Līgumu slēgšana ar pašvaldībā vadošajām partijām politiski pietuvinātām personām bez vairāku potenciālo kandidātu izvērtēšanas un bez konkursa nav savienojama ar publiskas kapitālsabiedrības valdes locekļu pienākumiem. Pie šāda secinājuma nonākusi pirmās instances tiesa, skatot “Rīgas satiksmes” (RS) civilprasību pret tās bijušo vadītāju Leonu Bemhenu un trim bijušajiem valdes locekļiem par tā dēvēto politkonsultantu algošanu.
Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” noskaidroja, ka spriedums, visticamāk, vēl tiks pārsūdzēts. Taču šī ir pirmā reize, kad tiesa sniedz juridisku vērtējumu agrākajiem Rīgas domes tikumiem, par kuriem gadiem ilgi ziņoja gan “de facto”, gan citi mediji.
Konsultanti tika piesaistīti nevis to kompetences un objektīvas vajadzības dēļ, bet gan drīzāk to politiskās piederības vai pazīšanās dēļ, ar mērķi īstenot finanšu līdzekļu izsaimniekošanu no RS. Šāda tēze atrodama motīvu daļā Rīgas rajona tiesas spriedumam, ar kuru no četriem bijušajiem pašvaldības uzņēmuma valdes locekļiem ar Leonu Bemhenu priekšgalā lemts piedzīt vairāk nekā 1,3 miljonus eiro. Tik liela bija 16 konsultantu vairāku gadu garumā no RS saņemtās atlīdzības summa. Uzņēmuma prasība pret bijušo valdi ir apmierināta pilnībā un tas nozīmē, ka tiesa piekrita - maksājot šiem 16 konsultantiem, “Rīgas satiksmei” nodarīti būtiski zaudējumi.
Tiesas spriedums ir par šādiem konsultantiem: Konstantīnu Gaņinu, Juri Kokinu, Nikolaju Zaharovu, Andri Bērziņu, Igoru Puntusu, Sandri Bergmani, Igoru Kuzmuku, Viktoru Paškovu, Jefimiju Klementjevu, Aleksandru Sakovski, Guntu Šagbazjanu, Valēriju Kononovu, Innu Karpoviču, Alekseju Futu, Natāliju Abramovu un Irinu Semjonovu. Vairāki no šiem konsultantiem bija saistīti ar savulaik Rīgas domē valdošajām partijām “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” - bijuši to biedri, valdes locekļi, kandidāti vai pat Rīgas domnieki.
No bijušā RS valdes priekšsēdētāja Leona Bemhena tiesa piespriedusi vislielāko summu: viens miljons un 46 tūkstoši eiro piedzīti no viņa individuāli, vēl apmēram 200 tūkstoši eiro piespriesti viņam solidāri dažādās kombinācijās ar trim citiem bijušajiem valdes locekļiem.
Vai Bemhens spriedumu pārsūdzēs, “de facto” noskaidrot neizdevās, jo sazvanīts viņš atteicās runāt ar raidījumu.
Otra lielākā summa piedzīta no Irinas Feļdmanes - 86 tūkstoši eiro personīgi un vēl apmēram 150 tūkstoši eiro solidāri. Viņas advokāts Viktors Tihonovs “de facto” apliecina, ka spriedumu noteikti pārsūdzēs.
No Andreja Požarnova tiesa lēmusi piedzīt 40 tūkstošus eiro individuāli un nepilnus 60 tūkstošus solidāri ar citiem, savukārt no Ineses Švekles - 14 tūkstošus eiro individuāli un vēl divus tūkstošus solidāri ar Bemhenu.
Tiesa spriedumā vairākkārt uzsvērusi, ka valdes locekļi esot pārkāpuši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normu, kas publiskai personai liedz slēgt līgumus par pakalpojumiem jautājumos, kuru risināšana ietilpst tās darbinieku pienākumos. Tāpat arī līgumi ar konsultantiem slēgti bez vairāku potenciālo kandidātu izvērtēšanas un bez konkursa izsludināšanas. Lai gan valdes locekļi paskaidrojumos apgalvoja, ka konsultantus piesaistīt aicinājuši atbildīgie speciālisti, vairāki liecinieki - RS struktūrvienību vadītāji - to noliedza, jo patiesībā ar konsultantiem viņus iepazīstinājusi vadība.
No 16 spriedumā minētajiem konsultantiem aktīvajā politikā šobrīd palikuši vien daži - Rīgas domnieks no “Saskaņas” Sandris Bergmanis, Daugavpils pilsētas domes deputāts Valērijs Kononovs, kas nupat piedalījās partijas “Sarauj, Latgale!” dibināšanas pasākumā, kā arī bijušais Rīgas domnieks no “Saskaņas”, tagad Saeimas deputāts no “Stabilitātei!” Jefimijs Klementjevs.
Periodā, par kuru celta prasība, Rīgas mērs un partijas “Saskaņa” vadītājs bija Nils Ušakovs. Viņš vienmēr ir noliedzis gan to, ka partijai bijusi loma biedru iekārtošanā Rīgas pašvaldības struktūrās, gan partijas biedru fiktīvu nodarbinātību. Savas domas Ušakovs nemaina arī pēc pirmās instances sprieduma par labu RS. “Es palieku pie šī viedokļa, jā. (..) Es nevaru komentēt dokumentu, kuru es neesmu redzējis vai turējis rokā, vai lasījis.”
Ušakovs arī uzsver, ka spriedums vēl nav stājies spēkā. Tāpat “Saskaņas” līderis arī atteicās komentēt, kādas sekas šim spriedumam varētu būt uz krimināllietu par iespējamajiem fiktīvajiem darbiniekiem “Rīgas satiksmē”. Valsts policijā “de facto” apstiprināja, ka izmeklēšana turpinās.