Trīs CVK locekļi apšauba vēlēšanu rezultātus

© Dmitrijs Suļžics/MN

Trīs Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) locekļi - Aldis Austers, Ringolds Balodis un Ina Svilāne - izteikuši neuzticību CVK priekšsēdētājai Kristīnei Saulītei.

Aldis Austers, Ringolds Balodis un Ina Svilāne pauž, ka viņi kā CVK komisijas locekļi nevar būt pārliecināti, ka nule notikušo EP vēlēšanu rezultāti patiešām pauž Latvijas vēlētāju gribu.

"Saskaņā ar CVK apstiprināto Eiropas Parlamenta vēlēšanu balsu skaitīšanas instrukcijas 54. punktu vēlēšanu iecirkņu komisijas pēc balsu saskaitīšanas parakstīto protokola datni ielādē balsu skaitīšanas protokolu apstrādes risinājumā. Taču tas, kāds ir šis risinājums, CVK komisijā netika apspriests. Mums netika dota iespēja iepazīties ar datu apstrādes procesu, noskaidrot IT sistēmas tehnisko risinājumu specifikācijas, procesa shēmas, algoritmu datus - to, kā CVK nodrošina EP vēlēšanu rezultātu datu apstrādi un apkopošanu, kas tika iegūta no vēlēšanu iecirkņu komisiju iesūtītajiem balsu skaitīšanas protokoliem.

Iepriekšējās balsošanas un vēlēšanu dienā CVK locekļi operatīvi nesaņēma no CVK sekretariāta nepastarpinātu informāciju par vēlēšanu vispārējo gaitu, vēlētāju aktivitāti un konstatētajām problēmām un bija spiesti paļauties uz mediju interpretācijām, tā liedzot iespēju informēt savus politiskos spēkus;

Tā kā CVK apkopo vēlēšanu rezultātus, tad ir loģiski, ka CVK komisijas locekļi piedalās šajā procesā no brīža, kad vēlēšanu rezultāti no iecirkņiem sāk nonākt CVK. Kad 8. jūnija vakarā plkst. 21.00 mēs nolēmām apmeklēt CVK galveno biroju Smilšu ielā 4, Rīgā, lai uzraudzītu balsu skaitīšanas protokolu no vēlēšanu iecirkņiem datu apstrādi, ko nodrošināja CVK sekretārs Ritvars Eglājs un Arvīds Brāļs, CVK IT vadītājs, tālāk par CVK sanāksmju zāli netikām ielaisti, jo CVK priekšsēdētājas vietniece Baiba Veisa mums paskaidroja, ka tālāk mēs nedrīkstam iet, jo tādējādi mēs varam apdraudēt datu drošību un to, ka piekļuve datu apstrādes procesā ir tikai ierobežotam cilvēku skaitam.

Savukārt, kad mēs kā CVK locekļi vēlējāmies noskaidrot pirmos rezultātus - pēc tam, kad vēlēšanu iecirkņi tika slēgti un sākās balsu skaitīšana - mums tika paskaidrots, ka informācija par vēlēšanu rezultātiem būs pieejama tikai svētdienas/pirmdienas naktī plkst. 00.00, neskatoties uz to, ka vēlēšanas noslēdzās sestdien plkst. 20.00.

No vienas puses, Eiropas Savienības akts “Par Eiropas Parlamenta deputātu ievēlēšanu tiešās vispārējās vēlēšanās” 10. panta 2. punkts nosaka, ka dalībvalstis nedrīkst oficiāli darīt zināmus atklātībai savus balsu skaitīšanas rezultātus, kamēr nav slēgti vēlēšanu iecirkņi dalībvalstī, kuras vēlētāji ir pēdējie, kam jābalso minētajā periodā, taču dalībvalstīm netiek liegts ātrāk atklāt provizoriskos rezultātus. Attiecīgi Latvijai nebija jāgaida, līdz Itālijā tiks aizvērts pēdējais balsošanas iecirknis. CVK varēja publiskot provizoriskos rezultātus nekavējoties, tiklīdz dati bija zināmi. Kā liecināja vietne https://results.elections.europa.eu/en/ daudzas Eiropas valstis - Vācija, Francija, Austrija, Somija u.c. savus provizorisko datus publiskoja jau svētdienas pēcpusdienā vai vakarā.

No otras puses, Latvijas medijos jau svētdienas rītā tika atspoguļota neoficiālā informācija par vēlēšanu rezultātiem, un šī informācija sakrita precīzi ar to, ko CVK paziņoja svētdienas/pirmdienas pusnaktī, kas liecina, ka tomēr CVK nenodrošināja EP vēlēšanu datu pienācīgu aizsardzību.

Ņemot to vērā, uzskatām, ka aizliegums uzraudzīt datu apstrādes procesu CVK galvenajā ēkā noslēdzošajā EP 2024. gada vēlēšanu balsu skaitīšanas un apkopošanas posmā bija prettiesisks un iezīmē bīstamu Latvijas valsts demokrātijas apdraudējumu, nododot vēlētāju balsu apkopošanas procesu tikai dažu personu rokās.

Kontekstā ar nesen publiski izskanējušo apgalvojumu par viena ietekmīga politiskā spēka pārstāvja mēģinājumu manipulēt ar vēlēšanu rezultātiem, mums nav pārliecība par CVK godprātīgu attieksmi pret vēlēšanu rezultātiem, " uzsver trīs CVK locekļi.

Portāls NRA jau rakstīja, ka CVK sēdē šodien nolemts apstiprināt EP vēlēšanu rezultātus, sešiem locekļiem balsojot "par" un trijiem (Aldim Austeram, Ringoldam Balodim un Inai Svilānei) balsojumā atturoties.

Saulīte pārmetumus noraidīja un uzsvēra, ka tie ir "pilnīgi nevietā". Viņa arī vērsa uzmanību, ka visi mehānismi, kādi bija EP vēlēšanās, tikuši apstiprināti ar CVK lēmumu un neviens lēmums nebija "izgrūsts no kaut kurienes" - lēmumu pieņemšanā esot piedalījušies pilnīgi visi CVK locekļi.

Saulīte norādīja, ka atsevišķi CVK locekļi ļoti vēlējās redzēt, kā tiek skaitītas balsis. Vairākas reizes ticis norādīts, ka balsu skaitīšana notiek tikai vēlēšanu iecirkņos, kur viņiem bija iespējams tam sekot, un ka CVK birojā neviens balsis neskaita.

Savukārt pēc saskaitīšanas attiecīgajos iecirkņos balsis tiek apkopotas nevis skaitītas pašvaldību vēlēšanu komisijā, un informācija vēlēšanu vakarā, naktī pamazām sāka ienākt CVK pagaidu sistēmā. Nedz Saulīte, nedz kāds cits CVK loceklis neveica rezultātu apkopošanu, jo to veic sistēma, akcentēja CVK vadītāja, piebilstot, ka apgalvojums, ka būtu kādam kaut kas liegts, neesot patiesība.

Saulīte arī akcentēja, ka CVK locekļi zinājuši, ka CVK izmantoto sistēmu par drošu atzinusi informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv".

Politika

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Ukrainas karā 2024. gada 20. jūlijā. Ukraina jau trešo gadu varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu. Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Ukrainas karā 2024. gada 19. jūlijā. Ukraina jau trešo gadu varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

Svarīgākais