Latvijas olimpiešu izredzes

Šonakt Vankūverā tiek atklātas ziemas olimpiskās spēles, bet naktī no sestdienas uz svētdienu tiks sadalītas arī pirmās medaļas.

No latviešiem pirmais startēs kalnu slēpotājs Roberts Rode, pāris minūšu vēlāk – ātrslidotājs Haralds Silovs, bet vēl pēc stundas arī biatlonistes. Kādas ir mūsu sportistu izredzes šajās spēlēs?

Martins Dukurs (skeletons)

Ja šis rangs būtu jāveido pirms pāris mēnešiem, par pirmo vietu Martins plēstos ar Jāņa Miņina četrinieku, taču patlaban Pasaules kausa ieguvējam un Eiropas čempionam konkurentu nav. Čempions arī subjektīvā rangā ir čempions.

Jānis Miņins, Daumants Dreiškens, Intars Dambis, Oskars Melbārdis (bobslejs)

Arī bez konkurences – otrais. Tieši tāpat kā Pasaules kausa kopvērtējumā. Martinam pēcolimpiskajā rangā nebūs kur pakāpties, bet Miņina komandai ir, pēc kā tiekties.

Tomass Dukurs (skeletons)

Visu sezonu atradies brāļa Martina ēnā, taču, pavelkot svītru Pasaules kausa sezonai, izrādās, Tomass nekur tālu neatpaliek – ceturtais PK kopvērtējumā. Kā potenciālo medaļnieku visi piemin Martinu, bet kāpēc gan Vankūverā

pie medaļām netikt abiem Dukuriem?

Hokeja izlase

Medaļas no hokejistiem neviens negaida, taču sporta spēlēm olimpiskajās spēlēs ir cita vērtība. Tas nekas, ja pat netiek uzvarēts nevienā spēlē. Pat zaudējot visos mačos, uzmanība hokejam būs ļoti liela. 12. vieta jau ir garantēta... Kurš vēl ieņems tik augstu vietu? Galu galā hokejistiem šī būs jau trešā olimpiāde pēc kārtas.

Mārtiņš Rubenis (kamaniņas)

Laiks starp Turīnu un Vankūveru liek domāt, ka Rubeņa karjera strauji aizgājusi pretējā virzienā. Tomēr, zinot, ka Mārtiņš ir draugos ar ķīmiju, joprojām paliek ticība, ka viņa kamanas varētu izšaut pareizajā vietā un īstajā laikā.

Ilmārs Bricis (biatlons)

Sestās olimpiskās spēles. Ja sportistam aiz muguras ir tik daudz olimpisko apļu un viņš ir gatavs cīnīties par medaļām (vismaz vārdos), arī tā ir zināma drosme.

Madara Līduma (biatlons)

Pirms četriem gadiem Turīnā sevi un līdzjutējus pārsteidza ar 10. vietu individuālajā braucienā. Toreiz no viņas nekas tāds netika gaidīts. Arī šogad brīnumi netiek gaidīti, bet ai tas liedz vēlreiz patīkami pārsteigt?

Andris Šics/Juris Šics (kamaniņas)

Turīnā iepriecināja ar septīto vietu, liekot kamaniņu sabiedrībai nedaudz atplaukt cerībā, ka līdz Vankūverai izaugs konkurētspējīgs divnieks. Četri gadi pagājuši, taču kā par reālu biedu pirmajam sešniekam brāļu kontekstā netiek runāts. Par desmitnieka braucējiem – jā, bet ne vairāk.

Edgars Maskalāns, Raivis Broks, Mihails Arhipovs, Pāvels Tulubjevs (bobslejs)

Trim no viņiem šīs būs pirmās olimpiskās spēles. Pirms četriem gadiem Turīnā četrinieku stūrēja Mihails Arhipovs, taču šoreiz striķus raustīs Maskalāns. Medaļas, sešnieks un pat ne desmitnieks no šā četrinieka netiek pieprasīts, taču pamazām šī komanda tuvojas pasaules elitei.

Haralds Silovs (šorttreks/ātrslidošana)

Ne vienā, ne otrā disciplīnā Silovam nespīd ļoti augstas vietas. Eiropas zelts šorttrekā ļauj kā čempionam justies tikai Eiropā, bet pasaulē mūziku šajā sporta veidā pasūta citur. Pašam jātiek skaidrībā, kurai slidošanai pievērsties nopietni. Rangā tik augstu par uzdrīkstēšanos startēt divos dažādos sporta veidos.

Maija Tīruma (kamaniņas)

2002. gadā uz Soltleiksitiju tika aizvesta kā nākotnes cerība. Pirms četriem gadiem Turīnā palika 17. vietā. Šīs būs jau trešās spēles. Mačiņā starp Latvijas trio jābūt pirmajai, taču uzvara mikromačā negarantēs tikpat augstu vietu olimpiādē.

Anna Orlova (kamaniņas)

Olimpiskajās spēlēs startē kopš senseniem laikiem. Tik seniem, ka reizēm pat nojūk skaits, cik spēlēs Anna ir piedalījusies. Vankūvera Orlovas kolekcijā būs kārtējās spēles, visticamāk – pēdējās. Rangā tik augstu par uzticību olimpiskajai kustībai un savam sporta veidam.

Kaspars Dumbris (biatlons)

Edgars Piksons (biatlons)

Kristaps Lībietis (biatlons)

Andrejs Rastorgujevs(biatlons)

Lībietim un Piksonam šīs būs otrās spēles, Dumbrim un Rastorgujevam – pirmizrāde. Pēdējie divi uz Vankūveru var braukt kā nākotnes cerības, pirmie divi – kā bijušās uzlecošās zvaigznes.

Žanna Juškāne (biatlons)

Līga Glāzere (biatlons)

Gerda Krūmiņa (biatlons)

Pateicoties lojālai kvalifikācijai, Latvijai tika dota iespēja uz Vankūveru vest pilnu komandu – četras dāmas. Krūmiņai šāda laime uzsmaidīja jau pirms četriem gadiem, Glāzerei un Juškānei – pirmo reizi.

Inārs Kivlenieks (kamaniņas)

Olimpisko spēļu debitants. Kā ierasts – perspektīvs sportists. Ja pēc četriem gadiem startēs Sočos, varēs uzskatīt, ka nav veltīgi pavadījis laiku šajā sporta veidā.

Guntis Rēķis (kamaniņas)

Olimpiskās spēles Guntim nav svešas. Sveša viņam ir Jaunzēlande, uz kurieni Guntis nolēmis pārcelties, beidzoties šai sezonai.

Agnese Koklača (kamaniņas)

Debitante ar visām no tā izrietošajām sekām. Respektīvi – kaut nu izdotos veikt visus braucienus bez lieliem zilumiem.

Oskars Gudramovičs/Pēteris Kalniņš (kamaniņas)

Vietējā kamaniņu federācija līdz pēdējam brīdim prātoja, kurus divus sportistus sēdināt otrajā divniekā. Uz Vankūveru dosies Gudramovičs/Kalniņš. Būtībā jau vienalga, kas brauks ar otro divnieku, – mainot cilvēkus, rezultāts no tā nemainīsies.

Jānis Paipals (slēpošana)

Ne olimpiādi bez slēpotājiem! Pirms četriem gadiem mums bija vairāki perspektīvi slēpotāji: Oļegs Andrejevs, Valts Eiduks, arī Intars Spalviņš. Pēc Turīnas nekas par viņiem nav dzirdēts. Cerams, ka Paipala rezultātus protokolos meklēsim arī 2011. gada ziemā.

Anete Brice (slēpošana)

Teju katrās olimpiskajās spēlēs Latvijai no vienas ģimenes startē vismaz divi. Visu laiku nemainīgs bijis tikai viens cilvēks – Ilmārs Bricis. Vankūverā Briču būs trīs reizes vairāk – slēpotāja Anete un trenere Anžela.

Liene Fimbauere (kalnu slēpošana)

Roberts Rode (kalnu slēpošana)

Kristaps Zvejnieks (kalnu slēpošana)

Visi trīs debitanti, bet vismaz viens ar milzīgām ambīcijām un sapņiem par olimpisko zeltu. Ne šajā olimpiādē, bet pēc četriem gadiem Sočos. Lai tā būtu, bet par sapņiem augstas vietas nevienā rangā nedod.

Ar krāšņu atklāšanas ceremoniju, piektdien Vankūverā sākās XXI Ziemas olimpiskās spēles.

Vairāk kā 50 000 līdzjutēju klātienē vēroja Vankūveras olimpisko spēļu atklāšanu, kas noritēja slēgtajā "BC Place Stadium" arēnā. Tā ir pirmā reize mūsdienu olimpiskās kustības vēsturē, kad atklāšanas vai noslēguma ceremonija norit zem jumta.

Spēles par atklātām pasludināja Kanādas ģenerālgubernatore Mišela Žāna, bet pirms viņa uzrunu olimpiešiem teica Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Žaks Roge un spēļu organizācijas komitejas vadītājs Džons Furlongs.

Līdz pat pēdējam brīdim nebija zināms, kurš aizdedzinās Olimpisko uguni. Pēdējos posmus Olimpiskās lāpas stafetē veica paralimpietis Riks Hansens, slēpotāja Nensija Grīna, kanādiešu basketbola zvaigzne Stīvs Nešs, ātrslidotāja Ketrīna Lemeija Douna un hokeja leģenda Veins Greckis. Tieši viņi pieci vēlāk iededza Olimpisko uguni - stadiona vidū tika izveidota ugunskuru atgādinoša lāpa, kuru katrs no šiem pieciem cilvēkiem no savas puses aizdedzināja.

Šī Olimpiskā lāpa dega tikai īsu brīdi, jo līdzīga Olimpiskā lāpa tajā pašā brīdī tika iededzināta Vankūveras centrā.

Kā vēlāk kļuva zināms, lāpas aizdegšana nav ritējusi kā plānots. Viens no četriem lāpas sānu stabiem neizslējās kā plānots, kas raisīja arī vairāku minūšu apjukumu lāpu nesējos. Īpaši uztraukusies bija Lemeija Douna, jo viņas pusē neizslējās viens no stabiem.

Neilgi pēc tam atklāšanas ceremonijas arēnu ar lāpu rokās pameta Greckis, kurš speciālā mašīnā devās uz Vankūveras centru un tur bez problēmām iededza īsto Olimpisko lāpu, kas degs visu Olimpiādes laiku.

Apmēram stundu ilgā sportistu parāde tradicionāli sākās ar Grieķijas delegācijas iesoļošanu stadionā, bet beidzās ar mājinieku Kanādas sportistu gājienu. Latvijas delegācijas karognesējs bija skeletonists Martins Dukurs.

Atklāšanas ceremoniju, simboliski izbraucot cauri visām Ziemas olimpiskajām spēlēm, ar lēcienu no tramplīna cauri olimpiskajiem riņķiem arēnā iesāka snovbordists. Īpaša uzmanība iespaidīgajā atklāšanā tika atvēlēta Kanādas pamatiedzīvotājiem – vairākām indiāņu ciltīm, kuru pārstāvji ar gigantisku bungu rīboņu ieskandināja olimpisko spēļu sākumu.

Gruzijas delegācija arēnā iesoļoja tērpos ar sēru noformējumu – melnās šallēs un ar piespraustām melnām lentītēm. Sagaidot Gruzijas delegāciju, skatītāji piecēlās kājās, tādējādi pieminot traģiski bojā gājušo kamaniņbraucēju Kumaritašvili.

Tāpat, pieminot traģisko gadījumu, pusmastā tika nolaisti Kanādas un Olimpiskais karogi.

XXI Ziemas olimpiskajās spēlēs piedalīsies gandrīz 3000 sportisti no 82 valstīm. No 12. līdz 28.februārim sportisti sadalīs 86 medaļu komplektus.

Muzikālajā daļā atklāšanā uzstājās Braians Adamss kopā ar Nelliju Furtado, kuri izpildīja dziesmu "Bang the Drum".

Tāpat ceremonijā uzstājās pazīstamais kanādiešu mūziķis Ešlijs Makaizaks, kura uzstāšanās laikā pār statītāju galvām nobira sarkanu kļavu lapu lietus.

Par īpašu mirkli atklāšanas ceremonijā kļuva dziedātājas K.D. Langas uzstāšanās, kura izpildīja kanādiešu dziesminieka Leonarda Koena leģendāro dziesmu "Hallelujah".