Laikā, kad dzīvojam materiālā pasaulē, ne mazums pāru laulības laikā iegādājas kopīgu īpašumu, kas dažkārt tiek iegūts ar kredīta vai aizdevuma palīdzību. Labā dzīves scenārijā kredīts vai aizdevums tiek laikus nomaksāts, sliktā - var rasties sarežģījumi, kas ir jāatrisina pārim kopā, bet vēl sliktākā gadījumā kā šķiršanās - jāiet juridisks ceļš. Šāda veida saistības ir jāatmaksā, neskatoties uz pāra finansiālo situāciju vai šķiršanās gadījumu. Laulības šķiršana bieži nemēdz būt mierīgs un pozitīvs notikums un kopējas kredītsaistības šo procesu var radīt vēl sarežģītāku.
Šajā rakstā aplūkosim dažādos scenārijus ar ko ir jārēķinās aizņemoties kredītu laulātam pārim kopā.
Latvijā 2021. gada novembrī kredītsaistību apjoms Latvijā bija mērāms 1,16 milj. eiro apjomā - no tiem 5 361,89 milj. eiro mājokļa kredītam, 1 927,66 milj. eiro nekustamā īpašuma iegādes kredītam un 2 186,62 milj. eiro kredītlīnijai. Esot laulībā, daudzi savu ģimenes ligzdiņu izvēlas iekārtot daudz ātrākos tempos, ņemot talkā hipotekāro kredītu, aizdevumu auto iegādei vai remontam.
Protams, jebkurai ģimenei vispirms ir jāizvērtē sava finanšu situācija, kā arī stabilitāte ilgtermiņā. Jāizanalizē ne tikai aizņēmuma potenciālā ietekme ģimenes ikdienai, bet arī potenciālas “krīzes situācijas”.
Ikkatram ģimenē pirms jebkāda kredīta aizņēmuma vajadzētu izrunāt vairākus dzīve scenārijus, piemēram:
Kā nomaksās kredītu, ja kāds no pāra zaudēs darbu?
Vai kredīta atmaksu neietekmēs mazuļa ienākšana ģimenē?
Vai pāra uzkrājumi var palīdzēt izlīdzināt grūtākus gada mēnešus finansiāli, ja tādi pastāv?
Kurš paturēs īpašumu, ja kādu dienu savstarpējās attiecības tiks šķirtas?
Kādi dokumenti laulībā papildus jānokārto, lai strīda gadījumā abas puses par īpašumu neciestu u.c.?
Jo detalizētāk tiek izvērtēti visi riski, jo labāka gatavība būs uz dažādām dzīves situācijām.
Kopēja kredīta potenciāls ģimenē ir jāizvērtē racionāli. Visbiežāk pāri kredītsaistības uzņemas ar hipotekāro kredītu, kas ir arī vienīgais kredīts, kurā viens ir kredīta ņēmējs, bet otrs - galvotājs.
Tehniski aizņēmējs ir tikai viens no pāra, bet atbildība gulstas uz abiem, kā arī juridiski šo iegādāto īpašumu uzskata par kopīpašumu.
Pārim ir jāveic aprēķini ne tikai šī brīža finansiālajai situācijai, bet arī kredīta atmaksas periodam. Ne mazāk svarīgi ir izrunāt vai juridiski slēgt līgumu par abpusējām saistībām uz kredītu vai pārim ir kopējas saistības. Bieži vien viens ir kredīta ņēmējs un otrs galvotājs.
Saprotams, ka vairums pāru savu laulību redz ilgu un mūžīgu, tomēr ar tādu pašu pārliecību tiek ieteikts arī juridiski nostiprināt attiecības ar visām finansiālajām un īpašuma saistībām.
Par iegūto mantu pirms laulības vai laulības laikā, laulātie var noslēgt līgumu pie notāra, kas nosaka vai iegādātā manta ir kopēja vai atsevišķa. Laulības mantisko līgumu var nošķirt laulājoties, kā arī esot laulībā jau ilgāku laika posmu.
2020. gadā Latvijā ir šķirtas 5206 laulības, bet noslēgtas - 10 702. Laulības laikā pāri bieži vien nedomā kas notiktu ar kopēji iegādātu mantu vai kredītu, ja tomēr kādu dienu pāris šķirtos. Uzsākot šķiršanos abas puses var vēlēties iegādāto mantu dalīt vienādās daļās, tomēr ne vienmēr pāris spēj konstruktīvi risināt šķiršanos un mantu sadali, ja līdz tam nav bijis laulības līgums.
Jānošķir uzreiz arī divi jēdzieni - īpašums un manta.
Īpašums ir tiesība, kuras rezultātā īpašniekam ir lietošanas un rīcības iespēja pār lietu (objektu), kas var būt pakļauts faktiskai un tiesiskai varai.
Savukārt manta ir cilvēka indivīdam piederošs ekonomiska rakstura tiesību un pienākumu kopums. Šis viss ir noteikts Latvijas Republikas Civillikuma 89. panta otrajā daļā, kur bez šī ir noteikts, ka laulāto manta ir “viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību”.
Manta šķiršanās gadījumā tiek dalīta balstoties uz faktiskajiem apstākļiem, kur katrs no laulātajiem var pierādīt savu pienesumu šo lietu iegādē, bet manta vienlīdzīgās daļās tiek dalīta tikai tad, ja abu laulāto ieguldījums nav precīzi nosakāms.
Šķirot laulību nākas vienoties ne tikai par mantas sadali, bet arī par aktīvi esošajām kredītsaistībām. Šo sadali veic notārs, bet, ja tas neizdodas, tad prasība tiek iesniegta tiesā, kura par to lemj. Paturpinot arī par kopējām kredītsaistībām - ja kādam no laulātajiem ir parādi, tiesa sadalot kopīpašumu, var piešķirt tam mazāku mantas daļu, turklāt Civilkodeksa 1483. pants nosaka, ka no otra laulātā nevar pieprasīt naudas summu, kas pārsniedz viņam piešķirtā kopējā īpašuma vērtību.
Ja ģimene ir nolēmusi aizņemties naudu kādā no finanšu iestādēm un ir izvērtējusi visus faktorus, ne mazāk svarīgi ir arī ātri un ērti saņemt pilnu finanšu ainu potenciālajiem aizdevējiem. Šādu piedāvājumu klāstu jebkurš interneta lietotājs var saņemt www.sortter.com/lv-lv, salīdzinot dažāda veida kredīta piedāvājumus un izglītojoties finanšu pratības jautājumos . Piemēram, ja ģimene vēlas iegūt hipotekāro kredītu, tad pārskatā ir redzama galējā kredīta kopsumma un atmaksas periods. Šo visu var salīdzināt vienuviet bez maksas un neizejot no mājas!
APMAKSĀTA PUBLIKĀCIJA