Slovēnija uzvarēta, pirmdien Madridē cīņa par 1. vietu grupā

Šovakar Latvijas nacionālā vīriešu basketbola izlase savā laukumā pārspēja pērnā gada Eiropas čempionus Slovēniju un spērusi vēl vienu soli pretī pasaules čempionāta finālturnīram. Jau pirmdien nākamā spēle, kad izbraukumā Madridē būs jātiekas ar grupas līderi Spāniju, kas šodien Kijevā mačā pret Ukrainu piedzīvoja pirmo zaudējumu.

Latvijas un Slovēnijas izlases oficiālos turnīros spēlējušas 6 reizes un pēdējiem trim mačam bijusi izšķirīga nozīme. Kopējā savstarpējo spēļu bilance ieskaitot pārbaudes spēles - 9 spēles, 3 uzvaras un 6 zaudējumi.

2001. gada 2. septembrī Ankarā Eiropas čempionāta grupas turnīra Latvijas komanda pagarinājumā izcīnīja uzvaru ar 99:93 (48:43), nodrošinot tiesības spēlēt izslēgšanas turnīrā. Kaspars Kambala guva 24 punktus (arī 9 atlēkušās), Raimonds Miglinieks 15 (arī 12 rezultatīvās piespēles), Uvis Helmanis 14. Roberts Štelmahers un Ainars Bagatskis pa 10. bet pagarinājumā svarīgu trīspunktnieku trāpīja pašreizējais valstsvienības galvenais treneris Arnis Vecvagars (6 punkti).

2015. gada 12. septembrī Lillē Eiropas čempionāta astotdaļfinālā Latvija pārspēja Slovēniju ar 73:66 (42:40). Jānis Strēlnieks guva 17 punktus un izdarīja 8 rezultatīvas piespēles., Kaspars Bērziņš - 13.

2017. gada 12. septembrī Stambulā Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā Latvija zaudēja ar 97:103 (55:51). Kristapam Porziņģim 34 punkti, Dāvim Bertānam 23, Dairim Bertānam 12.

Latvijas izlase pirmo kvalifikācijas posmu pabeidza ar četrām uzvarām sešās spēlēs, bet slovēņiem tikpat spēlēs tikai divi panākumi.

No spēlētājiem, kas pērn Stambulā piedalījās EuroBasket2017 mačā Latvija - Slovēnija (97:103) mūsu komandai ierindā ir seši spēlētāji - Jānis Strēlnieks (4+8 piespēles), Jānis Timma (9), Jānis Blūms (3), Andrejs Gražulis, Mārtiņš Meiers un Aigars Šķēle (pēdējie divi laukumā neizgāja). No Slovēnijas izlases divpadsmitnieka pieteikumā šim spēļu ciklam ierakstīti pieci - uzbrucēji Entonijs Rendolfs (16+9 atl.), Vlatko Čančars (3), Edo Muričs (4) un Saša Zagoracs, kā arī centrs Gašpers Vidmars (9+6 atl.).

Starta piecinieki

Latvija: Strēlnieks, Ate, Timma, Siliņš, Meiers

Slovēnija: Laporniks, Rebečs, Muričs, Čebašeks, Vidmars

1. ceturtdaļa. Pirms gada Eiropas čempionātā abas komandas savstarpējā mačā katra guva teju pa simts punktiem un līdzīga rezultativitāte tika prognozēta arī šā vakara spēlē. Ja metienu precizitāte būtu augstāka, iespējams, rezultativitāte neatpaliktu, taču pirmo trīs minūšu laikā katra komanda ir trāpījusi tikai pa vienam metienam un rezultāts tikai 3:2… Uz ko šajā mačā cer Latvijas izlasei, spilgti parādīja pirmās četras minūtes, kuru laikā pa grozu tika mests tikai no trīspunktu līnijas (jau seši tālmetieni)… Kad līdz ceturtdaļas beigām atlikušas 2:30 minūtes, jau seši mūsējie kaut reizi metuši trejačus kopā sakrājot jau 11 tālmetienus! Diemžēl precīzi tobrīd ir tikai divi un arī rezultātā esam atpalicējos (10:12). Līdz ceturtdaļas beigām vēl vienu reizi tiek uzbrukts šādā veidā (neprecīzi), tomēr mazajā pārtraukumā neliels handikaps - 17:16.

Pirmās ceturtdaļas protokolā nepatīkama ir tālmetienu precizitāte un arī cīņa par atlēkušajām bumbām ir ar pamatīgu mīnusa zīmi - 8:14.

2. ceturtdaļa. Beidzoties ceturtajai minūtei, Strēlniekam ar caurgājienu izdodas iemānīt bumbu grozā un pirmo reizi mūsējo pārsvars nemanāmi sasniedzis +7 (26:19). Joprojām netiek aizmirsti tālmetieni, taču arvien biežāk punkti tiek gūti caurgājienos, ar pustālajiem metieniem. Respektīvi, uzbrukums kļūst daudzveidīgāks. Ceturtdaļas vidū apstiprinās tās aizdomas, ka Rendolfa iekļaušanās Slovēnijas izlasē vairāk ir ar mīnusa zīmi, nekā ieguvums. Nu, nav Slovēnijas amerikānim tās emocijas, kādām vajadzētu būt šādā mačā. Kaut kā negribīgi un nemākulīgi viņš laukumā pavadīja tās minūtes, kuras tika atvēlētas, bet tās ir slovēņu problēmas, kuras spēlē mums par labu.

Izdevās atrauties arī astoņu punktu attālumā, taču atkārtoti laukumā palaistais Rendolfs tomēr īslaicīgi prata saņemties un ar viņa pūliņiem viesi pietuvojās pat līdz divu punktu attālumam, tomēr puslaiks tiek pabeigts ar četrreiz lielāku pārsvaru kā pirmā ceturtdaļa - 40:36.

Nekas nav mainījies cīņā par atlēkušajām bumbām - zaudējam vēl vairāk (15:23). Toties divreiz mazāk esam kļūdījušies (4:9).

3. trešdaļa. Par otrā puslaika sākuma minūšu galveno tēlo kļūst slovēnis Vidmars. Vispirms viņš izlīdzina rezultātu (40:40), tad izprovocē Meieru uz nesportisku pārkāpumu… Tas viss nepilnas pusotras minūtes laikā. Neizdodas Latvijai atrauties drošākā attālumā, bet pēc četrām minūtēm atkal nokļūstam zaudētājos (45:46, 47:49, 47:51). Kaut kas nav tā, kā vajadzētu un gribētos, bet ceturtdaļā atlikušas tikai četras minūtes…

Ar Vecvagara diviem punktiem tiek atgūta minimāla vadība, taču garajā galā sāk veidoties pamatīgs robs - Meiers nopelna ceturto piezīmi. Pirms tam četras jau ir sakrājis Gražulis, bet rezultāts tikām buksē, nekustas uz priekšu vajadzīgajā virzienā. To izkustināja Šķēle un Timma ar tālmetienu, kad pārdesmit sekunžu laikā tiek panākts mača gaitai neatbilstošais +5 (58:53). Tomēr ejot pēdējā pārtraukumā tiek garantētas aizraujošas pēdējās desmit minūtes - 60:60.

Kamēr latvieši cīkstējās ar slovēņiem, tikmēr Kijevā par nelielu pārsteigumu parūpējās Ukrainas izlase, kas sarūpēja pirmo zaudējumu Spānijai (76:65) un situācija turnīra tabulā kļūst ļoti interesanta. Ja vēl Latvija pamanīsies zaudēt, tad kļūs vēl interesantāk.

4. ceturtdaļa. Punkti nekrājas viegli, taču tos krāj tikai latvieši. Pēdējā ceturtdaļā nospēlētas 2:40 minūtes un šajā laikā slovēņi neko tā arī nav iemetuši, kamēr Šķēle un Timma nokārto septiņus punktus pēc kārtas panākot 67:60. Pirmo 3:30 minūšu laikā Timma gūst jau septiņus punktus (visus pēc kārtas) kārtējo reizi apliecinot, ka teju katrā spēlē (arī Eirolīgā) viņam ir epizodes, kuru laikā tiek sakrāta iespaidīga statistika…

Neizdodas nosargāt šo septiņu punktu pārsvaru. Pēc trim minūtēm palicis tikai +1 (69:68) un jāspēlē nedaudz vairāk par četrām minūtēm. Ja ceturtdaļas ievadā septiņus punktus pēc kārtas guva Timma, tad izskaņā teju ar to pašu atbildēja Strēlnieks - viņa seši pēc kārtas gūtie punkti atkal dod solīdāku vadību 75:69 un atlikušas vairs tikai 3:19 minūtes. Kad tūlīt pat Timma realizē savu ceturto trejaci mačā, 78:69 jau ir ļoti drošs pārsvars, jo spēlēt atlicis vien 2:54 minūtes. Pārsvars tiek nosargāts un tas nozīmē, ka Latvijas izlasei vēl vairāk ir pietuvojusies pasaules čempionāta finālturnīram, bet slovēņi vēl vairāk no tā attālinās.