Valsts drošības dienests (VDD) saņēmis pirmos pieteikumus, jaunievēlēto domju priekšsēdētājiem un vietniekiem lūdzot izsniegt speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu, aģentūra LETA noskaidroja dienestā.
Lai izvērtētu speciālās atļaujas pretendenta uzticamību, kā arī spēju un gatavību nosargāt valsts noslēpumu, VDD pārbaudes gaitā iegūs un analizēs plašu informācijas kopumu, informē dienests. Pārbaudes gaitā tiks padziļināti vērtēta personas līdzšinējā darbība, tostarp uzturēšanās periodi ārvalstīs, kā arī kontaktpersonu loks.
Dienestā jau iepriekš aģentūrai LETA vērsa uzmanību, ka jebkura speciālās atļaujas pretendenta izvērtēšana notiek likumā "Par valsts noslēpumu" noteiktajā termiņā - personas pārbaudes termiņš ir trīs mēneši, taču, ja objektīvu iemeslu dēļ šajā termiņā personas vispusīgu izvērtēšanu nav iespējams pabeigt, dienests pārbaudi var pagarināt vēl par trim mēnešiem, par to paziņojot personai.
Biežākie iemesli pārbaudes termiņa pagarināšanai ir plašs izvērtējamās informācijas apjoms, apgrūtināta ziņu ieguve par noteiktiem personas dzīves posmiem, piemēram, uzturēšanās periodiem ārvalstīs, kā arī pārbaudē konstatēti riska faktori, kuru izvērtēšanai nepieciešams papildu laiks.
2024. gada 1. jūnijā stājās spēkā prasība pašvaldības izpilddirektoriem un izpilddirektora vietniekiem iegūt speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam. Ja tā netiek saņemta, tad amatpersona jāatbrīvo no amata.
Vienlaikus Saeima pieņēma grozījumus Pašvaldību likumā, kas pēc jūnijā notikušajām vietvaru vēlēšanām nosaka pienākumu pielaides valsts noslēpumam pieteikt arī pašvaldību vadītājiem un to vietniekiem.
Taču atšķirībā no izpilddirektoriem pašvaldību vadītāji automātiski nezaudēs amatu, pat ja pielaide viņiem netiks piešķirta. Grozījumu izskatīšanas diskusijās tika norādīts - ja pašvaldību vadītājs nesaņemtu pielaidi, to varētu vērtēt un nepieciešamības gadījumā par kādu rīcību lemt gan pašvaldības dome, gan Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija un ministrs. Tikmēr viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Čudars (JV) amatā apstiprināšanas dienā atzina - ja kādā pašvaldībā amatpersonai šāda pielaide netiks dota, tad ministram būs jālemj par iespējamu tās atstādināšanu.
Pieņemtie grozījumi Pašvaldību likumā nosaka, ka ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc domes priekšsēdētāja vai domes priekšsēdētāja vietnieka ievēlēšanas amatā pašvaldībai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā jānosūta pieprasījums kompetentajai valsts drošības iestādei par speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam piešķiršanu.
Patlaban visās pašvaldībās ir ievēlēti mēri. Atsevišķās pašvaldībās vēl nav ievēlēti domju priekšsēdētāju vietnieki.