30. septembris Latvijas basketbolam būs īpaša diena – Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Slavas zālē tiks uzņemts Valdis Valters, kurš šo godu izpelnījies par sasniegtajiem rezultātiem PSRS izlases sastāvā aizvadītā gadsimta astoņdesmitajos gados.
FIBA izveidotajai basketbola Slavas zālei nav tik ilgs mūžs kā Neismita vārdā nosauktajai Slavas zālei Springfīldā. FIBA savus varoņus ar Slavas zāles starpniecību sāka godināt tikai 2007. gadā, kamēr Springfīldā tas notiek jau kopš 1959. gada. Pirmā doma par šādas Slavas zāles izveidi ārpus ASV radās 1991. gadā, kad par to aizdomājās Spānijas treneris Pedro Ferandiss. Vēl pēc astoņiem gadiem šo projektu apstiprināja FIBA, bet tās atklāšana notika 2007. gadā. Gadā, kad FIBA atzīmēja savu 75 gadu pastāvēšanu. Ja kādam ir piemirsies, tad Latvija bija viena no astoņām valstīm, kura piedalījās šīs organizācijas dibināšanā (vēl Argentīna, Čehoslovākija, Grieķija, Itālija, Portugāle, Rumānija un Šveice). Visu šo valstu savienības arī ir iekļautas Slavas zālē.
Pirmais FIBA Slavas zāles iesaukums bija īpašs arī Latvijai, jo starp pirmajiem klientiem bija arī leģendārā Uļjana Semjonova. Starp citu, Uļa ir tikai viena no divpadsmit sievietēm, kura ir starp izredzētajām un uzņemta šajā Slavas zālē, un tikai viena no sešām, kura ir uzņemta arī Basketbola Slavas zālē Springfīldā (tas notika 1993. gadā).
Kopš 30. septembra Uļa vairs nebūs vientuļa jeb vienīgā latviete šajā FIBA Slavas zālē, jo šis gods būt starp labākajiem ir ticis arī Valdim Valteram, kurš šo atzinību nopelnījis ar pasaules čempionāta zeltu (1982) un sudrabu (1986), ar diviem Eiropas čempionātu tituliem (1981, 1985), kā arī 1981. gada Eiropas čempionāta vērtīgākā spēlētāja titulu.
Pagaidām šajā izcilnieku zālē ir (būs) iekļauti vien divi ar basketbolu saistīti latvieši, taču, agri vai vēlu, mūsējo pārstāvniecība laika gaitā solās būt krietni plašāka, jo kandidātu listē ir iekļauta vēl virkne agrāko gadu izcilnieku. Kā izcili basketbolisti uzņemšanu gaida Rūdolfs Jurciņš, Jānis Krūmiņš, Valdis Muižnieks, Maigonis Valdmanis, Dzintra Grundmane, Helēna Bitnere-Hehta, Silvija Ravdone-Krodere, Maija Saleniece-Siliņa, Skaidrīte Smildziņa-Budovska, Dzidra Uztupe-Karamiševa. Treneru kategorijā starp kandidātiem ir Oļģerts Altbergs, Valdemārs Baumanis un Raimonds Karnītis. Savukārt kā basketbola funkcionāri uz iekļūšanu Slavas zālē pretendē Tālivaldis Pētersons, Imants Pļaviņš, Miervaldis Ramāns un Jāzeps Šadeiko.
Valters nebūs vienīgais, kuru šogad uzņems FIBA Slavas zālē. Starp spēlētājiem šo godu vēl izpelnījušies Mikijs Berkovics no Izraēlas, Pero Kamerons no Jaunzēlandes, Tazija Mujanoviča (vienīgā sieviete) no Bosnijas un Šakils O'Nīls no ASV. Kā vienīgais treneris izvēlēts leģendārais Dušans Ivkovičs. Iespējams, ka Valteram un Ivkovičam būs kopīgas atmiņas par 1982. gada pasaules čempionātu. Toreiz Valters pārstāvēja PSRS izlasi kā spēlētājs, bet Ivkovičs bija Dienvidslāvijas izlases galvenais treneris... Ivkoviča trenera karjera bijusi ļoti iespaidīga. Viņam izdevies trīs reizes kļūt par Eiropas čempionu (1989, 1991, 1995), reizi par pasaules čempionu (1990), izcīnīts arī olimpiskais sudrabs (1988). Arī kā klubu trenerim Ivkovičam ir iespaidīgs panākumu saraksts: divas reizes uzvarēts Eirolīgā (abas ar Olympiacos), izcīnīts viens Saportas kauss (ar AEK) un viens Korāča kauss (ar Partizan). Vēl Ivkoviča panākumu sarakstā ir četru dažādu valstu čempiona tituli.
Starp jaunajiem Slavas zāles personāžiem ārpus konkurences ir horvāts Tonijs Kukočs, kuram nokļūšanai starp izredzētajiem pietiek ar vienu ierakstu CV - kopā ar Čikāgas Bulls viņš trīs reizes kļuvis par NBA čempionu. Kā papildu bonusu var pieminēt trīs uzvaras Eirolīgā... Arī Šakila O'Nīla karjera bijusi tā vērta, lai nokļūtu FIBA Slavas zālē - četri NBA čempiona tituli, trīs reizes atzīts par NBA finālu MVP.
Unikāls ir arī Mikijs Berkovics, kura kā spēlētāja karjera ilga tieši 30 gadu. Ilgākais karjeras posms tika pavadīts kopā ar Telavivas Maccabi (no 1965. līdz 1988. gadam) un kopā arī ar šo komandu 1977. gadā viņš kļuva par Eirolīgas čempionu (toreiz Eiropas čempionvienību kauss). Starp citu, Izraēlai šis bija pirmais tik nozīmīgais panākums klubu līmenī. Kad 1979. gadā Izraēla kļuva par Eiropas vicečempioni, Berkovics tika atzīts par turnīra vērtīgāko spēlētāju. Izraēlas izlases sastāvā viņš aizvadījis 165 spēles, bet nacionālajā čempionātā ar 8465 punktiem ir visu laiku otrais rezultatīvākais spēlētājs vēsturē.
Vienīgā sieviete Razija Mujanoviča savulaik trīs reizes atzīta par labāko Eiropas basketbolisti (1991, 1994, 1995). 1988. gada olimpiskajās spēlēs izcīnīja sudrabu, un tāds panākums arī 1990. gada pasaules čempionātā. Šie panākumi izcīnīti Dienvidslāvijas izlases sastāvā, taču karjeras izskaņā Mujanoviča paspēja uzspēlēt arī dzimtās Bosnijas izlases sastāvā (2007. gadā).
FIBA Slavas zālē tiks uzņemta arī viena komanda, toties kāda - oriģinālā Dream Team, kurai šogad aprit 25 gadi. Tiem, kuriem aizmirsies, nebūs lieki atgādināt šīs izlases sastāvu: Maikls Džordans, Čārlzs Barklijs, Larijs Bērds, Klaids Drekslers, Patriks Jūings, Maģiskais Džonsons, Kristians Leitners, Karls Melouns, Kriss Malins, Skotijs Pipins, Deivids Robinsons un Džons Stoktons.