Dabīgās vai mākslīgās ādas apavi: ko izvēlēties?

 
©Pexels.com, Bella Zhong

Vai zini to sajūtu, kad iemīļotākie apavi sevi atkalpojuši un nepieciešams atsvaidzināt kurpju skapi? Tas ir interesants un aizraujošs process, taču jāatzīst, ka piemērotu, kvalitatīvu apavu izvēle prasa arī zināšanas.

Nereti visplašākās diskusijas izvēršas tieši tad, kad sarunas centrā nokļūst dabīgās un mākslīgās ādas apavi. Kāda tad ir to atšķirība un kam labāk dot priekšroku? Par to lasi šajā rakstā!

Dabīgā āda un mākslīgā - kādas ir atšķirības?

Īstās ādas apavi ir izgatavoti no dzīvnieku ādas. Dabīgā āda ir izturīga, tomēr tai ir jābūt labi koptai, lai pagarinātu tās kalpošanas laiku un nepieciešams valkāt piemērotos apstākļos, jo īstā āda ultravioleto staru ietekmē var izbalēt.

Dabīgā āda ir pieejama daudz mazākās krāsās nekā mākslīgā āda. Variācijas parasti ietver baltu ādu vai dažādas melnas un brūnas nokrāsas. Īsta āda ir arī elpojoša, bet jārēķinās, ka tā nepieļauj spēcīgu mazgāšanas līdzekļu izmantošanu un nav mazgājama ierastā kārtībā - tāpēc apaviem un apģērbiem, kas veidoti no īstas ādas, jāizmanto īpaši ādas kopšanas krēmi, lai nesabojātu to apdari.

Mākslīgā āda ir cilvēku radīts izstrādājums. Lai arī, ejot gadiem, mākslīgās ādas apavi kļūst arvien kvalitatīvāki, nereti tomēr īstās ādas kurpes kalpos ilgāk. Mākslīgo ādu var viegli notīrīt ar mitru drānu. Tā nav elpojoša, bet mākslīgajai ādai ir kāda priekšrocība - tā ir pieejama plašā krāsu diapazonā.

Jordan Nix, Unsplash.com

Dabīgās ādas apavi - galvenie PAR un PRET

Dabīgās ādas apavi ir savām priekšrocībām un arī trūkumiem. Lai izvērtētu, vai tiem dot priekšroku - iepazīsties ar plusiem un mīnusiem!

Protams, sāksim ar labo. Ādas apavi ir:

 1. izturīgi - kvalitatīvi ādas apavi var kalpot pat vairākus gadus;

 2. pielāgojas kājai - āda ir elastīga un tā viegli piekļaujas kājas formai, kas ir būtiska priekšrocība, ņemot vērā, ka apavu ērtums nosaka pašsajūtu pārvietojoties;

 3. elpojošs materiāls - no personīgās higiēnas viedokļa šis faktors ir būtiski kā karstā vasaras dienā, tā ziemas aukstumā;

 4. eleganti apavi - ādas apavi ir skaisti, kvalitatīvi un visādi citādi lieliski, kas koptēlam piešķir vēlamo akcentu.

Kā jau visam, arī ādas apaviem ir savi trūkumi, un tie ir:

 • pieejami vairāki ādas paveidi, un ne visi no tiem ir izturīgi. Šī iemesla dēļ ir jāizvērtē, kas norādīts uz apavu etiķetes, lai neiegādātos mākslīgās ādas izstrādājumu par īstās ādas cenu;

 • jo kvalitatīvāki apavi - jo vairāk tie maksās;

 • bieži jākopj, lai labi izskatītos un kalpotu gadiem ilgi;

 • nav vegāniem draudzīgi, jo tiek izmantota dzīvnieku āda.

Rupixen, Unsplash.com

Kā atšķirt īstu ādu no replikas?

Lai neuzķertos uz negodprātīgu tirgotāju lamatām - izvērtē apavu kvalitāti vēl pirms pirkuma veikšanas! 3 vienkārši veidi, kā pārbaudīt, vai apavi izgatavoti no īstas ādas:

 1. izvērtē apzīmējumu uz apaviem. Pirmais rādītājs par ādas veidu ir ražotāja norādījumi uz apaviem - etiķete. Daudzi dabīgās ādas izstrādājumu ražotāji pievieno etiķeti, kas norāda, ka produkts ir dabīga āda. Ražotāji vēlas parādīt, ka viņu produkti ir patiesi kvalitatīvi, tāpēc šādas etiķetes būs viegli pamanāmas. Ja uz etiķetes rakstīts “mākslīgi materiāli” vai, ja produktam nav etiķetes - tā noteikti nebūs īsta āda. Taču jāatceras, ka šis faktors var nepalīdzēt, ja iegādāsies lietotus apavus;

 2. pārbaudi virsējo kārtu. Īstas ādas apavu virsmas struktūra nebūs pilnīgi vienāda - tajā var būt nelielas rievas, plankumi u.c., savukārt, sintētiskās ādas virsma ir vienāda. Ļoti regulārs, vienmērīgs tekstūras raksts ir zīme, ka apavi izgatavoti no mākslīgās ādas;

 3. pārbaudi mīkstumu. Īstas ādas apavi būs mīkstāki un elastīgāki, ja tiem, piemēram, piespiedīsi ar plaukstu. Turpretī mākslīga āda būs nedabiski cieta.

Vectorstock.com

Alternatīvas dabīgās ādas apaviem

Produkti, kas nav izgatavoti no ādas, ir viegli pieejami tirdzniecībā. Daudzi universālveikali un apavu veikali piedāvā apavus, somas un citus izstrādājumus, kas ražoti no sintētiskiem, mākslīgiem materiāliem, kas izskatās kā dabīgā āda, bet patiesībā ir ražoti, piemēram, no polivinilhlorīda, ko sauc par PVC, un poliuretāna, ko sauc par PU ādu. Šo polimēru loksnes ir termiski apstrādāti tādā veidā, lai izskatītos kā īsta āda.

Plašs apavu klāsts Andelemandele.lv

Ņemot vērā, ka dabīgās ādas apavi ir salīdzinoši dārgi - Tu vari ietaupīt, iegādājoties tos Andelē, kur atrodami gan jauni, gan lietoti apavi. Portāla piedavājumā ir:

 • sieviešu apavi. Andelē daiļā dzimuma pārstāvēm plašā klāstā pieejami brīvā laika, rudens, ziemas, vasaras, ikdienai un svētkiem paredzēti apavi sievietēm;

 • vīriešu apavi. Arī vīrieši Andelē var nomedīt kvalitatīvus apavus, ko nēsāt ikdienā vai īpašās svētku reizēs;

 • bērnu apavi. Ņemot vērā, cik ātri mazie ķipari izaug, apavi bērniem netiek nonēsāti un nereti ir pieejami jauni vai mazlietoti.

Lai atlasītu ātri vēlamos rezultātus - izmanto filtru, atzīmējot ādas materiālu.

Izvēlies stilīgākos ādas apavus Andelemandele.lv, kas kalpos ilgi un neliks par sevi vilties - pašas spožākās pērles Tevi jau gaida!