Garīgās veselības traucējumi, psihiskas problēmas un fobijas nežēlo slavenības tāpat kā vienkāršos cilvēkus. Nauda vai atpazīstamība nav spējīgas pasargāt. »Vakara Ziņas« pēta, kādas garīgās veselības problēmas moka mūsdienu slavenos.
Džesika Alba
Holivudas aktrise Džesika Alba vienmēr ir atzinusi, ka bērnībā bijusi diezgan slimīgs bērns. Vairākas reizes viņa pārcietusi plaušu karsoni, četras piecas reizes gadā ārstējusies slimnīcā, piedzīvojusi arī apendiksa iekaisumu un mandeļu izgriešanas operāciju. Ar gadiem jaunās aktrises veselība uzlabojusies, izņemot obsesīvi kompulsīvos traucējumus jeb trauksmes lēkmes ar uzmācīgām domām, kas rada neērtumu, bažas, bailes un uztraukumu. Tajos indivīds parasti veic atkārtotus uzvedības moduļus (apmātību un piespiedu uzvedību), lai mazinātu šo trauksmi. Obsesīvi kompulsīvo traucējumu simptomi izpaužas kā atkārtota un rūpīga roku mazgāšana, apkārtējās vides tīrīšana un kārtošana, vēlēšanās piešķirt katrai lietai savu vietu un panākt simetriju to izkārtošanā, atkārtota dažādu priekšmetu pārbaudīšana, izvairīšanās no atsevišķiem skaitļiem vai kādas darbības noteiktu reižu skaita izpildīšana.
Pret savu garīgo slimību, kas izpaužas kā pārspīlēta apkārtējās vides tīrība un sadzīves norišu disciplīna, aktrise attiecas diezgan filozofiski, jo uzskata, ka tieši tā palīdzēja norūdīt viņas raksturu un sasniegt izvirzītos karjeras mērķus.
Šarlīze Terona
Dienvidāfrikā dzimusī Holivudas zvaigzne un «Oskara» balvas laureāte Šarlīze Terona ne reizi vien intervijās atzinusi, ka viņai piemīt obsesīvi kompulsīvo traucējumu simptomi: «Tas nav jautri, ticiet man! Vienmēr jābūt disciplinētai un īpaši organizētai, savādāk sadzīves apstākļi un ierastās ikdienas gaitas sāk man sist pa nerviem.» Vislielākās raizes Teronai sagādājot skapji, proti, ja viņa plauktos pamanīs kādu lieku lietu vai to, ka mantas nav izkārtotas pareizā secībā, kā viņai nepieciešams, aktrise nevarot naktī pat aizmigt. Turklāt tas attiecas ne tikai uz aktrises personisko mājvietu, bet arī draugu un paziņu skapjiem. Rīcībai, ko veic indivīds ar obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem, no malas veroties, ir paranoiska un dažkārt arī psihotiska tendence.
Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir ceturtā visbiežāk sastopamā garīgā slimība, un to diagnosticē gandrīz tikpat bieži kā astmu un cukura diabētu. ASV vidēji viens no 50 cilvēkiem ir ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem.
Kamerona Diaza
Holivudas skaistule Kamerona Diaza ir vēl viena zvaigzne ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem. Slavenā blondīne ir kā apmāta ar tīrību un dezinfekciju. Sabiedriskās un publiskās vietās durvis viņa atver ar elkoņiem, cenšoties ar plaukstām nepieskarties rokturiem, kuri, viņasprāt, ir mikrobu apsēsti. Mājās viņai valda absolūta tīrība. Ne tikai palīgi, bet arī pati aktrise savus apartamentus berž tīrus, kamēr sāk lobīties krāsa. Tāpat Diaza intervijās atzinusies, ka dienā ļoti daudzas reizes mazgā rokas.
Deivids Bekhems
Slavenā futbola zvaigzne un sportists Deivids Bekhems sirgst ar ataksofobiju jeb bailēm no nekārtības. Viņa fobija – ataksofobija – ir līdzīga obsesīvi kompulsīviem traucējumiem. Viņš necieš, ja mantas vai priekšmeti nav izvietoti līnijā vai pa pāriem. Bekhems arī atzinis, ka pat dzērienu bundžiņas ledusskapī viņam stāv noteiktā kārtībā, turklāt mājās to ir veseli trīs – produktiem, dārzeņiem un dzērieniem, savukārt futbola krekliņus viņš izkārto pēc krāsu gammas un noteiktas matemātiskas secības. Bekhems ir lielisks futbolists ar labu stila izjūtu un atzīts par vienu no seksuālākajiem sportistiem pasaulē. Iespējams, ka šā ideālā tēla veidošanā lielu lomu spēlēja viņa fobija. «Ja ledusskapī atradīsies trīs «Coca Cola» bundžiņas, tad vienu viņš noteikti izmetīs, jo viņš necieš nepāra skaitli,» reiz kādā intervijā pastāstīja pasaulē seksīgākā futbolista sieva, britu modes dāma Viktorija Bekhema.
Džastins Timberleiks
Amerikāņu popmūzikas elks, dziedātājs un aktieris Džastins Timberleiks cieš no uzmanības deficīta sindroma, ko iemantojis jau agrā bērnībā. Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu (UDHS) parasti saista ar bērniem, kam ir uzvedības problēmas. Tomēr, izrādās, tas saglabājas arī pieaugušā vecumā.
Timberleikam šis sindroms sevišķi asi izpaužas kā nespēja koncentrēties uz vienu darbību un grūtības veikt monotonu darbu. Cilvēki ar šo sindroma izpausmi sāk neskaitāmus projektus, bet nekad nespēj tos pabeigt. Viņiem ir grūti koncentrēties, sekot līdzi sarunas gaitai, un viņi bieži domās aizklejo kur citur. Psihologi uzskata, ka šā sindroma izpausme ir sevišķi raksturīga radošo profesiju pārstāvjiem, un, lai gan Timberleiks bērnībā tika uzskatīts par sarežģītu un ne pārāk spējīgu bērnu, šodien šis sindroms viņam gandrīz netraucē.
Olīvija Manna
2012. gadā amerikāņu kino un TV seriālu zvaigzne, seksīgā brunete Olīvija Manna savus fanus šokēja ar atzīšanos, ka no 26 gadu vecuma viņai sākušās nekontrolējamas trauksmes lēkmes, kurās viņa rausta skropstas. Šo psihiskās uzvedības traucējumu dēvē par trihotilomāniju, un ar to sirgst aptuveni 1% pasaules iedzīvotāju. Trihotilomānija ir patoloģiska cenšanās izraustīt sev matus uz galvas vai uzacīm, skropstām. Nereti tā robežojas ar nelielu apmierinātības sajūtu. Iemesli var būt dažādi: neirozes, organiski galvas smadzeņu bojājumi, šizofrēnija. Trihotilomānija rodas pārsvarā uz psihisko traumu fona un novērojama bērnībā. Šī saslimšana kļūst par autoagresiju, ar kuras palīdzību cilvēks sevi savā ziņā soda, un tas ir neirotisks simptoms. Aktrise atzīstas, ka neiziet no mājas, iepriekš nepārliecinājusies, vai ir paņēmusi līdzi pāris lieku mākslīgo skropstu komplektus. «Tas nesagādā sāpes, vienkārši šī saslimšana ir ļoti traucējoša. Man vairs nav palikušas pašas skropstas,» tā Manna. Galvenais iemesls, kas provocē šīs lēkmes, ir neaizsargātības sajūta un nevēlēšanās apkārtējiem sagādāt grūtības. 35 gadus vecā aktrise paziņojusi, ka nekļūs par māti, kamēr pilnībā neuzveiks šo slimību.
Bārbra Streizande
Paradoksāli, bet leģendārajai aktrisei un dziedātājai Bārbrai Streizandei ir bailes no publiskas uzstāšanās un panikas lēkmes, kas ir absolūti nesavienojamas ar viņas profesionālo karjeru. Jaunībā Streizande pat atcēla koncertus un uzstāšanos dažas minūtes pirms sākuma – tik ļoti nobijusies viņa bija. Lielākā profesionālā katastrofa atgadījās 1967. gadā, kad Streizandei vajadzēja uzstāties Ņujorkas slavenajā Centrālā parka koncertzālē 135 000 cilvēku priekšā. Iznākot uz skatuves, viņa saprata, ka no pārbīļa aizmirsusi visu trīs dziesmu vārdus, kuras viņai bija jādzied. Pēc šā notikuma Streizande ar dzīvajiem koncertiem neuzstājās līdz pat 1994. gadam. Visu šo laiku amerikāņu mūzikas leģenda rūpīgi ārstējās un izgāja psihoterapijas ārstniecības kursu. Biļetes uz viņas pirmo koncertu pēc 27 gadu pārtraukuma tika izpārdotas 30 minūšu laikā.
Kima Beisingere
80. gadu kino sekssimbols, Holivudas aktrise un bijusī modele Kima Beisingere ir viena no tām slavenībām, kuru ļoti reti var redzēt saviesīgos pasākumos. Iemesls ir psiholoģiskie traucējumi, kas izpaužas kā panikas lēkmes un agorafobija. Tāpat kā Holivudas kino dīvai Merilinai Monro, Beisingerei ir bailes no atklātas telpas un no vietām, kur ir daudz cilvēku. Aktrise nevar ilglaicīgi atrasties nepazīstamu cilvēku sabiedrībā, un panikas lēkmes viņu piemeklē brīžos, kad publiski jāuzstājas. Piemēram, 1998. gadā, kad Beisingere saņēma Kinoakadēmijas «Оskara» balvu par lomu filmā «Losandželosa: Konfidenciāli», viņa kāpa uz skatuves, bet nevarēja uz tās pat izdvest savu iepriekš iemācīto pateicības runu. Ar trīcošu balsi viņa ātri pateicās visiem cilvēkiem, kurus satikusi dzīvē, un aizbēga no tās. Aktrise atzīst, ka jaunībā fobijas un panikas lēkmes viņu piemeklēja ļoti bieži, pat studējot un sēžot lekcijās.