Ja mums pazīstamos kēksiņus kāds pēkšņi sadomā par mafiniem nosaukt, tiem pirmajiem, manuprāt, apvainoties nevajadzētu. Un otrādi – mafins, par kēksiņu godāts, kā bijis, labs arī paliks.
Kur tad atšķirība, var rasties jautājums?! Nekādas dižās atšķirības šo abu kulināro gardumu izcelsmē un sastāvā nav, ir tikai dažas nianses, kas viena un otra gatavošanas procesā jāievēro. Tad arī tajās situācijās, kad «mājā un ledusskapī gandrīz nekā nav», neierobežota daudzveidība saldu un dūšu piesienošu gardumu pagatavošanā ir garantēta.
Kēksiņš, cupcake jeb tases kūka
Tā nu iegājies, ka latvieši mazos konditorejas gardumus sauc par kēksiņiem, kamēr angļi un amerikāņi tos dēvē par cupcake, kas tulkojumā nozīmē «tasītes kūka». Pat pasaules konditorejas Mekā Francijā šī konditorejas izstrādājuma nosaukumu netulko, divos variantos paskaidrojot, kāpēc. Pirmā versija: kādreiz šīs mazās kūciņas tikušas ceptas māla tasītēs, jo metāla vai silikona formiņas tolaik vienkārši neeksistēja. Otrā versija: gan sākotnēji, gan vēl joprojām klasiskās cupcake receptē visi pamata produkti tiek ņemti līdzīgā daudzumā un mērīti tasēs – tase miltu, tase cukura, tase sviesta. Mazās kūciņas, ko mēs esam pasākuši godāt par kēksiņiem, pasaulē ir ļoti populāras: tās ir ērti paņemamas un servējamas, tās nav nepieciešams griezt gabalos un uztraukties par drupšanu, rotājuma sabojāšanu un tamlīdzīgu sīku, bet gana svarīgu detaļu uzmanīšanu. Un kēksiņu rotāšanai ir neierobežoti plašas un daudzveidīgas iespējas, jo katru mazo kūciņu var veidot kā individuālu kulinārās mākslas darbu.
Kas ir mafins?
Gatavojot mafinus, jāievēro citi principi. Pirmkārt: mīklu gatavojot, neputo sviestu kopā ar cukuru. Otrkārt: atsevišķi jauc sausās un slapjās sastāvdaļas. Treškārt: liekot abas daļas kopā, nedrīkst aizrauties ar mīklas kulšanu. Lai mafini būtu mīksti un pufīgi, tiklīdz miltu maisījums ir samircis, maisīšanu pārtrauc (ja paliek kāds kunkulis, nekas!). No pārāk centīgi izmaisītas mīklas iznāks nevis mafins, bet ciets plācenis. Mafini parasti nav tik saldi kā kēksiņi un ir veselīgāki, jo nesatur daudz taukvielu. Mafini ir angļu izcelsmes kārumi un ir ļoti populārs brokastu ēdiens. Tiem pievieno auzu pārslas vai musli maisījumus, žāvētus augļus, drupinātus riekstus, svaigas vai saldētas ogas, šokolādes gabaliņus. Mafiniem parasti neliek glazūru.
Abiem kopīgais
Mūsdienās ne kēksiņi, ne mafini māla tasītēs vairs nav jācep. Vispopulārākā ir tā sauktā mafinu panna – plāts ar 12 formiņām. Ja tā ir no metāla, pirms mīklas ielikšanas formiņas jāietauko. Ļoti ērti ir izmantot papīra formiņas, ko saliek iedobumos un piepilda ar mīklu. No gatavajiem kēksiņiem papīriņus katrs ēdājs noloba pats. Viena no jaunākajām tehnoloģijām ir silikona formiņas, ko iepriekš nav nepieciešams ietaukot. Silikons ir materiāls ar ļoti augstu kušanas temperatūru, tā ka nav jābaidās to sadedzināt.
Banānu mafini ar šokolādes gabaliņiem
Vieni no tiem retajiem mafiniem, kas ievērojami garšīgāki šķiet atdzisuši, nevis tikko cepti.
Sastāvdaļas: (12 mafiniem)
liels, gatavs banāns, 250 ml piena, 175 g miltu, 125 g cukura, 100 g piena šokolādes, ola, 50 g kausēta sviesta, pustējkarotes cepamā pulvera,
Pagatavošana: Bļodā iesijā miltus, pievieno un iemaisa cepamo pulveri un cukuru. Atsevišķā traukā sablenderē banānu, pievieno pienu, kausētu sviestu un visu labi samaisa. Mīklas slapjajām sastāvdaļām pievieno sausās un, maigi maisot, izveido viendabīgu masu, kurā iejauc kapātus šokolādes gabaliņus. Mīklu sadala pa formas veidnītēm un liek iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 180 grādu temperatūrā, cep aptuveni 20–25 minūtes.
PADOMS
Ja izmanto tumšo šokolādi, šokolādes garša būs izteiktāka.
Banānu – apelsīnu mafini
Sulīgi, viegli, maigi un ļoti gardi – mafini ar banāniem un atspirdzinošu apelsīnu džemu – vienmēr prasās pēc vēl!
Sastāvdaļas: (12 mafiniem)
155 g banānu, 200 g bezpiedevu jogurta, 80 ml vīnogu kauliņu eļļas, 100 g apelsīnu džema, 100 g smalko kviešu miltu, 90 g pilngraudu miltu, 80 g brūnā cukura, tējkarote sodas, šķipsniņa jūras sāls, pustējkarotes cepamā pulvera, nedaudz mandeļu ekstrakta, šķipsniņa kanēļa
Pagatavošana: Lielākā bļodā sajauc miltus, cukuru, jūras sāli, kanēli, sodu un cepamo pulveri. Otrā bļodā sajauc pilnībā sablenderētu banānu, jogurtu, apelsīnu džemu, mandeļu ekstraktu, eļļu. Visu samaisa.Šķidrās sastāvdaļas iejauc sausajās sastāvdaļās, un, pēc iespējas mazāk maisot, visu vienmērīgi sajauc. Mīklu sadala pa mafinu formiņām (ja izmanto mafinu pannas veidnītes, tās iepriekš ietauko).Liek iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī un 190 grādu temperatūrā cep aptuveni 25 minūtes, līdz mafini kļūst skaisti zeltaini.
PADOMS
Apelsīnu džema vietā var izmantot citronu, mandarīnu, greipfrūtu vai kādu citu citrusaugļu džemu.
Citronu – magoņu mafini
Interesanta sastāvdaļu un garšu kombinācija – ir vērts pamēģināt un pagaršot!
Sastāvdaļas: (12 mafiniem)
125 g mīksta sviesta, 155 g cukura, 2 lielas olas, 220 g miltu, tējkarote cepamā pulvera, 2 citronu miziņas, 2 ēdamkarotes magoņu sēklu, ceturtdaļa tējkarotes sāls, 125 ml paniņu, 2 ēdamkarotes svaigi spiestas citronu sulas, 2 tējkarotes vaniļas cukura, 3 ēdamkarotes brūnā cukura,
Pagatavošana: Lielā bļodā samiksē sviestu un cukuru, līdz tas kļūst gaisīgs un nav jūtami sīkie cukura graudiņi. Pa vienai pievieno olu dzeltenumus, turpina miksēt, līdz masa kļūst gaiša un vijīga. Citā traukā kopā samaisa sijātus miltus, cepamo pulveri, magoņu sēklas, sāli, vaniļas cukuru un citrona miziņas. Divos piegājienos miltu maisījumu iemaisa olu – sviesta masā, mīklu atšķaidot ar paniņām un citronu sulu. Maigi maisa, līdz mīkla kļūst viendabīga. Atsevišķā traukā stingrās putās sakuļ olu baltumus. Lai olbaltumi nesaplaktu, tos lēni un uzmanīgi iecilā mīklā. Mīklu 2/3 apjomā iepilda mafinu veidnes vai papīra formiņās, pārkaisa ar brūno cukuru. Iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī liek 180 grādu temperatūrā un cep aptuveni 20–25 minūtes.
PADOMS
Mafini lieliski garšo kopā ar citronu ievārījumu.
Pirms cepšanas mafinus var pārkaisīt arī ar drupačām, kas pagatavotas no brūnā cukura, miltiem un dažām karotēm sviesta.
Pikantie mafini ar sieru un šķiņķi
Mazliet sāļie, pikantie mafini ir ļoti ērti līdzi ņemšanai uz skolu, izbraucienos ārpus mājas, piknikā, pārgājienā. Pateicoties kukurūzas miltu klātbūtnei, šiem mafiniem ir saulaini dzeltena, apetīti rosinoša krāsa, ļoti interesanta garša un samazināts glutēna daudzums.
Sastāvdaļas: (18 mafiniem)
200 g šķiņķa, 150 g siera, 150 ml piena, 100 g sviesta, 3 olas, 150 g kviešu miltu,150 g kukurūzas miltu, 2 tējkarotes cepamā pulvera, sāls, pipari, čili pipari, Provansas garšvielas,
Pagatavošana: Šķiņķi sagriež mazos kubiņos, arī sieru sagriež mazos kubiņos vai sarīvē uz rupjas rīves. Bļodā iesijā miltus, pievieno cepamo pulveri un visu kārtīgi izmaisa. Citā bļodā saputo olas ar sāli un pipariem, pievieno Provansas garšvielas, čili piparus, pielej pienu. Saputo un pievieno izkausētu sviestu. Olu un piena masā iemaisa sagriezto šķiņķi un sieru. Masai pievieno izsijātos miltus un cepamo pulveri, viegli izcilājot, iejauc ne pārāk biezu mīklu. Mīklu sadala pa mafinu papīra formiņām, kas iepriekš saliktas mafinu pannā. Ja papīra formiņu nav, mīklu pilda ietaukotās mafinu pannas veidnēs. Sakarsētā cepeškrāsnī cep 180 grādu temperatūrā aptuveni 30 minūtes.
PADOMS
Šie mafini izcili garšo, pasniegti silti, ar svaigiem salātiem, ar tēju.
Mīklas pagatavošanai labi der cietie Parmezāna tipa sieri, taču interesantas garšas nianses var iegūt, ja izmanto, piemēram, kausēto Dzintara sieru.
Pildījuma sastāvdaļas var variēt, šķiņķi aizstājot, piemēram, ar lasi, kaltētiem tomātiem, bekonu.
Vidusjūras mafini
Vidusjūras vārds nosaukumā minēts pavisam vienkārša iemesla pēc: mafinu mīklas sastāvā taču atrodamas olīvas, feta, valrieksti un, protams, olīveļļa, kas mazajām uzkodām piedod īpašu garšu un pufīgu tekstūru.
Sastāvdaļas: ( 12 mafiniem)
125 ml olīveļļas, 2 tējkarotes baltvīna etiķa, 2 olas, 150 g skāba krējuma, pustējkarotes kaltēta majorāna, pustējkarotes kaltēta timiāna, jūras sāls, svaigi malti melnie pipari, 15 g sakapātu valriekstu, 1,5 tējkarotes cepamā pulvera, 200 g miltu, 60 g fetas eļļā, 50 g gabaliņos sagrieztu zaļo olīvu,
Pagatavošana:
Cepeškrāsni sakarsē 190 grādus karstu. Mafinu pannā saliec papīra formiņas. Ar dakšiņu maisot, vienā bļodā sajauc olas, eļļu, etiķi, krējumu un garšaugus. Otrā bļodā sajauc miltus un cepamo pulveri. Šķidrās sastāvdaļas piejauc sausajām un viegli izcilā, cenšoties pamatīgi nemaisīt. Masai pievieno olīvas, valriekstus un sieru un visu vēlreiz viegli iejauc. Masu sadala pa mafinu papīra formiņām, kas iepriekš saliktas mafinu pannā. Liek iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī un 190 grādu temperatūrā cep aptuveni 25 minūtes, līdz mafini iegūst skaisti zeltainu izskatu.
PADOMS
Fetas vietā var izmantot kādu citu mīksto vai cieto sieru, ko vai nu sagriež mazos kubiņos, vai sarīvē uz rupjās rīves.