ASV pētnieks brīdina par ļaunāko, kas varētu notikt, ja vēlēšanās uzvarētu Tramps

© depositphotos.com

ASV Republikāņu partijas līderim Donaldam Trampam atkārtoti nonākot prezidenta amatā, viņam apkārt varētu vairs nebūt cilvēku, kas ierobežotu viņa ļaunākos instinktus, aģentūrai LETA pauda Ziemeļfloridas universitātes Sabiedrības viedokļa pētījumu laboratorijas direktors Maikls Bainders.

Trampa pirmajā prezidentūrā viņš bija politikas jaunpienācējs, viņš nesaprata, kā strādā institūcijas.

"Tobrīd bija iestāžu darbinieki, kuri minētā iemesla dēļ varēja apturēt viņa ļaunākos instinktus," pauda eksperts. Viņš gan nav pārliecināts, ka, topot pārvēlētam otrreiz, šādi ierobežotāji atkal pastāvēs.

Tramps varētu sev apkārt pulcēt tikai ļoti līdzīgi domājošus cilvēkus, kas nestāsies pretim viņa iespējamajiem sliktākajiem instinktiem. "Varmāka ir varmāka, līdz kāds tam uzsit pa degunu. Nezinu, vai Republikāņu partijā būs kāds, kas to varētu veiksmīgi izdarīt," pauda Bainders.

"Domājuu, ka ASV izdzīvos. Taču nav iespējams pilnīgi precīzi prognozēt, ko Tramps pasāks," sacīja pētniecības institūta direktors, atgādinot, ka prezidents ir armijas virspavēlnieks un viņam ir pieejami atomieroču darbināšanas kodi.

"Negaidu, ka piepildīsies ļaunākie scenāriji, ļoti ceru, ka tas nenotiks, tomēr drausmīgas lietas ir vairāk iespējamas, uzvarot Trampam, nevis demokrātu kandidātei Kamalai Harisai," vērtēja pētnieks.

Ne viss, ko sola Tramps, pārvēlēšanas gadījumā tiks darīts. "Viņš no valsts nedeportēs 50 miljonus cilvēkus, tas nav iespējams," piebilda eksperts, tomēr akcentējot, ka, ap sevi pulcējot līdzīgi domājošos, viņš tiks pamudināts uz rīcību, nevis no tās atturēts.

ASV armija sola uzticību valsts konstitūcijai, nevis prezidentam, tāpēc var uzdot jautājumu, vai gadījumā, ja prezidents būs gatavs darīt jebko, lai saglabātu varu, tostarp izmantot atomieročus, valstī iespējams militārs apvērsums. Eksperts sacīja, ka tas nav neiespējams scenārijs. Tomēr vēsture atgādina arī par gadījumiem, kad pakļauties ir bijis vienkāršāk nekā stāties pret varu. "Tā varā nostiprinās diktatori - ja nav neviena, kas gatavs viņiem pretoties," sacīja eksperts.

Eksperts prognozē, ka Tramps, topot ievēlētam, būs daudz atvērtāks komunikācijai ar Krieviju, Ķīnu, Ziemeļkoreju. "Neviens nezina, ko viņš darīs, bet, viņam nonākot pie varas, ir daudz lielāks potenciāls satricinājumiem," secinājis speciālists.

Viņam nav saprotams, kas motivē tādu vai citādu Trampa rīcību, izņemot vēlmi pēc uzmanības un uzslavām. Viņaprāt, varētu ticēt viedoklim, ka Trampam patīk minētie ārvalstu līderi un viņš tos idealizē.

Kā ziņots, šonedēļ ASV notiks prezidenta vēlēšanas, kurās par amatu sacenšas Tramps un Harisa. Ekspertu ieskatā vēlēšanu iznākumu prognozēt ir ļoti grūti un abiem politiķiem nonākt amatā ir līdzīgas izredzes.