Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis un lauksaimnieki ir kļuvuši atkarīgi no lēto Krievijas mēslošanas produktu importa, kurus ražo no lētās Krievijas gāzes, uzsvēra Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (JV).
Kā aģentūru LETA informēja politiķes birojā, EP Starptautiskās tirdzniecības komiteja ar balsu vairākumu atbalstīja Vaideres izstrādāto ziņojumu regulai par jaunu tarifu piemērošanu produktiem no Krievijas un Baltkrievijas. Komitejā pieņemtais tiesību akts paredz pakāpeniski pārtraukt mēslošanas līdzekļu un visu lauksaimniecības produktu importu no Krievijas.
Pēc Vaideres paustā, nav pieļaujams, ka trīs gadus pēc Krievijas pilna mēroga kara sākuma dažas ES valstis aizvien turpina lielos apjomos iepirkt Krievijas produktus, tādējādi finansējot Krievijas kara mašīnu.
Jaunie noteikumi paredz piemērot importa tarifus lauksaimniecības produktiem un minērālmēslojumam no Krievijas un Baltkrievijas. EP deputāte atzīmē, ka pērn ES no Krievijas importējusi mēslošanas līdzekļus 1,5 miljardu eiro apmērā, un šis apjoms ir pat pieaudzis. Politiķe norāda, ka, turpinot šo tirdzniecību, ES turpina finansēt Krievijas diktatora Vladimira Putina karu pret Ukrainu.
Vaidere skaidroja, ka, palielinot tarifus Krievijā un Baltkrievijā ražotiem pārtikas produktiem, Eiropas ražotāji būs ieguvēji, jo to produkcijai būs mazāka konkurence. Savukārt mēslošanas līdzekļu industrijai būs iespēja attīstīt ražošanu Eiropā, kas Krievijas lēto produktu importa rezultātā dažkārt darbību bijusi pat spiesta apturēt.
Viņa norādīja, ka jaunie noteikumi salāgo gan Eiropas mēslošanas līdzekļu ražotāju intereses, gan arī lauksaimnieku. Tarifi tiks piemēroti pakāpeniski trīs gadu laikā. Tas ļaušot lauksaimniekiem pielāgoties, bet mēslošanas līdzekļu tirgiem nostabilizēties.
Deputāte akcentēja, ka daudzi Eiropas lauksaimnieki ir izmantojuši Krievijas lēto produkciju, tādējādi radot negodīgu konkurenci, jo vairākas valstis - Latvija, Igaunija, Čehija, Zviedrija - kara sākumā bija atteikušās no agresora produkcijas importa.