Prominentais igauņu izcelsmes žurnālists, cilvēktiesību aktīvists un Krievijas "melnajā sarakstā" iekļautais ārvalstu dezinformācijas un ietekmes operāciju analītiķis Markuss Kolga uzskata, ka Kanādas misija Latvijā varētu būt vissvarīgākā Kanādas bruņoto spēku misija kopš Nīderlandes atbrīvošanas Otrajā pasaules karā, jo, atturot Krieviju šeit, Kanāda var palīdzēt atturēt to arī citur, arī pie pašas Kanādas robežām. Tai pat laikā dezinformācijas apkarošanas projekta "DisinfoWatch" dibinātājs un direktors intervijā aģentūrai LETA atklāja, ka Kanādas sabiedrību satrauc ASV darbības.
Kā jūtas Kanādas sabiedrība, kad tās tuvākais kaimiņš un sabiedrotais kļūst tā kā mazliet dīvains un sāk draudēt un pat reāli veikt naidīgas darbības?
Jā, "dīvains" ir ļoti labs vārds, ko šajā gadījumā lietot. Lielākā daļa kanādiešu vai var pat teikt, ka visi kanādieši pēdējā gadsimta laikā ir dzīvojuši ar pārliecību, ka mūsu dienvidu kaimiņš ir mūsu tuvākais draugs, mūsu tuvākais tirdzniecības partneris un tauta, ar kuru mēs sadarbojamies, lai aizsargātu mūsu kopīgo telpu - Ziemeļameriku. Protams, pēdējo mēnešu laikā, kopš Donalda Trampa inaugurācijas un pat vēl pirms tam, par to ir radušās nopietnas šaubas.
No ASV un to prezidenta puses izskanējusī retorika, norādot, ka Kanāda varētu kļūt vai tai pat būtu jākļūst par ASV 51.štatu, kā arī necieņa, ko Tramps izrāda mūsu vēlētajiem līderiem - patīk jums Džastins Trudo vai nē, bet viņa saukāšana par gubernatoru... Necieņa pret mūsu līderiem un kanādiešu tautu, mūsu suverenitāti, tradīcijām un vēsturi; apgalvojumi, ka mēs nemaz patstāvīgi nevarētu pastāvēt, ka mums kā nācijai nav nekādas jēgas, ja nekļūstam par ASV daļu, un ka robeža starp Kanādu un ASV ir novilkta patvaļīgi - tas viss ir ārkārtīgi necienīgi pret kanādiešiem.
Atklāti sakot, šādi izteikumi atbalso to pašu retoriku, ko Putins izmantoja un izmanto pret Ukrainu, arī Baltijas valstu iedzīvotājiem. Kanādiešiem ir ļoti satraucoši kaut ko tādu dzirdēt no tautas, kurai mēs uzticējāmies un kuru mēs vairāk nekā gadsimtu uzskatījām par savu tuvāko draugu un sabiedroto.
Vai tas izraisīs arī militārā budžeta pieaugumu, jo ir izskanējuši pat militāri draudi?
Domāju, ka izraisīs. Ir izteikti daudzi dažādi draudi. Šie retoriskie draudi var kļūt ne tikai retoriski vien. Mēs esam iesaistīti dziļā tirdzniecības karā, tāpat kā, protams, Eiropa un lielākā daļa pārējās demokrātiskās pasaules. Būtiskas ir arī Trampa prasības attiecībā uz NATO valstu aizsardzības izdevumiem, jautājumi par ASV lomu NATO, ASV novēršanās no tādām jomām kā demokrātijas veicināšana un aizstāvība.
Par Kanādas aizsardzību šobrīd ir daudz jautājumu. Premjerministra Marka Kārnija beidzot paustais apstiprinājums, ka Kanādas aizsardzības budžets nākamgad pieaugs līdz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), ir pozitīva virzība, tomēr Kanādai būs jāvirzās uz 5%. Tātad diskusijas par šo jautājumu turpināsies. Vienlaikus Kanāda arī apspriežas par lielāku sadarbību un integrāciju ar saviem sabiedrotajiem, jo īpaši ar Baltijas un Ziemeļvalstu reģiona valstīm. Man nav šaubu, ka Kanāda ļoti rūpīgi izvērtē savu aizsardzību un partneru izvēli, un tā tas noteikti būs nākamo četru gadu laikā.
Cik liela fanu bāze tā sauktajam trampismam šobrīd ir Kanādā?
Šis jautājums ļoti ietekmēja pēdējo vēlēšanu iznākumu. Pirms amatā stājās Tramps, Konservatīvā partija, kurā ir elementi, kas sliecas uz ASV MAGA ("Padariet Ameriku atkal diženu") stila politiku, bija vadībā, tā aptaujās Liberālajai partijai bija krietni priekšā. Taču noskaņojums ātri un dramatiski mainījās, un tas atspoguļojās vēlēšanu iznākumā. Domāju, ka Tramps ir gandrīz vienpersoniski atbildīgs par Liberālās partijas panākumiem. Tā bija reakcija uz šo pieaugošo trampismu un retoriskajiem draudiem mūsu suverenitātei.
Pa laikam dzirdamas runas, ka daudzi amerikāņi Trampa politikas dēļ vēlas pārcelties uz Kanādu. Tas ir kaut kas masveidīgs vai tikai atsevišķi gadījumi?
Par apjomiem man informācijas nav, bet ir skaidrs, ka cilvēkus, kas vēlas ierasties Kanādā, lai patvertos no trampisma, mēs uzņemsim ar atplestām rokām. Ņemot vērā, kā ASV administrācija izturas pret Hārvarda universitāti, ir pat centieni panākt, lai tā pārceļas uz Kanādu. Tātad nav runas tikai par atsevišķiem cilvēkiem, pārcelties reizēm vēlas pat veselas institūcijas.