrija tika pie viena punkta.

A apakšgrupā kopvērtējuma vadībā ar 16 punktiem sešās spēlēs ir Somija, 15 punktus sešos dueļos iekrājusi Kanāda, kam ar 14 punktiem sešās cīņās seko ASV, bet 12 punkti sešās cīņās ir Vācijai. Piektajā vietā ar deviņiem punktiem sešās cīņās seko Slovākija, aiz tās ar pieciem punktiem piecās spēlēs ir Dānija, bet pa diviem punktiem septiņos dueļos ir Lielbritānijai un Francijai, elitē paliekot savstarpējā mača uzvarētājiem britiem.

Jau ziņots, ka Latvija turnīru iesāka ar uzvaru 5:2 pār Austriju, pēc tam sekoja zaudējums 1:3 Šveicei, turpinājumā tika gūts panākums 3:0 pār Itāliju, ceturtdien ciesta neveiksme 3:6 pret Čehiju, bet sestdien - 1:3 pret Krieviju. Pirmdien Latvija cienījami ar 4:5 piekāpās pasaules čempionei Zviedrijai, tādējādi zaudējot cerības uz ceturtdaļfinālu.

Tikmēr Norvēģija pirmajās četrās spēlēs zaudēja Krievijai (2:5), Čehijai (2:7), Zviedrijai (1:9) un Šveicei (1:4), bet pēc tam uzveica Austriju (5:3) un Itāliju (7:1).

Abas izlases šajā mačā cīnīsies par piekto vietu apakšgrupā.

Latvijas izlases rindām ātrāk kā citus gadus pievienojās šogad Nacionālajā hokeja līgā (NHL) debitējušie Rūdolfs Balcers un Teodors Bļugers. Uzbrucēji šosezon hokeja Mekā izcēlās attiecīgi ar 14 un desmit rezultativitātes punktiem. Tāpat sastāvā šogad ir pieredzes bagātais Lauris Dārziņš, kurš iepriekšējo reizi pasaules čempionātā spēlēja 2015.gadā, kad izcēlās ar trīs gūtiem vārtiem un septiņām rezultatīvām piespēlēm. Savukārt otrdien NHL Stenlija kausā zaudējumu piedzīvoja vārtsarga Elvja Merzļikina pārstāvētā Kolumbusas "Blue Jackets" un viņš izlasei pievienojās Bratislavā.

Debija pasaules čempionātos ir uzreiz sešiem hokejistiem - vārtsargam Gustavam Grigalam, kā arī uzbrucējiem Oskaram Batņam, Emīlam Ģēģerim, Tomam Andersonam, Rihardam Marenim un Mārtiņam Dzierkalam. Tiesa, Andersons tā arī vēl nav pieteikts čempionātam.

Pēc spēles ar Šveici pirksta lūzuma dēļ čempionāts beidzās uzbrucējam Rodrigo Ābolam, kura vietā meistarsacīkstēm tika pieteikts cits uzbrucējs Māris Bičevskis, kurš vēl aprīlī tika atskaitīts no valstsvienības, taču vēlāk tika izsaukts atpakaļ. Tāpat savainojuma dēļ čempionātu neturpina arī Guntis Galviņš.

Latvijas hokeja izlases kapteinis čempionātā ir pieredzējušais uzbrucējs Lauris Dārziņš, kura asistenti ir aizsargs Kristaps Sotnieks un uzbrucējs Roberts Bukarts.

Sotniekam šis ir 11.pasaules čempions pēc kārtas, bet vispieredzējušakais ar savām nu jau 13.meistarsacīkstēm ir Guntis Galviņš. Devīto reizi čempionātā piedalās Dārziņš un Gints Meija, astotās meistarsacīkstes ir Mikam Indrašim un Ronaldam Ķēniņam, bet savu septīto turnīru elites divīzijā sagaidījuši Oskars Cibuļskis un Roberts Bukarts.

Šogad čempionātā izlasei jāiztiek bez vairākiem pamatsastāva spēlētājiem. Jau priekšlaicīgi bija zināms, ka šogad nevarēs palīdzēt pieredzējušais uzbrucējs Mārtiņš Karsums, kurš pērn atgriezās valstsvienībā. Tāpat izlasē neredzēsim NHL un AHL spēlējošos uzbrucējus Zemgu Girgensonu un Ņikitu Jevpalovu, jo abi sportisti šovasar vēlas koncentrēties jaunu līgumu noslēgšanai. Šogad būs jāiztiek arī bez vārtsargiem Jāņa Kalniņa, Ivara Punnenova un uzbrucējiem Andra Džeriņa, Edgara Kuldas, Vitālija Pavlova un Miķeļa Rēdliha, tāpat pēdējā dienā pirms došanās uz čempionātu noskaidrojās, ka valstsvienības ilggadējais līderis Kaspars Daugaviņš potītes traumas dēļ nedosies uz meistarsacīkstēm.

Zīmīgi, ka šogad tikai otro reizi kopš 2002.gada izlasē nav redzams neviens no brāļiem Rēdlihiem, jo ne Miķelis, ne Jēkabs, ne Krišjānis tajā nespēlē, lai gan pēdējais no viņiem centās iekļūt komandā.

Tikmēr Norvēģija uz planēta meistarsacīkstēm devusies ar NHL komandas Čikāgas "Blackhawks" uzbrucēju Andrēasu Martinsenu sastāvā.

Martinsens, kuram ir 28 gadi, gan pa īstam NHL nav nostabilizējies un regulāri spēlē Amerikas Hokeja līgā (AHL). Šajā sezonā viņš NHL aizvadīja 24 spēles, kuru laikā guva vienus vārtus un veica trīs rezultatīvas piespēles. Savukārt AHL čempionātā norvēģis 38 mačos atzīmējās ar trim vārtiem un astoņām rezultatīvām piespēlēm.

Pārstāvot arī Kolorādo "Avalanche" un Monreālas "Canadiens" klubus, Martinsens pasaules spēcīgākajā hokeja līgā kopumā aizvadījis 154 spēles, kurās gūti deviņi vārti un veiktas 14 rezultatīvas piespēles.

Tiesa, pazīstamākais hokejists Norvēģijas izlases sastāvā ir Patriks Tūresens, kurš pēdējās sezonas aizvada dzimtenes klubā Stūrhamāras "Hamar". Viņš ir divkārtējs Kontinentālās hokeja līgas (KHL) Gagarina kausa ieguvējs, savulaik būdams līderis Ufas "Salavat Julajev" un Sanktpēterburgas SKA komandās. Aizvadītajā sezonā uzbrucējs rezultatīvi spēlēja Norvēģijas čempionātā, turklāt to pašu paveica arī Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) Čempionu līgā, kur astoņos mačos viņam seši vārti un četras rezultatīvas piespēles.

Norvēģijas izlasē lielākā pārstāvniecība ir tieši no vietējā čempionāta, taču hokejisti ikdienā spēlē arī Zviedrijas, Somijas, Vācijas un Šveices augstāko līgu turnīros.

Latvija ar Norvēģiju pasaules čempionātā tikusies desmit reizes, izcīnot septiņas uzvaras. Pērn latvieši vinnēja pagarinājumā ar 3:2, uzvaras vārtus gūstot Balceram, kurš savu ceļu uz Ziemeļameriku uzsāka spēlējot tieši Norvēģijā.

Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase aizvadīja sešas pārbaudes spēles, divreiz tiekoties ar Francijas, Krievijas un Šveices izlasēm. Sagatavošanās ciklu valstsvienība iesāka viesos 19.aprīlī ar uzvaru 3:2 pēcspēles metienos pār Franciju, bet pēc divām dienām izlase atzina šīs pašas komandas pārākumu ar 0:2. Nākamās divas spēles tika aizvadītas uz "Arēnas Rīga" ledus, kur Boba Hārtlija trenētā komanda spēkojās ar zvaigžņoto Krievijas izlasi, pirmo spēli zaudējot ar 2:4, bet dienu vēlāk, 25.aprīlī Latvijas izlase ar 2:1 svinēja savu otro uzvaru. Pēdējās divas pārbaudes spēles valstsvienība aizvadīja Šveicē, abos mačos tika piedzīvoti zaudējumi ar 1:4 un 0:2.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, Latvijas izlases bilance pārbaudes spēlēs ir nedaudz labāka. Ja pērn pirms gaidāmā pasaules čempionāta izlase bija zaudējusi 11 pārbaudes mačos pēc kārtas, šogad sešās aizvadītajās cīņās izdevās gūt divus panākumus un demonstrēt saturīgu spēli arī pret tādu hokeja grandu kā Krievija.

Pagājušajā gadā Latvijas izlase pasaules čempionātā izcīnīja četras uzvaras un cieta trīs zaudējumus, kas ļāva kvalificēties ceturtdaļfinālam, tomēr tajā tika piedzīvots zaudējums ar 2:3 tā čempionāta uzvarētājai Zviedrijai. Valstsvienība planētas meistarsacīkšu labāko astoņu komandu pulku sasniedza pirmo reizi kopš 2009.gada.

Pērn pasaules čempionāta finālā Zviedrijas izlase pēcspēles metienos ar 3:2 uzvarēja Šveices izlasi, gūstot otro titulu pēc kārtas, savukārt bronzu ieguva ASV izlase, kas čempiontitulu nav izcīnījusi jau kopš 1960.gada.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 21.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.

To vietā nākamajā gadā nāks Kazahstāna, kura augstākajā divīzijā nav spēlējusi trīs gadus, un Baltkrievija. Abas komandas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.

Hokeja čempionātam veltītajā LETA sadaļā ("http://www.leta.lv/hockey") pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas hokeja izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.

Uz pasaules čempionātu devies ar nacionālās informācijas aģentūras LETA fotogrāfs Edijs Pālens, kurš iemūžinās Latvijas izlases spilgtākos mirkļus un citus hokeja pavasara notikumus.

Latvijas hokeja izlases sastāvs:

vārtsargi - Elvis Merzļikins (Kolumbusas "Blue Jackets", NHL), Kristers Gudļevskis (Rīgas "Dinamo"), Gustavs Grigals (Aļaskas-Fērbenksas Universitāte, NCAA);

aizsargi - Uvis Balinskis, Kristaps Zīle, Kristaps Sotnieks (visi - Rīgas "Dinamo"), Ralfs Freibergs (Zlīnas "PSG Berani", Čehija), Artūrs Kulda (Čerepovecas "Severstaļ", KHL), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Jānis Jaks (Amerikas Starptautiskās koledža, NCAA), Edgars Siksna (Karagandas "Sarjarka", VHL), Guntis Galviņš (Tršinecas "Ocelārži", Čehija);

uzbrucēji - Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Miks Indrašis (Maskavas "Dinamo", KHL), Rihards Bukarts (Diseldorfas EG, Vācija), Gints Meija, Oskars Batņa, Emīls Ģēģeris, Mārtiņš Dzierkals, Rihards Marenis, Lauris Dārziņš (visi - Rīgas "Dinamo"), Roberts Bukarts (Prāgas "Sparta", Čehija), Ronalds Ķēniņš ("Lausanne", Šveice), Teodors Bļugers (Pitsburgas "Penguins", NHL), Rūdolfs Balcers (Otavas "Senators", NHL), Toms Andersons ("Langenthal", Šveice), Māris Bičevskis ("Mountfield").

Norvēģijas hokeja izlases sastāvs:

vārtsargi - Henriks Holms (Stavangeras "Oilers"), Henriks Heukelanns (Turku TPS, Somija), Jūnass Arntsens ("Leksands", Zviedrija);

aizsargi - Aleksanders Bonsaksens (Kouvolas "KooKoo", Somija), Kristians Bulls (Stūrhamāras "Hamar"), Stēfans Espelanns (Oslo "Valerenga"), Jūnass Holess ("Fribourg-Gotteron"), Juhanness Juhannesens ("Oilers"), Kristians Kosastuls (Askeras "Frisk"), Ērlenns Lesunns ("Mora", Zviedrija), Matīass Nēštebē (Gēteborgas "Frolunda Indians", Zviedrija);

uzbrucēji - Kristians Fošbergs ("Oilers"), Mīkaels Hāga ("Mora"), Tomijs Kristiansens, Niklass Rests (abi - Sarpsborgas "Sparta"), Tubīass Linnstrems, Martins Reimarks (abi - "Valerenga"), Andrēass Martinsens (Čikāgas "Blackhawks", NHL), Sondre Uldens (Vīnes "Capitals", Austrija), Matiss Ulimbs ("Skelleftea", Zviedrija), Matss Roseli Ulsens ("Frolunda Indians"), Tomass Valke Ulsens ("Leksands", Zviedrija), Aleksanders Reihenbergs (Kārlstades "Farjestad", Zviedrija), Patriks Tūresens ("Hamar"), Matīass Tretness (Krēfeldes "Pinguine", Vācija).