Gruzijas tiesa vēršas pret opozīciju; arestēts tās līderis

© Unsplash

Gruzijas tiesa ceturtdien piemērojusi pirmstiesas apcietinājumu vienam no opozīcijas līderiem Zurabam Džaparidzem.

Rietumnieciski noskaņotās libertāņu partijas "Girchi" ("Priežu čiekurs") līderis tiek apsūdzēts par atteikšanos liecināt parlamentārajā komisijā, kura izmeklē šķietamos noziegumus, kas itkā esot pastrādāti ieslodzījumā esošā bijušā prezidenta Mihaila Saakašvili pilnvaru laikā.

Džaparidzes advokāts Iraklijs Čomahašvili paziņoja, ka Tbilisi pilsētas tiesa viņam piemēroja apcietinājumu, jo apsūdzētais atteicies iemaksāt drošības naudu.

Tas ir politiski motivēts lēmums, mēģinājums apklusināt kritisku politisku balsi," piebilda advokāts.

Pirms tiesas sēdes Džaparidze paziņoja, ka tā ir "fiktīva prāva", un apsūdzēja valdošo partiju "Gruzijas sapnis" par valsts pārvēršanu diktatūrā.

"Gruzijas sapnis" februārī izveidoja parlamentāro komisiju, nolūkā aizliegt opozīcijas partijas, ar ko varas iestādes piedraudēja vēl pirms pagājušā gada parlamenta vēlēšanām, kuru rezultāti, kā apgalvo opozīcija, tika viltoti.

Gruzijas kriminālkodeksā par atteikumu liecināt parlamentārajā komisijā paredzēts gadu ilgs cietumsods.

Gandrīz visu lielāko opozīcijas partiju līderiem draud līdzīgas apsūdzības, jo viņi atteikušies sadarboties ar komisiju, atzīstot to par nelikumīgu.

Opozīcijas partijas boikotē pašreizējo Gruzijas parlamenta sasaukumu, apsūdzot "Gruzijas sapni" oktobrī notikušo vēlēšanu viltošanā. Valdošā koalīcija tiek kritizēta par Kremļa autoritārās prakses kopēšanu un Gruzijas attālināšanu no centieniem pievienoties Eiropas Savienībai (ES).

Kopš oktobra, kad notika plaši protesti pret vēlēšanu rezultātu viltošanu, Gruzija joprojām atrodas politiskā krīzē, kas saasinājās novembrī, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028. gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Politika

Krievijas propagandas naratīvs, Kanādā un citviet attēlojot baltiešus, poļus un ukraiņus kā nacistus, nav tikai pēdējo desmitgažu parādība, tā ir vismaz 70 gadus ilga krievu propagandas tradīcija, lai diskreditētu šo tautu diasporas, kas iestājās pret padomju okupāciju, NATO "Stratcom Dialogue" konferences laikā aģentūrai LETA sacīja Kanādas dezinformācijas apkarošanas projekta "DisinfoWatch" dibinātājs un direktors Markuss Kolga.

Svarīgākais