Platformas "Telegram" dibinātājs Pāvels Durovs otrdien atkārtoti paziņojis, ka Francijas izlūkdienests spiedis viņu iejaukties šomēnes notikušajās Rumānijas prezidenta vēlēšanās.
40 gadus vecais Durovs, kuram ir Krievijas un Francijas pilsonības, 2024.gada augustā tika aizturēts Parīzē un pēc tam atbrīvots tiesu uzraudzībā. Pret viņu turpinās izmeklēšana par pretlikumīgu saturu "Telegram", ko Durovs 2013.gadā izveidoja kopā ar brāli.
Attālināti piedaloties Oslo Brīvības forumā, Durovs paziņoja, ka Francijas izlūkdienesta vadītājs Nikolā Lerners lūdzis viņam pirms vēlēšanām izslēgt konservatīvos rumāņu "Telegram" kanālus. Durovs vēlējās apmeklēt forumu klātienē, bet Francija liedza viņam izbraukšanu no valsts.
Ir ļoti svarīgi būt ļoti atklātiem attiecībā uz to, kādus pieprasījumus saņemam," viņš piebilda.
Francijas ārējās izlūkošanas aģentūra DGSE noraidīja Durova apgalvojumu.
Jau ziņots, ka Rumānijā šomēnes notikušajās vēlēšanās uzvarēja Bukarestes mērs Nikušors Dans, pārspējot galēji labējo kandidātu Džordži Simionu. Pagājušajā gadā prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā, kas notika 24.novembrī, negaidītu uzvaru guva prokremliskais labējais populists Kelins Džordžesku. Taču šos rezultātus, pamatojoties uz plašajiem pārkāpumiem, kas pieļauti visa vēlēšanu procesa gaitā, anulēja Konstitucionālā tiesa.
Simions pieprasīja anulēt arī atkārtoto vēlēšanu rezultātus, apgalvojot, ka Francija, Moldova un citi spēki esot iejaukušies vēlēšanās, taču neiesniedza nekādus pierādījumus šim apgalvojumam. Viņš arī apgalvoja, ka ticis manipulēts ar vēlēšanu rezultātiem, un lūdza tos anulēt, pamatojoties uz tiem pašiem iemesliem kā pagājušā gada tiesas lēmumā. Rumānijas Konstitucionālā tiesa viņa prasību noraidīja kā nepamatotu.
Pagājušajā nedēļā DGSE paziņoja, ka iepriekš ir sazinājusies ar Durovu, "lai stingri atgādinātu viņam par (Telegram) pienākumiem (..) saistībā ar terorisma un bērnu pornogrāfijas draudu novēršanu". Taču aģentūra noraidīja Durova apgalvojumus par mēģinājumiem iejaukties Rumānijas vēlēšanās.
Durovs šodien arī apgalvoja, ka "Telegram" saņēma prasību no Francijas policijas slēgt kanālu, ko veidoja galēji kreisie protestētāji un demonstranti. Kanāls "šķita pilnīgi likumīgs, un mēs atteicāmies to ievērot, neskatoties uz acīmredzamo personīgo risku, ko uzņemos", viņš piebilda.
Martā Durovam tika atļauts doties uz Dubaiju, kur atrodas viņa uzņēmums, bet nesen Francijas tiesas liedza viņam doties uz ASV, lai tiktos ar investoriem, un uz Norvēģiju.
Durovs nodēvēja Francijas veikto izmeklēšanu par nomācoši lēnu, piebilstot, ka Telegram "tiekot piemēroti augstāki standarti nekā lielākajai daļai citu platformu".
Kopš Durova aizturēšanas, viņš, šķiet, piekāpies Parīzes prasībām efektīvāk nodrošināt, ka "Telegram" nav pieejams nelegāls saturs.