Valsts amatpersona darbojas tīkla mārketingā un internetā reklamē apšaubāmus “brīnumpulverus”, kam piedēvē pilnvērtīgas maltītes īpašības, un apgalvo, ka, tos lietojot, var notievēt, raidījumam “Bez Tabu” ziņo interneta lietotāja. Viņa bažījas, ka valsts pārvaldē nodarbinātā ierēdne šajā andelē piepelnās neatļautā veidā: valsts attālinātā darba laikā no mājām, kamēr valsts iestādes priekšniecība neredz, vēsta TV3 raidījums "Bez Tabu".
“Bez Tabu” redakcijā vērsās pašvaldības policiste, kura nav privileģēta strādāt no mājām. Viņa novērojusi valsts amatpersonas, Valsts kases ierēdnes, ļoti aktīvās izpausmes sociālajā medijā “Instagram”, reklamējot zīmola “JOYOU” produkciju, tai skaitā pulverus, kurus pati reklamētāja sauc par pilnvērtīgiem maltīšu aizstājējiem, un apgalvo, ka, tos lietojot, var notievēt. Bažīgā policiste uzskata, ka valsts amatpersona papildus piepelnās neatļauti - pamatdarba laikā, esot attālinātā darba režīmā mājās.
Vēlos vērst uzmanību uz to, ka Valsts prezidents aicināja valsts pārvaldes darbiniekus strādāt klātienē. Bet valsts amatpersona Kristina Mordaņa, spriežot pēc viņas aktivitātēm “Instagram” kontā (@mrd.kristina), pat nedomā braukt uz darbu, jo, pēc visa spriežot, viņa var apvienot darba pienākumus Valsts kasē ar “JOYOU” brīnumpulverīšu pārdošanu. Man tas viss kaut kā nelīmējas kopā! Vai tādā iestādē kā Valsts kasē atbalsta šādu darba modeli? Vai valsts amatpersona var pārdot apšaubāma satura produktus?
Arī “Bez Tabu” izpētīja valsts amatpersonas “Instagram” kontu un pārliecinājās, ka ar “JOYOU” produkcijas reklamēšanu (pārsvarā krievu valodā) viņa nodarbojas ļoti sparīgi, uzsverot tās spēju uzlabot veselību, palīdzēt notievēt u.tml. “Bez Tabu” uzklausītā “‘Anti-Aging Institute” uztura speciāliste Valērija Gulnika gan silti aicināja neuzķerties uz reklāmas āķa un neuztvert pārtikā lietojamo pulveri, uztura bagātinātāju, kā pilnvērtīgu maltīti. Tāpat eksperte uzsvēra, ka “influenceri” nav zinoši sniegt kompetentus padomus veselības uzlabošanā, uztura sakārtošanā un notievēšanā. Nepieciešamības gadījumā jāvēršas pie speciālista, sacīja Gulnika.
“Bez Tabu” neguva pārliecību, ka valsts amatpersona ar produktu reklamēšanu nodarbojas sava pamatdarba laikā, kad viņai ļauts strādāt attālināti.
Valsts kasē norādīja, ka nevienam iestādes darbiniekam nav atļauts savienot amatus darba laikā. To, ka viņi apņemas to ievērot, darbinieki apliecina ar parakstu, informēja Valsts kasē. No darba valsts iestādē brīvajā laikā ir iespējama amatu savienošana, par ko konkrētajai ierēdnei darba devējs izsniedzis atļauju.
Zigmārs Valtmanis, Valsts kases Personāla departamenta direktors:
Savienojot amatus, darbinieki apliecina, ka viņi to darīs ārpus darba laikā un neradot kaitējumu valsts pārvaldes reputācijai. Cik es zinu, šie produkti ir reģistrēti Latvijā, tātad tirgojami.
Valsts kasē gan sacīja, ka pirms “Bez Tabu” iesaistīšanās nezināja, ka darbiniece reklamē “brīnumpulverus”, līdz ar to secināms, ka atļauja papildu peļņai izsniegta formāli.
Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs ar “Bez Tabu” starpniecību ieteica valsts iestāžu atbildīgajām amatpersonām nopietnāk izvērtēt darbinieku pieteikumus par blakus peļņas nodarbēm, lai, izsniedzot atļaujas formāli, tās nekaitētu reputācijai.
Andris Grafs: Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs:
"Ja var graut institūcijas reputāciju, tas ir labs jautājums - kā iestādes vadība vispār piekrīt šo amatu savienot? Ja darba devējs saskaņo, kas vispār ir izvērtēts? Ja aspekti nav vērtēti un [atļaujas izsniegšana] ir formalitāte, tad rezultāts var būt tāds, ka, ja tas nonāk publiskā vidē un ja tā ir diskutabla nodarbe, dienas beigās tas kaitē pašai institūcijai."