\\Sports

Kas jāzina par Phjončhanu 2018?

 
SMAGĀKĀS. Phjončhanas spēļu zelta medaļas ir smagākās ziemas olimpiāžu vēsturē ©Foto: Scanpix

Šodien Phjončhanā tiks atklātas XXIII ziemas olimpiskās spēles, kurās ar 34 sportistiem piedalīsies arī Latvijas komanda. Spēles ilgs līdz pat 25. februārim. Līdzīgi kā iepriekšējās spēlēs, arī šogad būs jaunas disciplīnas, kāda disciplīna ir svītrota no spēļu programmas, pirmo reizi ziemas spēlēs piedalīsies vairākas jaunas valstis. Spēļu ievadā piedāvājums iepazīties ar faktiem, kuri ir jāzina par 2018. gada ziemas olimpiskajām spēlēm.

Ar trešo reizi. Lai tiktu pie spēļu sarīkošanas, Phjončhana paspēja savu kandidatūru izvirzīt jau iepriekšējām divām spēlēm. 2010. gadā izšķirošajā balsojumā tikai ar trim balsīm tika zaudēts Vankūverā, bet pirms četriem gadiem uzvarai pietrūka četru balsu (spēles notika Sočos). Toties uz 2018. gada spēļu sarīkošanu Phjončhanai nopietnu konkurentu nebija. Par Koreju tika atdotas 63 balsis, par Minheni 25, bet par Anesī - 7.

Seši jaunumi. Pirmo reizi spēļu programmā ir iekļautas sešas jaunas disciplīnas. Big-air sacensības snovbordā (vīriešiem un sievietēm), masu starts ātrslidošanā (vīriešiem un sievietēm), jauktās komandu sacensības kērlingā, kā arī komandu sacensības kalnu slēpošanā. Toties divas disciplīnas ir izslēgtas no spēļu programmas - nebūs vairs paralēlā slaloma snovbordā (vīriešiem un sievietēm). Līdz ar to kopējais disciplīnu skaits Phjončhanā būs 102, kas ir par četrām vairāk nekā pirms četriem gadiem Sočos.

Seši jauniņie. Pirmo reizi ziemas spēlēs piedalīsies sešas valstis: Kosova, Malaizija, Nigērija, Singapūra, Ekvadora un Eritreja. Pēc pārtraukuma spēlēs ir atgriezušās Bolīvija, Gana, Kenija, Kolumbija, Ziemeļkoreja, Madagaskara, Puertoriko un DĀR. Pērnā gada 2. decembrī kļuva zināms, ka spēlēs nevarēs piedalīties Ziemeļkoreja, taču šā gada 9. janvārī pārrunās ar Koreju tomēr tika pieņemts lēmums par atļaujas piešķiršanu Ziemeļkorejai piedalīties spēlēs. Šo lēmumu 20. janvārī apstiprināja Starptautiskā Olimpiskā komiteja. Tāpat nolemts, ka sieviešu hokeja turnīrā piedalīsies apvienotā Korejas izlase. Savukārt Krievijas sportisti startēs zem olimpiskā karoga.

Trešo reizi. Šīs būs trešās spēles, kuras notiek Āzijā. Iepriekš ziemas spēles šajā kontinentā notikušas 1972. gadā Saporo un 1998. gadā Nagano (abas ir Japānas pilsētas). Arī pēc četriem gadiem ziemas spēles notiks Āzijā - Pekinā. Savukārt pašā Korejā šīs ir jau otrās spēles. 1988. gadā Seulā notika vasaras spēles.

Visvairāk būs amerikāņu. Lielākā sportistu delegācija būs ASV komandai - 241. Otra lielākā sportistu pārstāvniecība ar 227 sportistiem būs Kanādai, bet trešā lielākā delegācija būs Šveicei (170). Koreja kā spēļu rīkotājvalsts tiks pārstāvēta ar 121 sportistu.

Mums vairāk. Kā zināms, Latvijas delegācijā šajās spēlēs būs 34 sportisti, kas ir vairāk nekā Igaunijai un Lietuvai, kopā skaitot. Igauņiem Phjončhanā būs 22 sportisti, bet Lietuvai - tikai 9.

14 komplekti. Visvairāk medaļu komplektu tiks izcīnīts ātrslidošanas sacensībās - 14. Par diviem komplektiem mazāk tiks izcīnīts slēpošanā, vēl par vienu mazāk - biatlonā un kalnu slēpošanā. Pa desmit komplektiem izspēlēs snovbordā un frīstailā.

Bez NHL. Pirmo reizi kopš 1998. gada hokeja turnīrā nebūs NHL spēlētāju, un ļoti iespējams, ka arī turpmāk olimpiskais hokeja turnīrs būs bez pasaules spēcīgākās hokeja līgas pārstāvniecības.

10 miljardi. Lai arī precīzi aprēķini vēl nav veikti, tiek lēsts, ka Phjončhanas spēļu kopējais budžets ir aptuveni 10 miljardi ASV dolāru. Ja salīdzina ar iepriekšējās spēlēs iztērētajiem 50 miljardiem dolāru, tad korejiešu miljardi kapeikas vien ir.

Smagais zelts. Kā tam arī vajadzētu būt, masas ziņā smagākās būs zelta medaļas, kuru svars ir 586 grami. Sudraba medaļu svars ir 580 gramu, bet bronzas - 493.

Mazā Phjončhana. 2018. gada ziemas spēļu mājvieta Phjončhana ir otra mazākā pilsēta, kurā tiek rīkota olimpiāde. Izmēra ziņā mazāka bijusi tikai 1994. gada spēļu galvaspilsēta Lillehammere.

Jaunākais un vecākais. Ja tuvāko dienu laikā nenotiks kaut kas ārkārtējs, tad Kanādas kērlinga izlases spēlētāja Šerila Bernāra būs šo spēļu vecākā dalībniece. Šobrīd viņai ir 51... Phjončhanas spēles viņas karjerā nebūs pirmās. Olimpisko debiju Bernāra piedzīvoja 2010. gadā Vankūverā, kad kļuva par vicečempioni. Savukārt jaunāko olimpiešu sarakstā uzreiz sešiem sportistiem ir tikai pa 15 gadiem.

Septītās un astotās. Japāņu tramplīnlēcējs Noriaki Kasai un vācu ātrslidotāja Klaudija Pehšteina jau ir unikāli sportisti, taču Phjončhanā abi var kļūt vēl unikālāki. Proti, abi ir vienaudži - abiem ir 45 gadi. Abi ir iekļauti arī savu valstu komandās startam šajās spēlēs, un, ja tā arī notiks, tad Kasai šīs būs jau astotās olimpiskās spēles, bet Pehšteinai - septītās.

Unikālais Prūsis. Arī Latvijas komandā ir kāds unikāls cilvēks - Sandis Prūsis. Viņš ir piedalījies visās ziemas spēlēs, kopš Latvijas atguva neatkarību. Pirmajās četrās olimpiādēs Prūsis piedalījās kā sportists, bet, sākot ar 2006. gadu - kā treneris. 2006. gada spēlēs Turīnā Prūsis bija Itālijas bobsleja izlases treneris, bet kopš 2010. gada - Latvijas bobsleja izlases galvenais treneris.

Debitanti. No 34 Latvijas komandas sportistiem divpadsmit pirmo reizi startēs šāda ranga sacensībās. Tie būs Roberts Jānis Zvejnieks (šorttreks), Indulis Bikše (slēpošana), Patrīcija Eiduka (slēpošana), Inga Paškovska (slēpošana), Kendija Aparjode (kamaniņas), Ulla Zirne (kamaniņas), Artūrs Dārznieks (kamaniņas), Kristers Aparjods (kamaniņas), Diāna Ņikitina (daiļslidošana), Deniss Vasiļjevs (daiļslidošana), Baiba Bendika (biatlons) un Oskars Muižnieks (biatlons).