Deviņi čempionāti, divas medaļas

© FIBA

Sestdien Liepājā un Ventspilī sāksies un pēc tam Rīgā turpināsies Eiropas čempionāts basketbolā U18 junioru izlasēm. Šī būs jau desmitā reize, kad pie mums tiek rīkots Eiropas vai pasaules čempionātu finālturnīrs dažādās vecuma grupās. Sākot ar kadetiem un beidzot ar nacionālo izlašu Eiropas čempionātiem. Ja kāda no valstīm uzņemas rīkot kādu čempionātu, tad tā ir zīme, ka konkrētā valsts cer, ka viņu izlase ja ne kļūs par čempioni, tad noteikti ir izredzes tikt pie kāda cita cēlmetāla. Latvijas gadījumā līdzšinējos deviņos čempionātos izdevies izcīnīt divas godalgas. Tiesa, pagaidām pietrūkst zelta medaļu, taču tagadējā iesaukuma juniori jau ir paspējuši savu ambīciju latiņu pacelt līdz Eiropas zeltam. Lai izdodas!

2001. gada EČ U-16 jauniešiem

Laiks: 13. līdz 22. jūlijs

Vieta: Rīga

Komandu skaits: 12

Latvijas izlase: Mārcis Eglītis, Jānis Gailītis, Edijs Šlesers, Jānis Butāns, Mareks Jurevičus, Edgars Jeromanovs, Rinalds Sirsniņš, Jānis Amoliņš, Kristaps Šurkus, Andris Biedriņš, Kaspars Bērziņš, Bruno Valaks. Galvenais treneris: Raivo Otersons.

Medaļnieki: Dienvidslāvija, Krievija, Spānija

Latvijas izlases bilance: 8 spēles, 4 uzvaras, 4 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 8. vieta

Turnīra MVP: Veljko Tomovičs (Dienvidslāvija)

FIBA

Toreiz finālturnīrā spēlēja tikai 12 komandas, nevis 16, kā šodien. Un toreiz uz finālturnīru bija jātiek ejot cauri kvalifikācijas kārtām. Latvijai gan šis prieks, kā turnīra rīkotājai, izpalika. Grupas turnīrā Latvijas izlase piecās spēlēs izcīnīja četras uzvaras - 76:69 pret Horvātiju, 78:73 pret Izraēlu, 76:70 pret Grieķiju un 56:43 pret Franciju. Vienīgais zaudējums piedzīvots pret Krieviju (44:57). Ceturtdaļfinālā jāspēlē pret otras grupas trešo komandu Lietuvu un zaudējums ar 50:55. Pēc pirmā puslaika bija 32:19... Pēc tam vēl divi zaudējumi (47:61 pret Grieķiju un 56:58 pret Turciju) un beigās tikai 8. vieta, bet bija cerēts kaut kas vairāk. Šis turnīrs ir pamācošs ar to, ka konkrētās spēlēs nav jāmeklē izdevīgāki pretinieki kā tas notika apakšgrupas pēdējā mačā starp Latviju un Franciju. Šajā spēlē neviena komanda negribēja uzvarēt un mačs beigu beigās pārvērtās par farsu...

2008. gada. EČ U-20 vīriešiem

Laiks: 1.līdz 10. augusts

Vieta: Rīga

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Jānis Strēlnieks, Jānis Kaufmanis, Oskars Virsis, Sandis Silavs, Kristaps Kanbergs, Dairis Bertāns, Rihards Kuksiks, Rolands Freimanis, Andrejs Šaļakovs, Artūrs Bērziņš, Zintis Plivda, Toms Celmiņš. Galvenais treneris: Agris Galvanovskis.

Medaļnieki: Serbija, Lietuva, Spānija

Latvijas izlases bilance: 8 spēles, 4 uzvaras, 4 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 12. vieta

Turnīra MVP: Miroslavs Raduljica (Serbija)

Simboliskais piecinieks: Joakims Koloms (Spānija), Marttinas Gecevičus (Lietuva), Viktors Klavers (Spānija), Vladimirs Dasičs (Melnkalne), Miroslavs Raduljica (Serbija).

FIBA

Pirms gada U18 juniori bija izcīnījuši Eiropas bronzu un tā sastāva vērtīgākie spēlētāji pēc gada jau bija iesaukti U20 izlasē. Kā gadu jaunāki... Iespējams, ka 2007. gada bronzas fons deva pamatu cerībām, ka divdesmitgadnieki savās mājās arī būs kaut kur medaļu tuvumā, taču sanāca kā sanāca. Beigu beigās viss beidzās loģiski. Raug, kad šis sastāvs bija U16 vecumā, tad Eiropā bijām 13. vietā (2004. gadā), pēc diviem gadiem kā U18 - 12. vietā (2006. gadā), bet U20 vecumā - 11. vieta.

Grupas turnīru sākām ar 67:85 pret Lietuvu, tad 67:71 pret Turciju un visbeidzot 101:93 pret Ukrainu. Šī uzvara neko vairāk kā par spēlēšanu par 9. līdz 16. vietu nedod. Toreiz šajā posmā astoņas komandas bija divās grupās pa četrām, kas komandām garantēja vēl trīs spēles. Latvijai pret Islandi 98:78, pret Izraēlu 82:88 un pret Slovēniju 76:66. Mazajā ceturtdaļfinālā 85:87 pret Krieviju, bet pēdējā spēlē vēl viens zaudējums Izraēlai (94:102).

2009. gada EČ sievietēm

Laiks: līdz. 7. līdz 20. jūnijs

Vieta: Valmiera, Liepāja,Rīga

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Sabīne Niedola, Anda Eibele, Zane Eglīte, Zane Tamane, Gunta Baško, Liene Jansone, Anete Jēkabsone, Aija Putniņa, Dita Krumberga, Ieva Tāre, Kristīne Kārkliņa, Aija Brumermane. Galvenais treneris: Ainārs Zvirgzdiņš.

Medaļnieki: Francija, Krievija, Spānija.

Latvijas izlases bilance: 9 spēles, 5 uzvaras, 4 zaudēumi

Latvijas izlases vieta: 7. vieta

Turnīra MVP: Evantija Malci (Grieķija)

Simboliskais piecinieks: Selīna Dumerka (Francija), Svetlana Abrosimova (Krievija), Anete Jēkabsone (Latvija), Eventija Malci (Grieķija), Sandrīne Gruda (Francija).

f64

Kā jau Latvijas basketbolā pieņemts, tad visur pirmās ir sievietes. Sievietes pirmās tika uz olimpiādi, sievietes pirmās tika uz pasaules čempionātu (šogad) un sievietes pirmās tika arī pie Eiropas čempionāta. Pie pilnvērtīga čempionāta, jo visas spēles tika aizvadītas Latvijā! Fons šim čempionātam bija pavisam vienkāršs - jābūt medaļām! Pirms diviem Itālijā tika izcīnīta ceturtā vieta, pirms gada spēlējām olimpiskajā Pekinā un tagad tā sauktajai zelta paaudzei čempionāts savos laukumos! Kad vēl, ja ne tagad!!! It kā jau viss arī liecināja par to, ka medaļām ir jābūt, taču šajā līmenī visu izšķir sīkumi... Kā ceturtdaļfināla spēle pret Krieviju, kuru pagarinājumā uzvarēja... amerikāniete Bekija Hemona, kura praktiski vienatnē pagarinājumā nokārtoja šo spēli...

2010. gada EČ U-20 sievietēm

Laiks:15. Līdz 25. jūlijs

Vieta: Liepāja

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Anete Čunda, Sabīne Niedola, Laura Puriņa, Anete Klintsone, Linda Rubene, Liene Priede, Arta Strupoviča, Karlīne Nīmane, Anete Šteinberga, Anna Gailīte, Kristīne Vītola, Ieva Krastiņa. Galvenais treneris: Mārtiņš Zībarts.

Medaļnieki: Krievija, Spānija, Latvija

Latvijas izlases bilance: 9 spēles, 7 uzvaras, 2 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 3. vieta

Turnīra MVP: Anastasija Logunova (Krievija)

Simboliskais piecinieks: Alīna Jagupova (Ukraina), Sabīne Niedola (Latvija), Marta Čargaji (Spānija), Anastasija Logunova (Krievija), Diandra Čačuanga (Francija).

FIBA

Vairāk vai mazāk, taču tieši 2010. gadā tika ielikti pirmie nopietnie pamati šodienas nacionālajai izlasei. Raug, toreiz izlases galvenais treneris bija Mārtiņš Zībarts un arī vairākas tā laika spēlētājas šodien veido lielās izlases kodolu - Anete Šteinberga, Kristīne Vītola, Ieva Krastiņa...

Toreiz visā čempionātā tika piedzīvoti tikai divi zaudējumi un, kā vēlāk izrādījās, tad pret komandām, kuras čempionātu pabeidza virs Latvijas. Grupas turnīrā ar 68:73 zaudējām Krievijai, bet pusfinālā Spānijai ar 52:56. Pirmajā posmā ar 87:41 tika uzvarēta Zviedrija (87:41), Ukraina (90:61), otrajā posmā - Polija (63:49), Francija (70:67) un Nīderlande (71:60). Ceturtdaļfinālā ar 64:57 uzvarētas turcietes, bet bronzas finālā vēlreiz Francija (53:49).

2011. gada PČ U-19 junioriem

Laiks: 30. jūnijs līdz 9. jūlijs

Vieta: Liepāja, Valmiera, Rīga

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Kaspars Vecvagars, Dāvis Čoders, Ojārs Siliņš, Kārlis Apsītis, Dāvis Bertāns, Renārs Magone, Artūrs Brēmers, Jānis Timma, Edmunds Dukulis, Artūrs Vītiņš, Arnolds Helmanis, Aleksejs Rostovs. Galvenais treneris: Ziedonis Jansons.

Medaļnieki: Lietuva, Serbija, Krievija

Latvijas izlases bilance: 8 spēles, 3 uzvaras, 5 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 10. vieta

Turnīra MVP: Jonass Valančūns (Lietuva)

Simboliskais piecinieks: Dmitrijs Kulagins (Krievija), Aleksanders Cvetkovičs (Serbija), Hjūzs Grīnvuds (Austrālija), Džeremijs Lambs (ASV), Jonass Valančūns (Lietuva).

Fons iespaidīgs - pirms gada Eiropā bronza un, ja reiz Eiropā esam starp labākajiem, tad arī pasaulē jābūt kaut kur pašā augšgalā. Diemžēl gatavošanos šim čempionātam grūti nosaukt par pilnvērtīgu, jo brīvajos brīžos no treniņiem spēlētāji, lai pagulētu, bija spiesti apmeklēt kinoteātru pēdējās rindas, vai atrast kādu brīvāku stūrīti trenera Ziedoņa Jansona mājās... Pret Taivānu 85:67, pret Austrāliju 78:68, pret Argentīnu 62:69, pret Brazīliju 73:88, pret Poliju 78:86, pret Krieviju 63:73, pret Kanādu 99:96, vēlreiz pret Brazīliju 73:81. 10. vieta pasaulē nav tā sliktākā, taču sajūtas teica priekšā, tad kā minimums bija jābūt astoņniekā.

2012. gada EČ U-16 jauniešiem

Laiks: 19. līdz 29. jūlijs

Vieta: Ventspils, Paņevežis, Viļņa

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Rendijs Feikners, Artūrs Grīnbergs, Dāvis Zonne, Ervīns Mežnieks-Zahars, Dāvis Čīma, Rihards Lomažs, Rinalds Mālmanis, Rūdolfs Strādnieks, Gustavs Treimanis, Ričards Melderis, Rauls Avenītis, Klāvs Čavars. Galvenais treneris: Gints Fogels.

Medaļnieki: Turcija, Francija, Serbija

Latvijas izlases bilance: 8 spēles, 3 uzvaras, 5 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 10. vieta

Turnīra MVP: Okbens Ulubaja (Turcija)

Simboliskais piecinieks: Frederiko Musini (Itālija), Etjēns Orī (Francija), Jans Vimbergs (Vācija), Okbens Ulubaja (Turcija), Mrko Arapovičs (Horvātija).

FIBA

Šo čempionātu Latvijai var pierakstīt tikai daļēji, jo Ventspilī tiek aizvadītas tikai pirmo divu posmu grupu spēles. Pirmajā posmā ievadā 63:65 pret Spāniju, tad 58:73 pret Ukrainu un 66:59 pret Krieviju. Otrais posms jāsāk bez uzvarām. Iesākts ar 67:76 pret Itāliju, tad 72:76 pret Horvātiju un pabeigts ar 77:68 pār Turciju. Pusfinālā par 9. līdz 12. vietai, jau Lietuvā, tiek apmierinātas ambīcijas ar 84:72 apspēlējot lietuviešus, bet finālā par 9. vietu 46:63 pret Grieķiju.

2013. gada EČ U-18 junioriem

Laiks: 18. līdz 28. jūlijs

Vieta: Ventspils, Liepāja, Rīga

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Kristaps Porziņģis, Anžejs Pasečņiks, Dāvis Geks, Rolands Šmits, Ivars Žvīgurs, Kristaps Gludītis, Rihards Lomažs, Armands Ginters, Kristaps Pļavnieks, Ervīns Mežnieks, Klāvs Čavars, Roberts Pāže. Galvenais treneris: Nikolajs Mazurs.

Medaļnieki: Turcija, Horvātija, Spānija

Latvijas izlases bilance: 9 spēles, 5 uzvaras, 4 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 4. vieta

Turnīra MVP: Kenans Sipahi (Turcija)

Simboliskais piecinieks: Kenans Sipahi (Turcija), Kristaps Porziņģis, Anžejs Pasečņiks (abi Latvija), Paolo Marinelli, Domagojs Bosņaks (abi Horvātija).

Čempionāts, kurš vēl ir pavisam svaigā atmiņā un čempionāts, kurā tika palaista vējā reāla iespēja tik pie medaļām. Diemžēl, bet, šķiet, ka tieši šis ir tas čempionāts, kad aizsākās runas (pamatotas?) par aģentu ietekmi uz sastāva komplektāciju. Kā bija un kā nebija, lai aģenti paši tiek skaidrībā ar savu sirdsapziņu, taču vēl viena atziņa par šī gada gājuma iesaukumu - četri no 2013. gada junioru izlases šodien ir nacionālās izlases spēlētāji! Četri! Līdz ar to var teikt, ka šis vecums ir pārpildījis savu misiju piegādāt lielajai izlasei produkciju, jo labs gads skaitās tas, kurš deleģē izlasei 1-2 jaunos talantus. Vien žēl, ka tās medaļas izpalika...

2014. gada EČ U-16 jauniešiem

Laiks: 20. līdz 30. augusts

Vieta: Ogre, Liepāja, Rīga

Komandu skaits: 16

Latvijas izlase: Kristers Zoriks, Nikolajs Zotovs, Roberts Blumbergs, Rodions Kurucs, Atūrs Banga, Niks Jansons, Reinis Rudzītis, Bogdans Railans, Artūrs Strautiņš, Roberts Dembskis, Toms Upe, Kārlis Garoza. Galvenais treneris: Jānis Gailītis

Medaļnieki: Francija, Latvija, Spānija

Latvijas izlases bilance: 9 spēles, 5 uzvaras, 4 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 2. vieta

Turnīra MVP: Kilians Tilī (Francija)

Simboliskais piecinieks: Kristers Zoriks (Latvija), Batists Tafē (Francija), Rodions Kurucs (Latvija), Omers Jurtsevens (Turcija), Kilians Tilī (Francija).

f64

Ja esi ticis līdz finālam un tajā zaudējis, tad allaž ir sajūta, ka varēja taču būt arī zelts. Vai šī bija tā reize, kad jaunajiem latviešiem par sudrabu vajadzēja kost elkoņos? Laikam jau nē, jo Francija togad bija neuzvarama - deviņās spēlēs tikpat uzvaru un pretinieki tika grauti ar 30 vai pat 50 punktu pārsvaru. Latvijas zaudējums finālā bija “tikai” ar 53:78... Sudraba komandai it kā nepiestāv deviņās spēlēs piedzīvotie četri zaudējumi, taču ir jāmāk uzvarēt tad, kad uzvara vajadzīga visvairāk. Piemēram, kā ceturtdaļfinālā pār Vāciju (53:39), vai pusfinālā pār Spāniju (81:71).

Ko šī izlase ir iedevusi lielajai komandai? Pagaidām neko dižu, taču līdz NBA ir izaudzis Rodions Kurucs, bet Itālijas laukumus apguvis Artūrs Strautiņš. Varbūt pēc pāris gadiem pievienosies vēl kāds.

2015. gada EČ vīriešiem*

Laiks: 5. līdz 20. septembris

Vieta: Rīga, Berlīne, Zagreba, Monpeljē, Lille

Komandu skaits: 24

Latvijas izlase: Mareks Mejeris, Rolands Freimanis, Jānis Blūms, Dairis Bertāns, Jānis Timma, Kristaps Janičenoks, Jānis Strēlnieks, Kaspars Bērziņš, Kaspars Vecvagars, Haralds Kārlis, Žanis Peiners, Mārtiņš Meiers. Galvenais treneris: Ainars Bagatskis.

Medaļņieki: Spānija, Lietuva, Francija

Latvijas izlases bilance: 9 spēles, 4 uzvaras, 5 zaudējumi

Latvijas izlases vieta: 8. vieta

Turnīra MVP: Po Gasols (Spānija)
Simboliskais piecinieks: Serhio Rodrigess (Spānija), Nando de Kolo (Francija), Jonass Mačulis (Lietuva), Po Gasols (Spānija), Jonass Valančūnas (Lietuva).

Arī šis čempionāts nav pilnvērtīgs, jo Rīgā spēlēja tikai viena grupa ar sešām komandām. Galvenie notikumi risinājās Francijā, taču vēsturē esam atzīmējušies un varbūt kādreiz spēsim sarīkot visu čempionātu. Kā 2009. gadā sieviešu čempionātu...

Svarīgākais