Polijas valsts pētniecības institūts (NASK), kas specializējas kiberdrošības jomā, ceturtdien ziņojis par mēģinājumiem iejaukties prezidenta vēlēšanu kampaņā, konstatējot Krievijas propagandas izplatīšanu.
Polijā, kas stingri atbalsta Ukrainu, varasiestādes pēdējos mēnešos ir brīdinājušas, ka Maskava varētu mēģināt iejaukties 18.maijā paredzētajās vēlēšanās, izmantojot kiberuzbrukumus un dezinformāciju.
Prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kas, visticamāk, būs nepieciešama, paredzēta 1.jūnijā.
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vislielākās izredzes uzvarēt vēlēšanās ir Varšavas mēram Rafalam Tšaskovskim, ko izvirzījusi premjerministra Donalda Tuska pārstāvētā liberāli konservatīvā Pilsoniskā koalīcija (KO). Otrajā vietā aptaujās ierindojas opozīcijā esošās Polijas nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) kandidāts vēsturnieks Karols Navrockis.
Saskaņā ar Polijas konstitūciju pašreizējais valsts prezidents Andžejs Duda nevar kandidēt uz trešo termiņu prezidenta amatā.
NASK paziņoja, ka atklājis jaunas informācijas operācijas, kuru mērķis ir destabilizēt vēlēšanu procesu Polijā
Institūts analizējis simtiem viltus kontu platformā "X". Šie konti izplatīja Krievijas propagandu. Institūts norādīja, ka konstatējis tādus pašus naratīvus platformā "Telegram". Tos publicējuši konti, kas pazīstami ar savu līdzdalību Krievijas dezinformācijas aktivitātēs.
Šo ierakstu saturs galvenokārt bija vērsts uz Polijas sabiedrības sašķelšanu, tai skaitā tika skarta drošība, ārpolitika, migrācija un sociālekonomiskā situācija, atklāja NASK.
Institūts šogad identificējis vairāk nekā 10 000 kontu angļu un poļu valodā, kas mēģinājuši ietekmēt vēlēšanas, apgalvojot, ka vēlēšanu dienā pastāv terorisma draudi.
Abu Polijas galveno prezidenta amata kandidātu pārstāvji šodien paziņoja, ka vērsīs prokuroru uzmanību uz gadījumiem, kad pret viņu kandidātiem vērsta dezinformācija.
Pagājušajā mēnesī Digitālo lietu ministrija paziņoja, ka Krievijas kiberuzbrukumi Polijai ir pastiprinājušies, un Tusks atklāja, ka viņa pārstāvētās partijas datorsistēma cietusi kiberuzbrukumā, ko viņš raksturoja kā ārvalstu iejaukšanos.