Makrons cenšas paātrināt ieilgušo valdības veidošanas procesu

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien tiekas ar diviem bijušajiem prezidentiem un diviem potenciālajiem premjerministra amata kandidātiem, acīmredzot cenšoties paātrināt ieilgušo valdības veidošanas procesu.

Jau ziņots, ka 7.jūlijā notikušajās ārkārtas vēlēšanās uzvarēja plaša kreiso spēku koalīcija, apsteidzot gan Makrona centristus, gan galēji labējos, taču neviena grupa neieguva absolūto vairākumu.

Pašreizējais periods ir visilgākais, kāds Francijā jebkad bijis bez valdības vadītāja pēc parlamenta vēlēšanām. Pagaidu valdību vada līdzšinējais premjerministrs Gabriēls Atāls.

Makrona sabiedrotie apgalvo, ka kreisais bloks ir pārāk vājš, lai pretendētu uz premjerministra amatu, un tā vietā cer izveidot vairākumu ap kandidātu no kādas centriskās partijas.

Opozīcijas pārstāvji ir asi kritizējuši Makronu par valdības veidošanas procesa novilcināšanu uz olimpisko spēļu rēķina, un pat daži Makrona sabiedrotie kļuvuši nepacietīgi.

Makrons šorīt tikās ar Bernāru Kaznēvu, kurš vadīja valdību sociālista Fransuā Olanda prezidentūras izskaņā 2016.gadā un 2017.gadā. 61 gadu vecais Kaznēvs tiek uzskatīts par ticamāko premjerministra amata kandidātu, taču nekas vēl nav nolemts, ziņu aģentūrai AFP atklāja prezidentam tuvu stāvošs avots.

Makronam šodien arī paredzēta tikšanās ar bijušajiem prezidentiem Olandu un Nikolā Sarkozī. Saskaņā ar tradīciju Francijas prezidents valstij nozīmīgos brīžos konsultējas ar saviem priekšgājējiem.

Pēcpusdienā Makronam paredzēta tikšanās ar Odefransas reģiona vadītāju un bijušo ministru Ksavjē Bertrānu. 59 gadus vecais Bertrāns kā premjerministrs labējiem būtu daudz pieņemamāka figūra. Šādu viedokli paudis arī Sarkozī, kurš iebildis pret Kaznēva kandidatūru.

Lai kurš arī tiks iecelts valdības vadītāja amatā, jaunā premjerministra pirmais lielais uzdevums būs iesniegt parlamentā nākamā gada budžeta plānu.

Politika

Politiskās pārmaiņas, kuras iezīmēja autokrātu ass izveidošanās nosacītajos antiRietumos (Putins, Sji, Kims, Teherānas teokrātija) un Donalda Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, liecina par tektoniskām izmaiņām globālajā politikā. Pasaule strauji mainās, un tā arvien vairāk nelīdzinās tai, kādu to redzējām agrāk.

Svarīgākais