Personīgais finanšu plāns: Kā sapņus pārvērst realitātē?

© Publicitātes foto

Vai varat īsumā aprakstīt, kādu redzat savu ideālo „es”, raugoties no finansiālās labklājības viedokļa? Noteikti daudzi teiks, ka jāpelna daudz naudas, jo „Naudas nekad nevar būt par daudz”, ar to domājot pastāvīgus un arvien pieaugošus ienākumus. Diemžēl pēdējo desmitgadu pieredze mums rāda, ka dažādiem ekonomiskiem un personiskās dzīves satricinājumiem ir novērojams cikliskums - pēc „treknajiem” labklājības gadiem seko „liesie” izdzīvošanas gadi, kad jātērē tas, kas bijis uzkrāts.

Iekrājumi no nopelnītā krīzes situācijai

Ne velti tiek uzsvērta vajadzība veidot tā saucamo „drošības spilvenu” vismaz trīs pašreizējo mēnešalgu apmērā. Šī nauda ir neaizkarama, līdz notiek neparedzamais. Piemēram, Jūs pazaudējat darbu, nonākat slimnīcā vai salūzt jūsu automašīna. Nepatīkamas, bet parastas situācijas, ar ko ik dienas saskaras mūsu līdzcilvēki.

Diemžēl gandrīz trešdaļai (29,3%) Latvijas mājsaimniecību uzkrājumu nav vispār, lielākais daļai uzkrājumi ļautu saglabāt esošo dzīves līmeni ne vairāk kā 3 mēnešus, un tikai 29,8% mājsaimniecību uzkrājumi nodrošinātu esošo dzīves līmeni 3 mēnešus vai ilgāk.

Īstermiņa saistības ir jānokārto iespējami īsākā laikā

Dažāda veida kredīti tiek ņemti ar mērķi uzlabot dzīves kvalitāti un īstenot savus sapņus. Vienlaicīgi tās var būt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa saistības, kas vienā brīdī visas kopā var radīt nepanesamu finansiālu slogu. Kurš gan grib piedzīvot situāciju, ka kredītvēsturi sabojā kavēts maksājums par, piemēram, sadzīves tehniku?

Tādēļ neatkarīgi no tā, kādu kredītu (piemēram, kredītlīniju no Ferratum.lv) izvēlaties, esiet atbildīgs un vēl pirms noformēšanas izvērtējiet savu maksātspēju! Ja Jums jau ir vairākas kredītsaistības, apdomājiet to apvienošanu (uzzināt vairāk)!

Pirkumu un finanšu plānošana

Plānojot lielāku pirkumu par aizņemtiem līdzekļiem ir svarīgi izvērtēt tā iespaidu uz kopējo mājsaimniecības budžetu. Piemēram, plānojot mājokļa iegādi, nedrīkst aizmirst par labiekārtošanas, uzturēšanas izmaksām, apdrošināšanu, nodokļiem un nodevām. Emocijas nebūs labs arguments par labu pirkumam, ja kredīta mēneša maksa pārsniegs 40% no ģimenes kopējiem ieņēmumiem, ierobežojot ģimenes ikdienas tēriņus, kā arī neatstājot iespēju veikt noguldījumu neparedzamām situācijām.

Jāatceras, ka ilgtermiņa saistības, piemēram, hipotekāro kredītu, Jūs uzņematies uz gadu desmitiem. Septiņreiz apdomājiet, izsveriet un tikai tad rīkojaties!



Finanšu disciplīna pirmā vietā

Ar pirmo patēriņa kredītu vai paņemto telefonu uz nomaksu veidojas personas kredītreitings. To veido:

  • Kredītvēsture un maksājumu disciplīna;

  • Ienākumi un to struktūra;

  • Esošās saistības un to kopējais apmērs;

  • Personās rīcībā paliekošo finanšu līdzekļu apmērs pēc regulāriem ikmēneša maksājumiem (par pamatu ņemot legālos ienākumus).

Tātad laikā atdots patēriņa kredīts vai nomaksāts telefons ļauj nākotnē iecerēt kādu lielāku pirkumu vai aizņēmumu. Lai šis labi iesāktais plāns realizētos, sekojiet kredītu atmaksas grafikiem un nekavējiet ikmēneša maksājumus! Apmaksājiet savas kredītkartes pirms sācies termiņš, par kuru jāmaksā procenti. Centieties nekavēt arī komunālos maksājumus.

Dzīvības apdrošināšana kā papildus drošības garants

Apdomājiet iespēju noslēgt dzīvības apdrošināšanas līgumu ar uzkrājumu, kas dos ne tikai papildus drošības garantiju Jums un Jūsu ģimenes locekļiem, bet arī būs labs veids, kā uzkrāt līdzekļus, lai vēlāk tos izmantotu kredītsaistību pilnīgai dzēšanai vai pievienot savam pensijas kapitālam. Iemaksātie līdzekļi „nesīs augļus”, tos piesaistot akciju, obligāciju vai ieguldījumu fondiem.

Veltiet laiku un uzmanību, lai izvēlētos finanšu pakalpojumus, kas atbilst Jūsu šī brīža situācijai, gan domājot ilgtermiņā.

APMAKSĀTA PUBLIKĀCIJA