ASV pavēl izlūkdienestiem pastiprināt spiegošanu Grenlandē

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Mākslīgā intelekta ģenerēts attēls / MN

Saskaņā ar laikraksta “The Wall Street Journal ”sniegto informāciju, kurā tika citētas divas personas, kas pārzina šo jautājumu, ASV pastiprina informācijas vākšanas centienus, kas vērsti pret Grenlandi. Šķiet, ka šis solis atbilst prezidenta Donalda Trampa iepriekš paustajai interesei iegūt šo Arktikas salu, kas joprojām ir pašpārvaldes teritorija Dānijas Karalistes sastāvā.

Saskaņā ar ziņojumu, nesen amatpersonas Nacionālās izlūkošanas direktores Tulsi Gabardas vadībā izdeva jaunu direktīvu, kas uzdod galvenajām izlūkošanas aģentūrām, tostarp CIP un NSA, piešķirt prioritāti informācijai, kas saistīta ar Grenlandes politisko un ekonomisko dinamiku.

Īpašas uzmanības centrā ir salas neatkarības kustība, sabiedrības noskaņojums par iespējamo ASV resursu ieguvi un tādu personu identificēšana Grenlandē un Dānijā, kuras varētu simpatizēt ASV mērķiem.

Reaģējot uz izskanējušo informāciju, Gabarda publicēja paziņojumu, kurā kritizēja to, ko viņa raksturoja kā klasificētas informācijas noplūdi. Nacionālās izlūkošanas direktore apgalvo, ka publikācija apdraud ASV intereses.

““Wall Street Journal” vajadzētu kaunēties par to, ka tas palīdz graut prezidentu, politizējot un nopludinot klasificētu informāciju,” sacīja Gabarda. “Viņi pārkāpj likumu un grauj mūsu valsts drošību un demokrātiju.”

Grenlande tiek uzskatīta par ģeopolitiski stratēģisku un resursiem bagātu valsti, jo īpaši retzemju minerālu, naftas un dabasgāzes ziņā. Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džeimss Hjūits arī sacīja, ka prezidents “ir ļoti skaidri paudis, ka ASV ir noraizējušās par Grenlandes un Arktikas drošību”.

Tramps vairākkārt ir publiski paudis savus nodomus attiecībā uz Grenlandi. Kopīgā uzrunā Kongresam martā prezidents sacīja, ka ASV ir jāiegūst šī teritorija gan valsts, gan starptautiskās drošības apsvērumu dēļ, apgalvojot, ka “vienā vai otrā veidā” viņš plāno to izdarīt.

Politika

Baltkrievi nav Aleksandra Lukašenko režīms, un Baltkrieviju nedrīkst ielikt vienā grozā ar Krieviju, uzsvēra Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska, kura piektdien Ārlietu ministrijā atklāja diskusiju par Baltkrievijas lomu Eiropas politiskajā un drošības arhitektūrā.

Svarīgākais